Jazz 'ma mlade

Filtering by: Jazz 'ma mlade

Jazz 'ma mlade 2024 - 3. PETEK
Jun
14
8:00 PM20:00

Jazz 'ma mlade 2024 - 3. PETEK

Mladinski kulturni center Maribor skupaj z glasbeniki, umetniki in kulinaričnimi mojstri pripravlja pester festivalski program, namenjen jazzovskim sladokuscem, ki bo skupaj tvoril 7. (pravljično) edicijo festivala Jazz ‘ma mlade.

Tudi letos bo Jazz ‘ma mlade potekal na tri petkove večere, sklenili ga bomo v petek, 14. junija 2024, v Kulturnem inkubatorju. Nastopili bodo dijaki Konservatorija za glasbo in balet Ljubljana ter Jernej Vindšnurer Harp Quartet.

PROGRAM

Petek, 14. junij 2024 // 20:00 // Kulturni inkubator

GLAVNI ODER

20.00: Koncert dijakov Konservatorija za glasbo in balet Ljubljana: Space Stars

21.00: Koncert Jernej Vindšnurer Harp Quartet

DODATEN PROGRAM

13.00-21.00 Razstava Business in business @ Razstavišče Kulturnega inkubatorja

17:00-19:00: delavnica/prikaz peke vinilne plošče (KGB MB na JMM 2024) @ Kulturni inkubator

18.00 Sprehod po prizorišču festivala - vodstvo po razstavah ustanov Kulturne četrti Židovska

  • GT22: prostorska postavitev "ODPRTI ARHIVI #2 - Mini teater" - skupaj s Festivalom Borštnikovo srečanje // stalna arhivska postavitev "MADE IN GT22" // mednarodna razstava v nastajanju "Zlato v umetnosti" // Svetlana Makarovič za častno meščanko

  • Galerija Media Nox: Razstava Share to Messenger // Mlade Arkade - postavitev Tare Rubič

  • Sinagoga Maribor: Ženske. Zgodbe žensk, ki so vplivale na svet

  • Fotogalerij Stolp: Modrinjak Dragiša: "Maribor v 60-tih", fotografska razstava // 45 let Fotogalerije Stolp

  • 18.00–20.00: Podaljšan delovni čas galerij na Židovskem trgu

19.00-20.00 Ustvarjalna delavnica JazzArt @ Kulturni inkubator

ZA PRIGRIZNIT IN POPLAKNIT

Pekouče Onej


O NASTOPAJOČIH IN PROGRAMU

GLAVNI ODER

Konservatorij za glasbo in balet ljubljana

Lara Grbić - vokal // Maruša Kos - vokal // Ian Pirc - tenorski saksofon // Frančišek Križ - trobenta // Lan Bertoncelj - kitara // Jakob Istenič - kontrabas // Aleksander Črtalič - bobni // Juš Kvaternik - bobni //

Na festivalu Jazz ‘ma mlade 2024 se bo predstavil Jazzovski oddelek Konservatorija za glasbo in balet v Ljubljani. Zasedba deluje pod imenom Space Stars.    

Jernej Vindšnurer harp quartet

Jernej Vindšnurer je eden vodilnih jazz orgličarjev v Sloveniji in širše, znan po svojih virtuoznih nastopih na mednarodnih odrih, vključno z Rheingau Jazz Festivalom v Frankfurtu(Nemčija), Jazz Liebe v Feldbachu in Jazz Series v Celovcu. Kot dirigent Big Banda Domžale in diplomant jazz kontrabasa na Kunst Universität v Gradcu, Jernej združuje izjemne veščine in globoko razumevanje glasbe, kar ga uvršča v sam vrh jazz izvajalcev. S svojim delovanjem na Festivalu Orglic v Mokronogu in sodelovanjem z vrhunskimi glasbeniki po vsem svetu, Jernej neprestano prispeva k razvoju in popularizaciji jazz kulture tako doma kot v mednarodnem prostoru.

DODATEN PROGRAM

VODSTVO PO RAZSTAVAH KULTURNE ČETRTI ŽIDOVSKA

GALERIJA MEDIA NOX

  • Razstava Share to Messenger

    Že dolgo niste bili v disku? Sedaj imate priložnost, saj bo kletni prostor Galerije Media Nox začasno postal diskoteka. Instalacija bo del razstave mlade avtorice Klare Kracina. Diskoteko bodo dopolnjevala razstavljena dela umetnice, ki prikazujejo dejanske prizore iz diskoteke Africa Trebnje s konca 90. let prejšnjega stoletja.

  • Mlade Arkade: Luna in zemlja si posojata svetlobo & Življenje in smrt si delita oder - zunanja postavitev Tare Rubič

SINAGOGA MARIBOR

  • Ženske. Zgodbe žensk, ki so vplivale na svet

    Gostujoča razstava Muzeja judovske kulture iz Bratislave pripoveduje o navdihujočih ženskah judovskega porekla, ki so povezane z današnjim slovaškim ozemljem – bodisi so bile tukaj rojene, so tod živele ali pa so bile slovaškega porekla – in katerih delo je seglo tudi v mednarodni prostor. Izbor na razstavi predstavljenih osebnosti je bil kar precejšen izziv, avtorji razstave pa so se pri tem osredotočili na predstavnice z različnih področij znanosti in umetnosti in iz poslovnega sveta. Njihov »seznam« še zdaleč ni izčrpen, vendar so poskušali izbrati zgodbe, ki vas bodo pritegnile in bodo za vas zanimive.

GT22

  • Stalna postavitev »Made in GT22« (stopnišče in hodnik GT22)

  • prostorska postavitev "ODPRTI ARHIVI #2 - Mini teater" - skupaj s Festivalom Borštnikovo srečanje

  • mednarodna razstava v nastajanju "Zlato v umetnosti" (Rampa)

  • Ulična galerija Židovska / Svetlana Makarovič za častno meščanko

    Plakatni poziv za Svetlanino častno meščanstvo mesta ob Dravi. AMBASADA SVETLANE MAKAROVIČ je del »Inštituta za interdisciplinarnost« iLabGT22. Ob skrbi za arhiv in zemljevid življenja in naše velike pesnice ambasada nadgrajuje »Konzilij za detekcijo kriminala v umetnosti«, podpira interdisciplinarno raziskovalno delo in že več let vodi akcijo za Svetlanino častno meščanstvo mesta ob Dravi, kjer je mukoma preživljala del mladosti.

GT22: V centru Maribora, na Glavnem trgu 22, se nahajajo prostori v velikosti 1000 kvadratnih metrov, ki jih je družina Oset-Puppis leta 2013 namenila v brezplačno uporabo kreativnim posameznikom in organizacijam. Prazne, propadajoče in hladne prostore smo iz bivših skladiščno-tovarniških prostorov in nekdanjega nočnega kluba Mona Lisa s prostovoljnim delom in lastnimi vložki preuredili v: Intimni oder, Intimni kino, Blackbox za video inštalacije, Fotografski muzej Modrinjak (danes ga več ni), radijski studio You're up radio, Skejt rampo, Knjižnico GT22, fotografsko temnico Mišnica, Center grafičnih umetnosti, lesarsko delavnico, več razstavnih prostorov in 3 pisarne.

V GT22 danes delujejo Moment (gledališče, upravljajo z Intimnim odrom), zavod za razvoj ustreznih delovnih programov, programov usposabljanja in zaposlovanja invalidnih in drugih brezposelnih Razvoj (se v glavnem ukvarjajo s čebelarstvom in lutkovnim gledališčem), Društvo za razvoj filmske kulture, fotografska temnica Mišnica, You're up radio, Radio MARŠ, Fundacija Sonda, HekLab, Center grafičnih umetnosti in Mladi za podnebno pravičnost, prostor pa nudi tudi samostojnim kreativcem in raznim pop-up dogodkom npr. Vintage sejem.

FOTOGALERIJA STOLP

  • Modrinjak Dragiša: "Maribor v 60-tih", fotografska razstava
    Dragiša Modrinjak (8. 10. 1935, Veliko Gradište, Srbija) je bil priznani fotograf, ki je večino svojega življenja deloval v Mariboru. Po začetku kariere pri ČGP Večer leta 1958, kjer je znatno prispeval k razvoju foto-reporterstva, je bil do upokojitve leta 1993 njihov fotoreporter. Kasneje je sodeloval s časopisom Delo kot zunanji dopisnik. Bil je aktiven član Fotokluba Maribor, kjer je leta 1971 sodeloval na prelomni razstavi "Fotografija mariborskega kroga". Bil je predsednik kluba in prejel naziv mojster fotografije ter mednarodno priznanje FIAP. Njegov fotografski opus obsega različne motive, od športne fotografije do dokumentiranja drame in baleta SNG Maribor. Prejel je številna priznanja in nagrade, zbiral starinsko fotografsko opremo ter si prizadeval za ustanovitev fotografskega muzeja v Mariboru. Modrinjakova fotografija je znana po dokumentiranju neponovljivih trenutkov in dinamike dogajanja, kar ga postavlja med najpomembnejše mariborske fotografe.

  • 45 let Fotogalerije Stolppregledna razstava delovanja galerije na zunanjih razstavnih panojih

    Leto 1979 je bilo prelomno za Fotoklub Maribor in umetniško fotografijo, saj je klub prejel židovski stolp. Po desetih letih trdega dela je leta 1989 v njem odprla vrata prva foto galerija v Sloveniji – Fotogalerija Stolp. Ob 45. obletnici delovanja klub predstavlja razstavo treh avtorjev izmed prvih razstav kluba: Branka Konička, Branimirja Ritonje in Branka Zoroviča. Razstavo v Fotogaleriji Stolp spremlja tudi zunanja razstava v Ulični galeriji Fotokluba, kjer je predstavljena zgodovina galerije.

RAZSTAVA BUSINESS IN BUSINESS

Mladi umetnik Jurij Hartman bo v razstavišču Kulturnega inkubatorja na ogled postavil svojo razstavo Business in Business.

Gre za dvodelno prostorsko postavitev, ki omogoča vpogled v umetnikove bodoče projekte. Delo nakazuje način oblikovanja prostorov, ki na videz skoraj neopazno, a vsiljivo narekuje posameznikovo izkušnjo okolja – objekti, razstavljeni na dveh birojskih mizah, spominjajo na elemente oziroma načine, kakršne uporabljajo urbanisti za subtilno usmerjanje gibanja oziroma preprečevanje zadrževanja na javnih mestnih površinah (ang. hostile architecture). Razstavo je kurirala Katarina Snoj.

delavnica jazzart

Skupaj z Urško in Melani (ArTi) se na delavnici prepustite ustvarjalnemu toku jazza in izdelajte unikatni tote bag! Navdih za poslikave bomo iskali prek instrumentov, ki zaznamujejo to zvrst glasbe. Seveda je nebo meja in boste po lastni izbiri sledili navdihu jazz glasbe. Raziskovali bomo različne tehnike poslikave, s poudarkom na uporabi linij in stiliziranih podob jazz instrumentov. Izpopolnili boste svoje spretnosti v risanju, barvanju in oblikovanju. Navdih iz jazza: Skozi glasbo in zgodbe o jazz legendah boste našli navdih za svoje umetniške projekte. Na koncu delavnice boste imeli svoje tote bag vrečke, ki jih boste lahko ponosno uporabljali v vsakdanjem življenju.

  • Izdelovanje tote bag: Spoznali bomo nekaj osnovnih glasbenih instrumentov, ki so ključni za jazzovsko zvrst. Po lastnem izboru boste najprej skicirali instrumente in njihove linije prenesli na platnene vrečke. Za piko na i bomo linije prevlekli z barvami za blago, da bo vaš izdelek zares trajen in edinstven. Po navdihu boste lahko dodali še kakšne svoje elemente ali druge barve.

Delavnica je primerna za vse ljubitelje umetnosti in glasbe, ne glede na predhodne izkušnje. Pridite in odkrijte svoj ustvarjalni potencial v sproščenem in navdihujočem okolju.

ZA PRIGRIZNIT IN POPLAKNIT

pekouče onej

Pekouče Onej bodo na festivalu Jazz ‘ma mlade predstavili svoje unikatne fermentirane produkte iz čilijev, ki so naravni, presni, veganski in brezglutenski. Dostavil jih bodo iz Prekmurja, ob tem pa poskrbeli tudi za gašenje pikantnih omak z osvežilno pijačo.


View Event →
Jazz 'ma mlade 2024 - 2. PETEK
Jun
7
8:00 PM20:00

Jazz 'ma mlade 2024 - 2. PETEK

Mladinski kulturni center Maribor skupaj z glasbeniki, umetniki in kulinaričnimi mojstri pripravlja pester festivalski program, namenjen jazzovskim sladokuscem, ki bo skupaj tvoril 7. (pravljično) edicijo festivala Jazz ‘ma mlade.

Tudi letos bo Jazz ‘ma mlade potekal na tri petkove večere, v drugem, torej 7. junija 2024, se bomo preselili na Koroško cesto v naš Kulturni inkubator. Tam bodo na oder stopili glasbeniki iz Glasbene šole Celje in Little Street Charmers.

PROGRAM

Petek, 7. junij 2024 // 20:00 // Kulturni inkubator

GLAVNI ODER

20.00: Koncert učencev Glasbene šole Celje - šolski band

21.00: Koncert Little Street Charmers

DODATEN PROGRAM

18.00-20.00 Razstava Business in business @ Razstavišče Kulturnega inkubatorja

18.00 Sprehod po prizorišču festivala - vodstvo po razstavah ustanov Kulturne četrti Židovska

  • GT22: prostorska postavitev "ODPRTI ARHIVI #2 - Mini teater" - skupaj s Festivalom Borštnikovo srečanje // stalna arhivska postavitev "MADE IN GT22" // mednarodna razstava v nastajanju "Zlato v umetnosti" // Svetlana Makarovič za častno meščanko

  • Galerija Media Nox: Razstava Prelet // Mlade Arkade - zunanja postavitev Tare Rubinič

  • Sinagoga Maribor: Ženske. Zgodbe žensk, ki so vplivale na svet

  • Galerija DLUM: Natalija Juhart Brglez »Niti tu. Niti tam.«

  • Fotogalerij Stolp: Modrinjak Dragiša: "Maribor v 60-tih", fotografska razstava // 45 let Fotogalerije Stolp

19.00-20.00 Ustvarjalna delavnica JazzArt @ Kulturni inkubator

18.00–20.00: Podaljšan delovni čas galerij na Židovskem trgu v Mariboru

ZA PRIGRIZNIT IN POPLAKNIT

Slaščičarna Ilich // Vina Jaunik


O NASTOPAJOČIH IN PROGRAMU

GLAVNI ODER

glasbena šola celje

Lovro Gubenšek, trobentia // Liam Šibli, saksofon in flavta // Lenart Gubenšek, klavir // Blaž Krušič, bas kitara // ter Gašper Hlupič, bobni // Julija Dermol, vokal

Combo jazz zasedba Glasbene šole Celje je nastala v šolskem letu 2021/22 pod vodstvom Grege Skaze, v šolskem letu 2022/23 je vodstvo prevzel Žan Cesar. Učenci se pri pouku combo jazz zasedbe učijo osnove aranžiranja za manjše skupine, uporabe glasbenih programov za pisanje not, ter skupnega muziciranja v takšni zasedbi. Vse skladbe, ki jih bomo slišali na festivalu Jazz ‘ma mlade 2024, so učenci aranžirali sami.

 

Little Street Charmers

Matevž Zlatnar - trobenta // Tine Plahutnik - pozavna // Tadej Kovačič - banjo // Jakob Grčman - kitara // Nejc Klun - kontrabas // Marjeta Prudič - vokal // Jernej Juren - washboard

Little Street Charmers so slovenski glasbeni kolektiv, ki preigrava jazzovske standarde iz dvajsetih in tridesetih let dvajsetega stoletja. V tem obdobju je bil jazz hkrati najbolj popularna in najbolj subverzivna glasbena zvrst. Little Street Charmersi ohranjajo njegovo otroško naivnost, plesnost, občutek brezmejnosti in neskončne zabave. Zelo redko igrajo v isti zasedbi dvakrat, saj novi glasbeniki in novi inštrumenti pomenijo nenehna presenečenja in eksplozije energije. Zaenkrat so večinoma igrali v tujini: Češka, Nemčija, Srbija, Bosna, Avstrija itd, njihov koncert na Jazz ma mlade pa bo prvi v Sloveniji po več kot šestih letih. 

DODATEN PROGRAM

VODSTVO PO RAZSTAVAH KULTURNE ČETRTI ŽIDOVSKA

GALERIJA MEDIA NOX

  • Razstava Prelet (do 8. junija)

    Na razstavi Prelet se s svojimi deli predstavljajo študentje umetnosti in oblikovanja v steklu, smeri Unikatno oblikovanje na Akdemiji za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani. Študentski projekti raziskujejo potencial dveh temeljnih materialov, ki jih študentje v času študija tudi najaveč raziskujejo: stekla in keramike. Razstava ob preletu širine eksperimentov in iskanja možnih pristopov oblikovanja v materialih, opozarja na bogastvo konceptov in zgodb, ki jih lahko z razmislekom o karakteristikah materije prepletamo v diapazon likovnih rešitev.

  • Mlade ArkadeLuna in zemlja si posojata svetlobo & Življenje in smrt si delita oder, zunanja postavitev Tare Rubič

SINAGOGA MARIBOR

  • Ženske. Zgodbe žensk, ki so vplivale na svet

    Gostujoča razstava Muzeja judovske kulture iz Bratislave pripoveduje o navdihujočih ženskah judovskega porekla, ki so povezane z današnjim slovaškim ozemljem – bodisi so bile tukaj rojene, so tod živele ali pa so bile slovaškega porekla – in katerih delo je seglo tudi v mednarodni prostor. Izbor na razstavi predstavljenih osebnosti je bil kar precejšen izziv, avtorji razstave pa so se pri tem osredotočili na predstavnice z različnih področij znanosti in umetnosti in iz poslovnega sveta. Njihov »seznam« še zdaleč ni izčrpen, vendar so poskušali izbrati zgodbe, ki vas bodo pritegnile in bodo za vas zanimive.

GT22

  • Stalna postavitev »Made in GT22« (stopnišče in hodnik GT22)

  • prostorska postavitev "ODPRTI ARHIVI #2 - Mini teater" - skupaj s Festivalom Borštnikovo srečanje

  • mednarodna razstava v nastajanju "Zlato v umetnosti" (Rampa)

  • Ulična galerija Židovska  /  Svetlana Makarovič za častno meščanko

    Plakatni poziv za Svetlanino častno meščanstvo mesta ob Dravi. AMBASADA SVETLANE MAKAROVIČ je del »Inštituta za interdisciplinarnost« iLabGT22. Ob skrbi za arhiv in zemljevid življenja in naše velike pesnice ambasada nadgrajuje »Konzilij za detekcijo kriminala v umetnosti«, podpira interdisciplinarno raziskovalno delo in že več let vodi akcijo za Svetlanino častno meščanstvo mesta ob Dravi, kjer je mukoma preživljala del mladosti.

GT22: V centru Maribora, na Glavnem trgu 22, se nahajajo prostori v velikosti 1000 kvadratnih metrov, ki jih je družina Oset-Puppis leta 2013 namenila v brezplačno uporabo kreativnim posameznikom in organizacijam. Prazne, propadajoče in hladne prostore smo iz bivših skladiščno-tovarniških prostorov in nekdanjega nočnega kluba Mona Lisa s prostovoljnim delom in lastnimi vložki preuredili v: Intimni oder, Intimni kino, Blackbox za video inštalacije, Fotografski muzej Modrinjak (danes ga več ni), radijski studio You're up radio, Skejt rampo, Knjižnico GT22, fotografsko temnico Mišnica, Center grafičnih umetnosti, lesarsko delavnico, več razstavnih prostorov in 3 pisarne.

V GT22 danes delujejo Moment (gledališče, upravljajo z Intimnim odrom), zavod za razvoj ustreznih delovnih programov, programov usposabljanja in zaposlovanja invalidnih in drugih brezposelnih Razvoj (se v glavnem ukvarjajo s čebelarstvom in lutkovnim gledališčem), Društvo za razvoj filmske kulture, fotografska temnica Mišnica, You're up radio, Radio MARŠ, Fundacija Sonda, HekLab, Center grafičnih umetnosti in Mladi za podnebno pravičnost, prostor pa nudi tudi samostojnim kreativcem in raznim pop-up dogodkom npr. Vintage sejem.

GALERIJA DLUM

  • Natalija Juhart Brglez »Niti tu. Niti tam.«

    V svojih delih Natalija Juhart Brglez raziskuje urbani prostor. Analizira ga skozi oči sprehajalca, ki se v določen kraj vrača in ga raziskuje skozi množico arhitekturnih posebnosti, geometrijskih struktur ali ornamentov. Posamezne zgoščene detajle kompozicijsko sestavlja s ponavljajočimi se geometrijskimi elementi v prostorsko zaokrožene panoramske ali vedutne celote, hkrati pa se spogleduje z ustvarjanjem prostora, kjer združuje in lomi več perspektiv in pogledov na enem mestu.

FOTOGALERIJA STOLP

  • Modrinjak Dragiša: "Maribor v 60-tih", fotografska razstava
    Dragiša Modrinjak (8. 10. 1935, Veliko Gradište, Srbija) je bil priznani fotograf, ki je večino svojega življenja deloval v Mariboru. Po začetku kariere pri ČGP Večer leta 1958, kjer je znatno prispeval k razvoju foto-reporterstva, je bil do upokojitve leta 1993 njihov fotoreporter. Kasneje je sodeloval s časopisom Delo kot zunanji dopisnik. Bil je aktiven član Fotokluba Maribor, kjer je leta 1971 sodeloval na prelomni razstavi "Fotografija mariborskega kroga". Bil je predsednik kluba in prejel naziv mojster fotografije ter mednarodno priznanje FIAP. Njegov fotografski opus obsega različne motive, od športne fotografije do dokumentiranja drame in baleta SNG Maribor. Prejel je številna priznanja in nagrade, zbiral starinsko fotografsko opremo ter si prizadeval za ustanovitev fotografskega muzeja v Mariboru. Modrinjakova fotografija je znana po dokumentiranju neponovljivih trenutkov in dinamike dogajanja, kar ga postavlja med najpomembnejše mariborske fotografe.

  • 45 let Fotogalerije Stolppregledna razstava delovanja galerije na zunanjih razstavnih panojih

    Leto 1979 je bilo prelomno za Fotoklub Maribor in umetniško fotografijo, saj je klub prejel židovski stolp. Po desetih letih trdega dela je leta 1989 v njem odprla vrata prva foto galerija v Sloveniji – Fotogalerija Stolp. Ob 45. obletnici delovanja klub predstavlja razstavo treh avtorjev izmed prvih razstav kluba: Branka Konička, Branimirja Ritonje in Branka Zoroviča. Razstavo v Fotogaleriji Stolp spremlja tudi zunanja razstava v Ulični galeriji Fotokluba, kjer je predstavljena zgodovina galerije.

Razstava Business in business

Mladi umetnik Jurij Hartman bo v razstavišču Kulturnega inkubatorja na ogled postavil svojo razstavo Business in Business.

Gre za dvodelno prostorsko postavitev, ki omogoča vpogled v umetnikove bodoče projekte. Delo nakazuje način oblikovanja prostorov, ki na videz skoraj neopazno, a vsiljivo narekuje posameznikovo izkušnjo okolja – objekti, razstavljeni na dveh birojskih mizah, spominjajo na elemente oziroma načine, kakršne uporabljajo urbanisti za subtilno usmerjanje gibanja oziroma preprečevanje zadrževanja na javnih mestnih površinah (ang. hostile architecture). Razstavo je kurirala Katarina Snoj.

delavnica jazzart

Skupaj z Melani in Urško (ArTi) se tekom delavnice podajte na raziskovanje čarobnega sveta jazza skozi umetnost. V delavnici bomo združili ljubezen do glasbe in ustvarjanja. Ob jazzovskih ritmih bomo izdelovali plakate in naslovke za CD-je. Navdih iz jazza: Skozi glasbo in zgodbe o jazz legendah boste našli navdih za svoje umetniške projekte. Izpopolnili boste svoje spretnosti v risanju, barvanju in oblikovanju. Na koncu delavnice boste imeli lastne plakate in naslovke za CD-je, ki jih boste lahko ponosno razstavili ali uporabili.

  • Ustvarjanje plakatov: Uporabljali bomo različne tehnike, da ustvarimo edinstvene jazz plakate, ki bodo odražali energijo in emocije te glasbene zvrsti.

  • Oblikovanje naslovk za CD-je: Raziskovali bomo vizualne elemente, ki so značilni za jazz albume, in ustvarjali kreativne naslovke za CD-je, ki bodo skušale izraziti glasbeno zgodbo albuma.  

Delavnica je primerna za vse ljubitelje umetnosti in glasbe, ne glede na predhodne izkušnje. Pridite in odkrijte svoj ustvarjalni potencial v sproščenem in navdihujočem okolju.

KULINARIKA

Slaščičarna ilich

Vse od avstrijskih časov pred 1. svetovno vojno slaščičarna v Slovenski ulici z družinsko tradicijo mami mimoidoče s slastnimi vonjavami in poželjivim izgledom sladic. Velika izbira tort, kolačev in piškotov bo zadovoljila vse sladkosnede goste. Ni ga Mariborčana, ki ne bi poznal okusa slaščičarne v starem središču Maribora.

VINA JAUNIK

Foto: arhiv Domna Jaunika

Vinogradništvo s 150 letno tradicijo. »Z lepoto si jo zaznamoval in vanjo naselil dobre ljudi,« so beseda iz dnevnika nadvojvode Janeza, vnuka Marije Terezije, ki je leta 1811 občudoval gričevnat svet ob vznožju Pohorja  ter sklenil tukaj preživeti del svojega življenja. Malo nižje, pod temi griči, v središču Limbuša, se nahaja vinogradništvo Jaunik.

Z vinogradništvom se družina ukvarja že vrsto let, tradicijo pa so nadgradili z buteljčnimi vini iz sort sauvignon, muškat ottonel, dišeči traminec, beli pinot, modri pinot, sivi pinot in renski rizling. Vina so na domačih in mednarodnih tekmovanjih prejela tudi številne medalje za kakovost.


View Event →
Jazz 'ma mlade 2024 - 1. PETEK
May
31
8:00 PM20:00

Jazz 'ma mlade 2024 - 1. PETEK

Mladinski kulturni center Maribor skupaj z glasbeniki, umetniki in kulinaričnimi mojstri pripravlja pester festivalski program, namenjen jazzovskim sladokuscem, ki bo skupaj tvoril 7. (pravljično) edicijo festivala Jazz ‘ma mlade.

Tudi letos bo Jazz ‘ma mlade potekal na tri petkove večere, začeli bomo 31. maja na Židovskem trgu s koncertoma dijakov Konservatroija za glasbo in balet Maribor ter Beat project Rene Grajfoner.

PROGRAM

Petek, 31. maj 2024 // 20:00 // Kulturni inkubator

GLAVNI ODER

20.00: Koncert dijakov Konservatorija za glasbo in balet Maribor

21.00: Koncert Beat project Rene Grajfoner

DODATEN program

13.00-21.00 Projekt #BREZFILTRA @ Razstavišče Kulturnega inkubatorja

18.00 Sprehod po prizorišču festivala - vodstvo po razstavah Kulturne četrti Židovska

  • GT22: stalna postavitev »Made in GT22« // prostorska postavitev "ODPRTI ARHIVI #1 - Ustanova Fundacija Sonda" in ODPRTI ARHIVI #2 - Mini teater (do 3. junija) // mednarodna razstava v nastajanju "Zlato v umetnosti" // Svetlana Makarovič za častno meščanko

  • Galerija Media Nox: Razstava Prelet // Mlade Arkade - postavitev Tare Rubinič

  • Galerija DLUM: Natalija Juhart Brglez »Niti tu. Niti tam.«

  • Sinagoga Maribor: Risbe in slike umetnikov v Terezinu iz zbirke v Morešetu in Theresienstadt: Kot-da mesto

  • Fotogalerij Stolp: Modrinjak Dragiša: "Maribor v 60-tih", fotografska razstava // 45 let Fotogalerije Stolp

  • 18.00-20.00 Podaljšan delovno čas galerij Kulturne četrti Židovska

19.00-20.00 Delavnica izdelave origamija @ Kulturni inkubator

19.00 Godzilla Tribute Band @ Intimni oder GT22

za prigriznit in poplaknit

Skunk Urban Kitchen // Vina Jaunik


O NASTOPAJOČIH IN PROGRAMU

GLAVNI ODER

Konservatorij za glasbo in balet maribor

Mentor Matjaž Dajčar: Gala Perhavec, vokal // Anja Lorber, vokal // Natan Anžlovar, trobenta // Lovro Zamejc, tenor saksofon // Mihel Rebernak Lončarevič, pozavna // Aljaž Kores, evfonij // Alja Klemenčič, kitara // Urh Župec Matjašič, kitara // Meta Podlesnik Marčič, klavi // Lovro Mori, bobni // Andraž Tkavc bobni //  Mentor Robert Ožinger: Manca Zorin, vokal // Ela Alič, vokal // Nuša Zelenjak, vokal // Živa Vrščaj, vokal // Meta Podlesnik Marčič, vokal // Josip Rotar, trobenta // Matevž Hojnik, trobenta // Ela Skale, klavir // Patrik Resman, kitara // Ida Obržan, bas kitara // Val Vešligaj, bobni //                    

Konservatorij za glasbo in balet Maribor, znotraj katerega deluje tudi jazz oddelek, s svojo dejavnostjo omogoča sistematično šolanje in ukvarjanje z glasbeno in plesno umetnostjo od predšolske dobe do mature na srednji šoli. Udeleženci izobraževanja pridobivajo kakovostno znanje in veščine, koncertne izkušnje, razvijajo svojo ustvarjalnost, učijo se javnega nastopanja, socialnih veščin, sodelovanja, kritičnosti, samostojnosti, samoiniciativnosti in solidarnosti; razumevanja pomena kulturne dediščine, spoznavanja kulturne raznolikosti, se izražati in razvijati osebno in umetniško identiteto.

Beat project rene grajfoner

Foto: osebni arhiv

Rene Grajfoner - bobni // Grega Skaza - saksofon // Tin Vele - kitara // Benjamin King - klavir // Luka Dobnikar - kontrabas //

Kvintet Reneja Grajfonerja Beat project Rene Grajfoner bo na koncertu predstavil ploščo Damn, Let Me Breathe (Prekleto, pustite mi dihati). Gre za avtorski projekt Reneja Grajfonerja, ki je nastal kot odziv na umetniško ustvarjanje med epidemijo, ko koncertov in nastopov v živo ni bilo mogoče doživeti. Skladbe so preplet swinga, soula, r'n'b-ja in funka, kar ponuja poslušalcem širok spekter glasbenih okusov. 

DODATEN PROGRAM

VODSTVO PO RAZSTAVAH KULTURNE ČETRTI ŽIDOVSKA

GALERIJA MEDIA NOX

  • Razstava Prelet (do 8. junija)

    Na razstavi Prelet se s svojimi deli predstavljajo študentje umetnosti in oblikovanja v steklu, smeri Unikatno oblikovanje na Akdemiji za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani. Študentski projekti raziskujejo potencial dveh temeljnih materialov, ki jih študentje v času študija tudi najaveč raziskujejo: stekla in keramike. Razstava ob preletu širine eksperimentov in iskanja možnih pristopov oblikovanja v materialih, opozarja na bogastvo konceptov in zgodb, ki jih lahko z razmislekom o karakteristikah materije prepletamo v diapazon likovnih rešitev.

  • Mlade Arkade - Zunanja postavitev Tare Rubinič: Luna in Zemlja si sposojata svetlobo & Življenje in smrt si delita oder

GT22

  • Stalna postavitev »Made in GT22« (stopnišče in hodnik)

  • prostorska postavitev "ODPRTI ARHIVI #1 - Ustanova Fundacija Sonda" (avla) in ODPRTI ARHIVI #2 - Mini teater (avla), v sodelovanju s festivalom Borštnikovo srečanje // oboje do 3. junija

  • mednarodna razstava v nastajanju "Zlato v umetnosti" (Rampa)

  • Svetlana Makarovič za častno meščanko (Ulična galerija Židovska in Vitrina)

    AMBASADA SVETLANE MAKAROVIČ je del »Inštituta za interdisciplinarnost« iLabGT22. Ob skrbi za arhiv in zemljevid življenja in naše velike pesnice, ambasada nadgrajuje »Konzilij za detekcijo kriminala v umetnosti«, podpira interdisciplinarno raziskovalno delo in že več let vodi akcijo za Svetlanino častno meščanstvo mesta ob Dravi, kjer je mukoma preživljala del mladosti. 

GT22: V centru Maribora, na Glavnem trgu 22, se nahajajo prostori v velikosti 1000 kvadratnih metrov, ki jih je družina Oset-Puppis leta 2013 namenila v brezplačno uporabo kreativnim posameznikom in organizacijam. Prazne, propadajoče in hladne prostore so iz bivših skladiščno-tovarniških prostorov in nekdanjega nočnega kluba Mona Lisa s prostovoljnim delom in lastnimi vložki preuredili v: Intimni oder, Intimni kino, Blackbox za video inštalacije, Fotografski muzej Modrinjak (danes ga več ni), radijski studio You're up radio, Skejt rampo, Knjižnico GT22, fotografsko temnico Mišnica, Center grafičnih umetnosti, lesarsko delavnico, več razstavnih prostorov in 3 pisarne.

V GT22 danes delujejo Moment (gledališče, upravljajo z Intimnim odrom), zavod za razvoj ustreznih delovnih programov, programov usposabljanja in zaposlovanja invalidnih in drugih brezposelnih Razvoj (se v glavnem ukvarjajo s čebelarstvom in lutkovnim gledališčem), Društvo za razvoj filmske kulture, fotografska temnica Mišnica, You're up radio, Radio MARŠ, Fundacija Sonda, HekLab, Center grafičnih umetnosti in Mladi za podnebno pravičnost, prostor pa nudi tudi samostojnim kreativcem in raznim pop-up dogodkom npr. Vintage sejem.

SINAGOGA MARIBOR

  • Risbe in slike umetnikov v Terezinu iz zbirke v Morešetu in Theresienstadt: Kot-da mesto

    Razstava predstavlja izbor del treh umetnikov, ki so bili med drugo svetovno vojno internirani v getu Terezin: Lea Haasa, Bedřicha Fritte in Josepha (Joja) Eduarda Adolfa Spierja. Njihova dela so svojstveno, a verodostojno pričevanje o resničnem življenju v terezinskem getu, ki so ga nacisti skušali prikazati kot »vzorčni geto«, da bi tako prikrili brutalno zatiranje 34.000 zapornikov, ki so bili tam pobiti, in skoraj 87.000 ljudi, ki so bili od tam poslani v uničevalna taborišča. Ob premierni slovenski predstavitvi razstave spominskega centra Morešet je bila pripravljena tudi spremljajoča razstava Theresienstadt: Kot-da mesto, ki izvirno razstavo postavlja v širši kontekst.

GALERIJA DLUM

  • Natalija Juhart Brglez »Niti tu. Niti tam.«

    V svojih delih Natalija Juhart Brglez raziskuje urbani prostor. Analizira ga skozi oči sprehajalca, ki se v določen kraj vrača in ga raziskuje skozi množico arhitekturnih posebnosti, geometrijskih struktur ali ornamentov. Posamezne zgoščene detajle kompozicijsko sestavlja s ponavljajočimi se geometrijskimi elementi v prostorsko zaokrožene panoramske ali vedutne celote, hkrati pa se spogleduje z ustvarjanjem prostora, kjer združuje in lomi več perspektiv in pogledov na enem mestu.

FOTOGALERIJA STOLP

  • Modrinjak Dragiša: "Maribor v 60-tih", fotografska razstava

    Dragiša Modrinjak (8. 10. 1935, Veliko Gradište, Srbija) je bil priznani fotograf, ki je večino svojega življenja deloval v Mariboru. Po začetku kariere pri ČGP Večer leta 1958, kjer je znatno prispeval k razvoju foto-reporterstva, je bil do upokojitve leta 1993 njihov fotoreporter. Kasneje je sodeloval s časopisom Delo kot zunanji dopisnik. Bil je aktiven član Fotokluba Maribor, kjer je leta 1971 sodeloval na prelomni razstavi "Fotografija mariborskega kroga". Bil je predsednik kluba in prejel naziv mojster fotografije ter mednarodno priznanje FIAP. Njegov fotografski opus obsega različne motive, od športne fotografije do dokumentiranja drame in baleta SNG Maribor. Prejel je številna priznanja in nagrade, zbiral starinsko fotografsko opremo ter si prizadeval za ustanovitev fotografskega muzeja v Mariboru. Modrinjakova fotografija je znana po dokumentiranju neponovljivih trenutkov in dinamike dogajanja, kar ga postavlja med najpomembnejše mariborske fotografe.

  • 45 let Fotogalerije Stolppregledna razstava delovanja galerije na zunanjih razstavnih panojih

    Leto 1979 je bilo prelomno za Fotoklub Maribor in umetniško fotografijo, saj je klub prejel židovski stolp. Po desetih letih trdega dela je leta 1989 v njem odprla vrata prva foto galerija v Sloveniji – Fotogalerija Stolp. Ob 45. obletnici delovanja klub predstavlja razstavo treh avtorjev izmed prvih razstav kluba: Branka Konička, Branimirja Ritonje in Branka Zoroviča. Razstavo v Fotogaleriji Stolp spremlja tudi zunanja razstava v Ulični galeriji Fotokluba, kjer je predstavljena zgodovina galerije.

projekt brez filtra

Študentke prvega letnika magistrskega študija na Oddelku za psihologijo Filozofske fakultete Univerze v Mariboru pripravljajo v sklopu predmeta Aplikativno socialna psihologija projekt #BREZFILTRA, s karerim želijo osvetliti vpliv družbenih omrežij na naše dojemanje realnosti in samopodobo. V razstavi bodo predstavile resnične zgodbe za Instagram objavami.


ORIGAMI DELAVNICA

Poseben dodatek, oziroma ogrevanje za prvi festivalski večer na Židovskem trgu predstavlja delavnica origamija. Z umetnostjo zgibanja bomo skozi voden proces pisan papir preoblikovali v prikupne jazz obarvane papirnate figurice. Delavnica je zastavljena tako, da se ji lahko pridružiš kadarkoli med 19. in 20. uro, torej do pričetka koncerta na glavnem odru.

Zakaj origami? Je majcena pozornost, ki bo ob vašem ustvarjanju pred koncertom obenem tudi ustavila čas in vas sprostila - da boste v trenutku res zadihali vzdušje jazz koncertov 7. edicije Festivala Jazz ‘ma mlade. Origami dekoracija pa nas bo spremljala tudi izpod krošnje velikega pajesna in na obzidju najlepšega balkona v Mariboru z razgledom!

Godzilla Tribute Band

Foto: Gregor Salobir

Godzilla Tribute Band je kolektiv, zbran zato, da reši svet. Zato, ker si ga želijo. Zato, ker ga morajo. Zase pravijo, da so varuhi šibkejših, pozabljenih in narobe razumljenih, da so motika družbenih sprememb. Godzilla Tribute Band je avtorski projekt in je kolektivno delo skupine. Je predstava, ki želi biti koncert. Je gledališče predmetov, kartonskih škatel, koruznih kosmičev in predvsem ljudi. Inspiracijo išče v punku, starih filmih in pretiranem patosu (več).

KULINARIKA

Skunk Urban Kitchen

Skunk Urban Kitchen so lokalni ponudniki street food-a, pa tudi ljubitelji dobrega jazz-a. Svoj prvi sendvič so prodali junija leta 2018 na Festivalu Lent. Recepte ustvarjajo sami, sestavine nabavljajo pri manjših lokalnih ponudnikih, njihova posebnost pa je filozofija popolnega grižljaja. Skunkova specialiteta so okusni sendviči, na Židovskem trgu pa bodo postregli z izvrstnimi langaši.

Skunki pripravljajo tri okuse. V klasičnem se prepletajo okusi česna, kisle smetane in sira. sladkega opremijo z Nutello in lešnikovim crumblom, medtem ko ekstra na sebi nosi nadev z zaseko, dimljeno svinjsko ribo in kislim zeljem z bučnim oljem.

VINA JAUNIK

Foto: arhiv Domna Jaunika

Vinogradništvo s 150 letno tradicijo. »Z lepoto si jo zaznamoval in vanjo naselil dobre ljudi,« so beseda iz dnevnika nadvojvode Janeza, vnuka Marije Terezije, ki je leta 1811 občudoval gričevnat svet ob vznožju Pohorja  ter sklenil tukaj preživeti del svojega življenja. Malo nižje, pod temi griči, v središču Limbuša, se nahaja vinogradništvo Jaunik.

Z vinogradništvom se družina ukvarja že vrsto let, tradicijo pa so nadgradili z buteljčnimi vini iz sort sauvignon, muškat ottonel, dišeči traminec, beli pinot, modri pinot, sivi pinot in renski rizling. Vina so na domačih in mednarodnih tekmovanjih prejela tudi številne medalje za kakovost.


View Event →
Natečaj festivala Jazz 'ma mlade 2024
Apr
8
to Apr 25

Natečaj festivala Jazz 'ma mlade 2024

 
 

Mladinski kulturni center Maribor in festival Jazz 'ma mlade razpisujeta

NATEČAJ JAZZ 'MA MLADE 2024

Soustvari festival, jazz-ajmo skupaj!

Se ukvarjaš s fotografijo? Rad_a moderiraš dogodke ali si spreten_a v pripravi tehnike za izvedbo glasbenih dogodkov? Svojo umetniško žilico piliš z oblikovanjem grafičnih podob ali se želiš preizkusiti kot selektor nastopajočih na festivalu z bogato tradicijo? Jazz ‘ma natečaj!

Mladinski kulturni center Maribor in festival Jazz 'ma mlade razpisujeta natečaj za sodelovanje pri izvedbi 7. edicije festivala Jazz 'ma mlade, ki bo potekala 31. maja ter 7. in 14. junija na Židovskem trgu in v Kulturnem inkubatorju. V Mladinskem kulturnem centru Maribor smo se namreč odločili, da ekipo, ki bo soustvarjala letošnji festival Jazz 'ma mlade 2024, sestavimo s pomočjo natečaja. Na natečaju lahko sodelujejo mladi, stari od 15. do 29. let.

V naše vrste vabimo:

  • fotografa_injo na vseh treh dogodkih v sklopu festivala Jazz 'ma mlade

    • Pričakujemo: fotografiranje nastopajočih in sodelujočih na festivalu ter udeležencev vse tri festivalske dni // pripravo manjšega izbora fotografij po vsakem festivalskem dnevu in predajo celotnega nabora fotografij v predhodno dogovorjenem roku po festivalu (v resoluciji, primerni za tisk in splet)

    • Nudimo: Honorar v višini 50 € (bruto) na festivalski dan oz. 150 € (bruto) za vse tri festivalske dni // potrdilo o sodelovanju

  • osebo za pomoč pri tehnični izvedbi vseh dogodkov v sklopu festivala Jazz 'ma mlade 2024

    • Pričakujemo: pomoč pri pripravi tehnike pred začetkom dogodkov in pomoč pri tehnični izvedbi med dogodki vse tri festivalske dni.

    • Nudimo: Honorar v višini 50 € (bruto) na festivalski dan oz. 150 € (bruto) za vse tri festivalske dni // mentorstvo in sodelovanje z izkušenim tehnikom // potrdilo o sodelovanju

  • oblikovalca_ko grafične podobe festivala Jazz 'ma mlade 2024

    • Pričakujemo: oblikovanje grafičnih elementov za promocijo festivala: IG post z vsebino (1080x1080px), IG post kot podlaga oz. okvirček (1080x1080px), IG story (1080x 1920px) in FB banner (1640x856px) // rok za izvedbo je 10. 5. 2024.

    • Nudimo: Honorar v višini 150 € (bruto) za pripravo dogovorjenih grafičnih elementov // smernice in pomoč pri pripravi //potrdilo o sodelovanju

  • selektorja festivala Jazz 'ma mlade 2024

    • Pričakujemo: aktivno sodelovanje pri izboru nastopajočih v času pred začetkom festivala Jazz 'ma mlade 2024

    • Nudimo: Honorar v višini 150 € (bruto) // mentorstvo in sodelovanje z izkušenim selektorjem // potrdilo o sodelovanju

  • kustosa_injo spremljevalnega programa Jazz 'ma mlade 2024

    • Pred začetkom festivala priprava spremljevalnega programa, ki bo povezal in v festival vključil organizacije Kulturne četrti Židovska // priprava kratih opisov spremljevalnega programa in pridobitev ustreznega slikovnega gradiva za promocijo pred festivalom // Med festivalom organizacija dodatnih aktivnosti po predhodnem dogovoru z organizatorjem (npr. ustvarjalna delavnica, voden ogled dogajanja na KČ Židovska …)

    • Nudimo: Honorar v višini 150 € (bruto) // potrdilo o sodelovanju

  • moderatorja_ko vseh dogodkov v sklopu festivala Jazz 'ma mlade 2024

    • Pričakujemo: pripravo vsebin za moderiranje in moderiranje vseh dogodkov v času festivala

    • Nudimo: Honorar v višini 50 € (bruto) na festivalski dan oz. 150 € (bruto) za vse tri festivalske dni // pomoč pri pripravi gradiva

 

Festival Jazz 'ma mlade 2024 bo potekal v petek, 31. maja 2024, v petek, 7. junija 2024, in v petek, 14. junija 2024. Festivalski lokaciji sta Židovski trg in Kulturni inkubator.

POGOJI SODELOVANJA

Natečaj poteka od 8. aprila 2024 do vključno 25. aprila 2024. Prijave zbiramo na elektronski pošti lina.valant.sicanovic@mkc.si, zadeva »NATEČAJ Jazz 'ma mlade 2024«. V elektronskem sporočilu obvezno navedite, na katero področje sodelovanja se prijavljate (Fotograf_inja // Pomoč pri tehnični izvedbi // Oblikovalec_ka // Selektor_ica // //Kustos_inja // Moderator_ka). Vsak sodelujoči se lahko prijavi zgolj na eno področje. Prijava naj vsebuje tudi:

  • podatke osebe, ki se prijavlja na natečaj (ime in priimek, elektronska pošta, datum rojstva ter telefonska številka);

  • kratko predstavitev preteklih izkušenj s področja, na katerega se oseba prijavlja.

Natečaj je namenjen mladim od 15. do 29. leta starosti. Prejete predloge bo pregledala tričlanska komisija, ki jo sestavljajo člani glavnega organizatorja festivala Jazz 'ma mlade, tj. MKC Maribor. Udeležence natečaja bo o (ne)izboru komisija obvestila po elektronski pošti. Na nagradni natečaj se ne morejo prijaviti zaposleni na MKC Maribor ter ožji družinski člani zaposlenih na MKC Maribor.

View Event →
Jazz ma razstavo
Feb
6
to Feb 29

Jazz ma razstavo

JAZZ MA RAZSTAVO

Razstava fotografij festivala Jazz ma mlade

6. - 29. februar 2024 @ Kulturni inkubator

V razstavišču Kulturnega inkubatorja (Koroška cesta 18) bo od 6. do 29. februarja 2024 na ogled razstava Jazz ma razstavo. Na razstavi so na ogled arhivske fotografije iz vseh šestih izvedb festivala ter celostna grafična podoba dosedanjih festivalov.


Leta 2016 se je na junijske petke, kot uvod v poletni festival Lent, v Mariboru prvič odvil festival Jazz ma mlade. Potekal je v organizaciji Mladinskega kulturnega centra Maribor (MKC Maribor) in društva Glas podzemlja na Židovskem trgu in s ciljem združevanja mladih glasbenikov, umetnikov in ljubiteljev kulinarike.

Od takrat je, z dvema premoroma (leta 2020 izvedba festivala ni bila mogoča zaradi epidemije COVID-19, leta 2023 pa je Jazz ma mlade odpadel zaradi deževnega vremena), festival Jazz ma mlade doživel že šest izvedb. In prav na teh šest izvedb se osredotoča razstava, ki jo sestavlja dvajset fotografij iz arhiva MKC Maribor.


Jazz ma razstavo je na ogled v času dogodkov v Kulturnem inkubatorju. Vabljeni!


Fotografi: Nejc Furek, Janez Klenovšek, Gregor Salobir

Izbor fotografij in vizualna podoba razstave: Živa Mijatović

View Event →
30 let MKC MARIBOR - 8. dan
Oct
26
7:00 PM19:00

30 let MKC MARIBOR - 8. dan

30 LET MKC MARIBOR

MKC MARIBOR V MALEM

Festivalski teden brezplačnih dogodkov: ples, družabni večeri, družabne iger, spoznavanje japonske kulture, izmenjevalnica rastlina, DJ-delavnica, izdelava 3D figuric, slam poezija, poezija na ulicah, sprehod po zgodovini MKC Maribor.

Mladinski kulturni center Maribor (MKC Maribor) v letu 2023 praznuje okroglih 30 let. Zato smo med 19. in 26. oktobrom 2023 pripavili enotedensko jubilejno dogajanje, ki ga sestavlja več kot trinajst dogodkov. Program bo na vseh lokacijah MKC Maribor (Upravna stavba s Hostlom Pekarna, Kulturni inkubator, Galerija Media Nox), soustvarili ga bodo vsi zaposleni.

Tako smo v enotedensko dogajanje zajeli skorajda vsa področja, ki jih MKC Maribor izvaja v sklopu svojih programov. MKC Maribor v malem, kot smo poimenovali dogodke v sklopu praznovanje 30. obletnice MKC Maribor, bo tako postregel z družabnimi večeri, razstavo likovnih del, spoznavanjem japonske kulture in animejev, filmskim večerom, izmenjevalnico rastlin, DJ-delavnico, delavnico izdelovanja 3D figuric, slam poezijo, poezijo na ulicah … ter seveda plesom in dobro glasbo: 50-ies PROM NIGHT nas bo spomnil na maturantski ples, za zaključek pa bomo migali v ritmih glasbene skupine FUNK FU.

PROGRAM OB 30. OBLETNICI MKC MARIBOR:

Četrtek, 26. oktober 2023 @ Kulturni inkubator

19:00 KONCERT FUNK FU

Koncert skupine Funk Fu bi moral biti del junijskega festivala Jazz'ma mlade na Židovskem trgu, a je festival zaradi dežja odpadel. Zato bo skupina zdaj stopila na oder Kulturnega inkubatorja.

Vabimo na brezplačen koncert, ki bo v četrtek, 26. oktobra, ob 19. uri v Kulturnem inkubatorju. V ritmih dobre glasbe in v družbi skupine Funk Fu bomo sklenili praznovanje ob 30. obletnici delovanja MKC Maribor. Koncert je namreč zadnji dogodkov, s katerimi MKC Maribor med 19. in 26. oktobrom obeležuje okrogli jubilej.

o skupini funk fu

Začetki Funk Fu-ja segajo v leto 2017, kjer je kitarist Tilen Gavranovič zasedbo ustanovil v domačem Zagorju, kjer so takrat za skupino igrali sami domačini od katerih sta člana skupine le še Tilen in Klara Veteršek.  Nedavno pa se je skupina tudi mednarodno okrepila. Sedaj člani supine prihajajo iz Slovenije, Avstrije, Madžarske , Slovaške in Bosne in Herzegovine.

Ideja za ime skupine Funk Fu izhaja iz besede Kung Fu, Tako kot Kung Fu, je za člane skupine Funk Fu veščnina v glasbenem žanru funk.  Učijo se od začetnikov žanra ter tudi teh, ki trenutno zanamujejo svet funk glasbe. ( James Brown, Prince, Michael Jackson, Jamiroquai, Tower of Power, Earth Wind and Fire itd.) Iz teh tako imenovanih začetnikov funka so vzeli inspiracijo in začenjali ustvarjati avtorsko glasbo. Za ustvarjanje glasbe skrbita TIlen Gavranovič, ki skrbi za glasbo in aranžmaje ter Klara Veteršek, ki piše besedila.

V juniju so izdali svoj debitanski album “It’s all Fun and Games”, ki ga lahko najdete že na vest glasbenih platforma, pravtako pa je na voljo tudi v fizični obliki na CD-ju. Na albumu se nanaša 10 skladb, ki so izraz dela v zadnjih paria letih zasavske Funk skupine. Nedavno so izdali tudi videospot za skladbo “Lately” ,ki je bil sneman prav v Zasavju.

View Event →
[ODPOVEDANO] Jazz 'ma mlade 2023 / sobota
Jun
10
6:00 PM18:00

[ODPOVEDANO] Jazz 'ma mlade 2023 / sobota

Jazz 'ma mlade 2022 // SOBOTA, 10. JUNIJ

Židovski trg @ 18.00 – 23.00

Letos obeležujemo že sedmo edicijo festivala Jazz ma mlade!

Mladinski kulturni center Maribor skupaj z glasbeniki, umetniki in kulinaričnimi mojstri pripravlja pester program, namenjen jazzovskim sladokuscem, ki bo potekal pod krošnjo medenega pajesna na slikovitem Židovskem trgu.

 

GLAVNI ODER

🐝 20.30: Koncert Blaž Švagan kvartet - Sound in time

🐝 21.30: Koncert Rok Zalokar's  Zhlehtet

 

SPREMLJEVALNI PROGRAM

🐝 Razstava študentov Oddelka za likovno umetnost Pedagoške fakultete Univerze v Mariboru, arkade Židovskega trga

🐝 18.00: JMM sprehod po KČŽ: vodstvo po razstavah galerij KČŽ (Fotogalerija Stolp, Media Nox, galerija DLUM, GT22)

🐝 19.00–23.00: Podaljšan delovni čas galerij na Židovskem trgu v Mariboru:

  • Galerija Media Nox: Vabljeni mladi (skupinska razstava mladih do 35. leta starosti.)

  • Fotogalerija Stolp: novaF (fotografska razstava)

  • Galerija DLUM: Primavera, skupinska razstava

               Rebeka Golob SA:UD: Živa ustvarjalnost v galeriji DLUM

  • Sinagoga: Zgodba o dveh transportih: Medžimurski in prekmurski judje med holokavstom (dokumentarno-muzejska razstava)

  • GT22: Stopnišče + Hodnik GT22:  stalna postavitev »Made in GT22«;

  • UG MB – Ulična galerija Židovska #48: samostojna razstava »Slice of Life«;

  • Studio 12:22  +  sk8GT22: samostojna razstava »Ko si ti«

  • BlackBox GT22  /  razstava »DIARY DIARY«


Več o nastopajočih na glavnem odru

 

Blaž Švagan kvartet 

Izvajalci: Blaž Švagan - saksofon / Luka Gaiser - kontrabas / Bruno Domiter - bobni /

Blaž Švagan je eden tistih glasbenikov, ki konstantno išče nove izzive, raziskuje in diha glasbo. Kot komponist in instrumentalist je skozi mnoga sodelovanja in številne nastope to leto našel pravi prostor in čas za izdajo svojega prvenca.  "Sound in time", ki je maja izšel pri avstrijski založbi Aut Records bodo na letošnjem Jazz ma Mlade preigravali skupaj iz izjemno močno zasedbo domačih in tujih glasbenikov.

Glasbeno pot je Blaž Švagan začel z igranjem na altovskega saksofona in harmonike, kasneje tudi klarineta, ki ga je dopolnjeval z igranjem električne kitare in bobnov. Študiral je jazz saksofon na konzervatoriju v Celovcu pri prof. Michael Erianu, je dobitnik nagrade za najbojšo jazz skladbo lanskega leta Jazzon 2016 (več).

 

Žhlehtet

Izvajalci: Rok Zalokar - klaviature, kontrabas / Lenart De Bock - saksofon, flavta / Žiga Smrdel - bobni /

Žlehtet je glasbeni kolektiv, ki deluje pod vodstvom pianista in skladatelja Roka Zalokarja. Pojavlja se v različnih formatih in združuje dimenzije akustičnega in elektronskega zvoka. S koreninami v tradiciji spiritualnega jazza ostaja zvest sporočilu trenutka in medsebojnemu razumevanju.

Začetki kolektiva segajo v leto 2019, ko se je v kombinaciji živih nastopov in dela v glasbenem studiju izoblikoval značilen zvok. Dokumenta tega obdobja sta albuma Toyomi in Celica, ki združujeta elemente žive improvizacije in moderne glasbene produkcije. Naslednji album Portals Vol. 1 predstavlja kompozicije kolektiva, v formatu jazzovskega kvinteta. Slednji je bil izbran med najboljšimi ploščami leta 2022 v reviji Mladina in Radiu Študent.

V juniju bo luč sveta ugledal novi album Poletje Loops, ki predstavlja nov mejnik spontane ustvarjalnosti kolektiva, kot se je razvijala in dokumentirala ob vrnitvi na odre poleti 2022. V tokratni trio formaciji Zhlehtet črpa navdih iz prostora samega in ga kanalizira skozi raznovrstne loope ritmov, melodij in harmonij. Posnetki na albumu so bili zajeti na raznovrstnih odrih, vse od jazz klubov, vrtov, poletnih teras do psy-trance festivalov (več).

Soustvarjalci spremljevalnega programa

ARKADE ŽIDOVSKEGA TRGA: RAZSTAVA PLAKATOV ‘JE ŽIVLJENJE TO, KAR IZ NJEGA NAREDIMO?’

Študentje 2. letnika OLU PEF so pri predmetu Grafika 2 ob festivalu Jazz ‘ma mlade pripravili razstavo plakatov z naslovom Je življenje to, kar iz njega naredimo? Posamični plakati se povezujejo v celoto, delujejo kot manjše enote ali povsem samostojno. Naslov razstave so si izposodili iz knjige Terry Eagletona, Smisel življenja, Zelo kratek uvod, ki predpostavlja, da je življenje to, kar iz njega naredimo in vleče vzporednico med posameznikom, ki se smiselno udejanja v svetu in skupino jazzovskih glasbenikov, ki skupaj muzicirajo. Vsak glasbenik lahko izrazi svojo individualnost, hkrati pa se v procesu igranja povezuje z ostalimi glasbeniki, jih posluša in se sproti z njimi uglašuje, glasba, ki jo skupaj ustvarjajo, pa postaja včasih bolj včasih manj harmonična improvizirana glasbena kompozicija, kjer so vsi protagonisti aktivni, kreativni, slišani in povezani v ustvarjalnem procesu.

*svobodno po Terry Eagleton, Smisel življenja.Zelo kratek uvod. Založba Krtina. 2009

Sodelujeo študentke in študentje 2. letnika Pedagoške fakultete Univerze v Mariboru: Eva Barbarič, Urška Drofenik, Amalija Gajser, Tilen Hebar, Ajša Horvat, Tara Kek, Maja Laubič, Katarina Lehner, Lin Lesjak, Eva Zala Majcenovič, Tijana Mernik, Mojca Pleteršek, Vid Smrekar, Laura Stojanović, Anja Tepeš, Tina Alina Vever, Brina Viher, Lucija Voglar, Jakob Zemljič, Sara Žerdin, Carmen Ruth Baez Hernandez, Alina Lantermann, Christina Weigel, Christos Kapsalis.

Oblikovanje: Tilen Hebar. Mentorica: Petra Varl

 

GALERIJA MEDIA NOX: VABLJENI MLADI

Skupinska umetniška razstava del umetnikov mlajše generacije do 35. leta starosti (9. 6.–7. 7. 2023)

Razstava Vabljeni mladi je že tradicionalna, letos 22. razstava, ki jo vsakoletno organizira Društvo likovnih umetnikov Maribor. Na njej se predstavljajo mladi, večinoma še neuveljavljeni, a perspektivni umetniki, ki jih je na podlagi njihovih prijavljenih del na natečaj izbrala strokovna komisija. Ta najboljšim med prijavljenimi ustvarjalci vsako leto podeli nagrado in listine Primavera, ki izbranim prinese samostojno razstavo Primavera v Galeriji DLUM - v prihodnjem koledarskem letu. Nagrada podpira talent, ustvarjalnost in drznost sporočanja.

Razstavljajo: Ela Andlovic, Renato Arnejčič, Nina Auberšek, Vitjan Črešnar Štaus, Patrik Dvorščak, Pika Gačnik, Katarina Kolenc, Manca Kovačič, Tine Lisjak, Inês Matos, Janez Albert Novak, Lana Pastirk, Natalija Premk Jenič, Darja Remc, Mori Sikora, Iza Štrumbelj Oblak, Pika Terpin.

Kuratorica: Kristina Prah

 

FOTOGALERIJA STOLP: novaF

Fotografska razstava (25. 5.–30. 6. 2023)

Sodobno fotografijo je kot vse sodobne umetniške smeri nemogoče posplošiti v opis, ki bi ustrezal vsem smerem in slogom. Razvoj tehnologije, možnost poseganja po starejših tehnikah, povezovanje z drugimi umetniškimi zvrstmi in neomejene možnosti konceptualnega pristopa, ustvarjajo fotografsko pokrajino, ki nikoli do sedaj ni bila bolj raznolika in razgibana ter popolnoma svobodna v poseganju po izraznih medprostorih.

Enajst izbranih umetnikov iz več generacij predstavlja nabor različnih fotografskih usmeritev in pestrost tematskih polj. Majhen izsek sodobne fotografske produkcije predstavlja številne možnosti izražanja in ustvarja vzorčni pregled slovenske sodobne fotografije in napredno mislečih umetnikov, ki krojijo trenutno umetniško sceno.   

 Avtorji: Ajda Podgorelec – Avtoportreti, druga generacija, Branimir Ritonja – Cesta bratstva, Tilyen Mucik – Floriography, Jošt Franko - We are All Jokers Here, Luka Hernet – Mraz, Matej Sitar – Horizonti, Andrej Lamut – Mnemosis, Simon Chang Drag Queens in Slovenia, Tadej Vaukman -  The Brotherhood of Dicks & Pyramids, Gregor Radonjič – Kras, Sandra Požun – Daughters of Saul.

Kustosinja: Sara Nuša Golob Grabner 

 

GALERIJA DLUM: PRIMAVERA: ARIJEL ŠTRUKELJ, SVITLANA RYABISHCHUK IN MIHA ERIČ

Umetniška razstava (6. 6.–25. 6. 2023)

Razstava Primavera je tradicionalna, vsakoletna razstava Društva likovnih umetnikov Maribor, na kateri se predstavijo zmagovalci (lanskega natečaja) Vabljeni mladi. Na tokratni razstavi  spoznamo treh umetnikov mlajše generacije, slikarke in grafičarke Svitlane Ryabishchuk, kiparja Arijela Štruklja in grafika Miha Eriča

 

REBEKA GOLOB: SA:UD

Živa ustvarjalnost v galeriji DLUM, junij 2023

Rebeka Golob (1989, Maribor) je diplomirala na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani, smer Industrijsko oblikovanje, pri profesorju Saši Maechtigu (2012). Leta 2020 je magistrirala iz slikarstva na ALUO pri prof. Bojanu Gorencu in Jožefu Muhoviču. Študijsko se je izpopolnjevala v Angliji, Firencah, na Baliju in v Lizboni. Bila je nominirana za Prešernovo nagrado za diplomsko delo. Razstavljala je tako v Sloveniji kot tudi v tujini. Živi in ustvarja v Mariboru.

V mesecu juniju 2023 bo njen atelje postala galerija DLUM. Tam se boste lahko srečali z umetnico, spoznavali njen kreativni proces, se z njo pogovorili o njenih delih, pogledu na življenje in umetnost.

 

SINAGOGA: ZGODBA O DVEH TRANSPORTIH, MEDŽIMURSKI IN PREKMURSKI JUDJE MED HOLOKAVSTOM

Dokumentarno-muzejska razstava (26. 5.–31. 8. 2023) 

Razstava, ki je bila pripravljena kot del mednarodnega projekta Never Forget (Nikoli ne pozabimo), pripoveduje o dolgi zgodovini Judov na območju Prekmurja in Medžimurja, vzponu in razcvetu judovskih skupnosti na tem območju, njihovemu doprinosu k razvoju mest in krajev v obeh pokrajinah ter žalostni usodi, ki jih je doletela med holokavstom.

 

GT22

Stopnišče + HodnikGT22:  stalna postavitev »Made in GT22« 

Stalno postavitev so soustvarili: Tadej Vindiš, Janez Kocbek, Kukla + Dominik Mahnič, Toni Soprano Meneglejte, Janez Klenovšek, Timi Sitar, Miha Sagadin, Tadej Vaukman, Ajda Primožič, Rene Puhar + Jaša Lorenčič + Boštjan Eržen, Aphra Tesla, Miha Sagadin + Monika Pocrnjić, Miha Horvat  +  fotografski arhivi skupnosti GT22   

Kurator: kurator 003  

UG MB – Ulična galerija Židovska #48: samostojna razstava »Slice of Life«: DINO JULIUS + LUKA HRGOVIĆ   

Kuratorji: kuratorji 003 in Miha Šubic

Studio 12:22  +  sk8GT22: samostojna razstava »Ko si ti«: GLORIA KRAJNC   

Kurator: Nejc Puck    

BlackBoxGT22  /  razstava »DIARY DIARY« - KARO GOLDT + TONI SOPRANO MENEGLEJTE      

View Event →
[ODPVOEDANO ]Jazz 'ma mlade 2023 / petek
Jun
9
6:00 PM18:00

[ODPVOEDANO ]Jazz 'ma mlade 2023 / petek

Jazz 'ma mlade 2023 // PETEK, 9. JUNIJ

Židovski trg @ 18.00 – 23.00

Letos obeležujemo že sedmo edicijo festivala Jazz ma mlade!

Mladinski kulturni center Maribor skupaj z glasbeniki, umetniki in kulinaričnimi mojstri pripravlja pester program, namenjen jazzovskim sladokuscem, ki bo potekal pod krošnjo medenega pajesna na slikovitem Židovskem trgu.

 

GLAVNI ODER

🐝 20.00: Koncert Dijaki Konservatorija za glasbo in balet Maribor (inštrumentalna zasedba in vokalno-inštrumentalna zasedba)

🐝 21.00: Koncert Funk Fu - predstavitev albuma

 

SPREMLJEVALNI PROGRAM

🐝 18.00 Otvoritev razstave Vabljeni mladi 2023, Galerija Media Nox

🐝 19.00 Otvoritev razstave študentov Oddelka za likovno umetnost Pedagoške fakultete Univerze v Mariboru, arkade Židovskega trga

 🐝 19.00–23.00: Podaljšan delovni čas galerij na Židovskem trgu v Mariboru:

  • Galerija Media Nox: Vabljeni mladi (skupinska razstava mladih do 35. leta starosti.)

  • Fotogalerija Stolp: novaF (fotografska razstava)

  • Galerija DLUM: Primavera (skupinska umetniška razstava)

               Rebeka Golob SA:UD: Živa ustvarjalnost v galeriji DLUM

  • Sinagoga: Zgodba o dveh transportih: Medžimurski in prekmurski judje med holokavstom (dokumentarno-muzejska razstava)

  • GT22: Stopnišče + HodnikGT22:  stalna postavitev »Made in GT22«;

  • UG MB – Ulična galerija Židovska #48: samostojna razstava »Slice of Life«;

  • Studio 12:22  +  sk8GT22: samostojna razstava »Ko si ti«

  • BlackBoxGT22  /  razstava »DIARY DIARY«


Več o nastopajočih na glavnem odru

Dijaki Konservatorija za glasbo in balet Maribor 

Predstavili se bosta inštrumentalna zasedba in vokalno-inštrumentalna zasedba dijakov Konservatorija za glasbo in balet Maribor.

Inštrumentalna zasedba je sestavljene iz dijakov jazz oddelka Konservatorija za glasbo in balet Maribor, predstavila pa se bo z mešanico skladb iz različnih jazzovskih stilov in obdobij.

Vokalno - inštrumentalna zasedba združuje pevce in inštumentaliste nadstandardnega in gimnazijskega jazz programa Konservatorija za glasbo in balet Maribor. Mladi glasbeniki se bodo predstavili s skladbami širokega nabora standardov iz tujega in slovenskega jazzovsko-popularnega repertoarja (več). 

Funk Fu 

Izvajalci: Klara Veteršek - vokal / Tilen Gavranovič - kitara / Blaž Avsenik - klaviature / Luka Groboljšek - bas kitara / Luka Jahn - bobni / Žan Cesar - trobenta / Lan Turek - saksofon / Žan Kopše - pozavna /

Funk Fu je slovenska funkovska / jazzovska skupina, ki jo sestavlja 8 in več članov, večinoma študentov glasbenih univerz v Sloveniji in Avstriji. Band je bil ustanovljen leta 2017, sprva z željo po skupnem glasbenem razvijanju, kasneje pa s poudarkom na ustvarjanju avtorske glasbe. Od takrat so izdali štiri single, od tega tri v slovenskem in enega v angleškem jeziku. V letu 2023 so zaključili svoj prvi album It's all fun and games, katerega release party bo prav na letošnjem festivalu Jazz ‘ma Mlade.

Funk Fu je v času od nastanka sodeloval z veliko različnimi glasbeniki, ustanovna člana in avtorja večine glasbe in besedil pa sta Tilen Gavranovič (kitara) in Klara Veteršek (vokal). Band je odigrala številne koncerte na različnih pomembnih prizoriščih in festivalih v Sloveniji, nekateri med njimi so Lent, Čipkarija, Vinarium, Vičstock, Rdečli Revirji, Vierteltöne. Nastopili so na Radiu Prvi (Prva vrsta) in Radiu Si Maribor (Mainstage), in sicer kot zmagovalci natečaja Radio Si Standouts 2021 (več).

Soustvarjalci spremljevalnega programa

GALERIJA MEDIA NOX: VABLJENI MLADI

Skupinska umetniška razstava del umetnikov mlajše generacije do 35. leta starosti (9. 6.–7. 7. 2023)

Razstava Vabljeni mladi je že tradicionalna, letos 22. razstava, ki jo vsakoletno organizira Društvo likovnih umetnikov Maribor. Na njej se predstavljajo mladi, večinoma še neuveljavljeni, a perspektivni umetniki, ki jih je na podlagi njihovih prijavljenih del na natečaj izbrala strokovna komisija. Ta najboljšim med prijavljenimi ustvarjalci vsako leto podeli nagrado in listine Primavera, ki izbranim prinese samostojno razstavo Primavera v Galeriji DLUM - v prihodnjem koledarskem letu. Nagrada podpira talent, ustvarjalnost in drznost sporočanja.

Razstavljajo: Ela Andlovic, Renato Arnejčič, Nina Auberšek, Vitjan Črešnar Štaus, Patrik Dvorščak, Pika Gačnik, Katarina Kolenc, Manca Kovačič, Tine Lisjak, Inês Matos, Janez Albert Novak, Lana Pastirk, Natalija Premk Jenič, Darja Remc, Mori Sikora, Iza Štrumbelj Oblak, Pika Terpin. 

Kuratorica: Kristina Prah

 

ARKADE ŽIDOVSKEGA TRGA: RAZSTAVA PLAKATOV ‘JE ŽIVLJENJE TO, KAR IZ NJEGA NAREDIMO?’

Študentje 2. letnika OLU PEF so pri predmetu Grafika 2 ob festivalu Jazz ‘ma mlade pripravili razstavo plakatov z naslovom Je življenje to, kar iz njega naredimo? Posamični plakati se povezujejo v celoto, delujejo kot manjše enote ali povsem samostojno. Naslov razstave so si izposodili iz knjige Terry Eagletona, Smisel življenja, Zelo kratek uvod, ki predpostavlja, da je življenje to, kar iz njega naredimo in vleče vzporednico med posameznikom, ki se smiselno udejanja v svetu in skupino jazzovskih glasbenikov, ki skupaj muzicirajo. Vsak glasbenik lahko izrazi svojo individualnost, hkrati pa se v procesu igranja povezuje z ostalimi glasbeniki, jih posluša in se sproti z njimi uglašuje, glasba, ki jo skupaj ustvarjajo, pa postaja včasih bolj včasih manj harmonična improvizirana glasbena kompozicija, kjer so vsi protagonisti aktivni, kreativni, slišani in povezani v ustvarjalnem procesu.

*svobodno po Terry Eagleton, Smisel življenja. Zelo kratek uvod. Založba Krtina. 2009

Sodelujejo študentke in študentje 2. letnika Pedagoške fakultete Univerze v Mariboru: Eva Barbarič, Urška Drofenik, Amalija Gajser, Tilen Hebar, Ajša Horvat, Tara Kek, Maja Laubič, Katarina Lehner, Lin Lesjak, Eva Zala Majcenovič, Tijana Mernik, Mojca Pleteršek, Vid Smrekar, Laura Stojanović, Anja Tepeš, Tina Alina Vever, Brina Viher, Lucija Voglar, Jakob Zemljič, Sara Žerdin, Carmen Ruth Baez Hernandez, Alina Lantermann, Christina Weigel, Christos Kapsalis.

Oblikovanje: Tilen Hebar. Mentorica: Petra Varl

 

FOTOGALERIJA STOLP: novaF

Fotografska razstava (25. 5.–30. 6. 2023)

Sodobno fotografijo je kot vse sodobne umetniške smeri nemogoče posplošiti v opis, ki bi ustrezal vsem smerem in slogom. Razvoj tehnologije, možnost poseganja po starejših tehnikah, povezovanje z drugimi umetniškimi zvrstmi in neomejene možnosti konceptualnega pristopa, ustvarjajo fotografsko pokrajino, ki nikoli do sedaj ni bila bolj raznolika in razgibana ter popolnoma svobodna v poseganju po izraznih medprostorih.

Enajst izbranih umetnikov iz več generacij predstavlja nabor različnih fotografskih usmeritev in pestrost tematskih polj. Majhen izsek sodobne fotografske produkcije predstavlja številne možnosti izražanja in ustvarja vzorčni pregled slovenske sodobne fotografije in napredno mislečih umetnikov, ki krojijo trenutno umetniško sceno.   

 Avtorji: Ajda Podgorelec – Avtoportreti, druga generacija, Branimir Ritonja – Cesta bratstva, Tilyen Mucik – Floriography, Jošt Franko - We are All Jokers Here, Luka Hernet – Mraz, Matej Sitar – Horizonti, Andrej Lamut – Mnemosis, Simon Chang Drag Queens in Slovenia, Tadej Vaukman -  The Brotherhood of Dicks & Pyramids, Gregor Radonjič – Kras, Sandra Požun – Daughters of Saul. 

Kustosinja: Sara Nuša Golob Grabner 

 

GALERIJA DLUM: PRIMAVERA: ARIJEL ŠTRUKELJ, SVITLANA RYABISHCHUK IN MIHA ERIČ

Umetniška razstava (6. 6.–25. 6. 2023)

Razstava Primavera je tradicionalna, vsakoletna razstava Društva likovnih umetnikov Maribor, na kateri se predstavijo zmagovalci (lanskega natečaja) Vabljeni mladi. Na tokratni razstavi  spoznamo treh umetnikov mlajše generacije, slikarke in grafičarke Svitlane Ryabishchuk, kiparja Arijela Štruklja in grafika Miha Eriča

 

REBEKA GOLOB: SA:UD

Živa ustvarjalnost v galeriji DLUM, junij 2023

Rebeka Golob (1989, Maribor) je diplomirala na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani, smer Industrijsko oblikovanje, pri profesorju Saši Maechtigu (2012). Leta 2020 je magistrirala iz slikarstva na ALUO pri prof. Bojanu Gorencu in Jožefu Muhoviču. Študijsko se je izpopolnjevala v Angliji, Firencah, na Baliju in v Lizboni. Bila je nominirana za Prešernovo nagrado za diplomsko delo. Razstavljala je tako v Sloveniji kot tudi v tujini. Živi in ustvarja v Mariboru.

V mesecu juniju 2023 bo njen atelje postala galerija DLUM. Tam se boste lahko srečali z umetnico, spoznavali njen kreativni proces, se z njo pogovorili o njenih delih, pogledu na življenje in umetnost. Vabljeni!

 

SINAGOGA: ZGODBA O DVEH TRANSPORTIH, MEDŽIMURSKI IN PREKMURSKI JUDJE MED HOLOKAVSTOM

Dokumentarno-muzejska razstava (26. 5.–31. 8. 2023) 

Razstava, ki je bila pripravljena kot del mednarodnega projekta Never Forget (Nikoli ne pozabimo), pripoveduje o dolgi zgodovini Judov na območju Prekmurja in Medžimurja, vzponu in razcvetu judovskih skupnosti na tem območju, njihovemu doprinosu k razvoju mest in krajev v obeh pokrajinah ter žalostni usodi, ki jih je doletela med holokavstom.

 

GT22

Stopnišče + HodnikGT22:  stalna postavitev »Made in GT22« 

Postavitev so ustvarili: Tadej Vindiš, Janez Kocbek, Kukla + Dominik Mahnič, Toni Soprano Meneglejte, Janez Klenovšek, Timi Sitar, Miha Sagadin, Tadej Vaukman, Ajda Primožič, Rene Puhar + Jaša Lorenčič + Boštjan Eržen, Aphra Tesla, Miha Sagadin + Monika Pocrnjić, Miha Horvat  +  fotografski arhivi skupnosti GT22 . 

Kurator: kurator 003  

 

UG MB – Ulična galerija Židovska #48: samostojna razstava »Slice of Life«: DINO JULIUS + LUKA HRGOVIĆ   

Kuratorji: kuratorji 003 in Miha Šubic

Studio 12:22 + sk8G22: samostojna razstava »Ko si ti«: GLORIA KRAJNC   

Kurator: Nejc Puck    

 

BlackBoxGT22  /  razstava »DIARY DIARY« - KARO GOLDT + TONI SOPRANO MENEGLEJTE      

View Event →
Jazz 'ma mlade @ Grad Bogenšperk
Aug
6
8:00 PM20:00

Jazz 'ma mlade @ Grad Bogenšperk

Mariborski festival Jazz ‘ma mlade se skupaj z mladimi ustvarjalci in ustvarjalkami prvič odpravlja na gostovanje! V prvem avgustovskem petku se bo z mariborsko kulturno-umetniško ponudbo predstavil na idiličnem gradu Bogenšperk, do katerega je organiziran tudi poseben avtobus, na katerem ne bo manjkalo žive glasbe!

View Event →
Delavnica koncertne fotografije z Gregorjem Salobirjem
Jun
3
to Jun 18

Delavnica koncertne fotografije z Gregorjem Salobirjem

Festival Jazz ‘ma mlade vabi na delavnico koncertne fotografije mladega urbanega mariborskega fotografa Gregorja Salobirja, ki je v svoj objektiv ujel že mnogo nepozabnih trenutkov različnih dogodkov - Jazz ‘ma mlade 2019, koncerti Festivala Lent in na Poštni ulici, koncerte domačih in tujih glasbenikov, plesne predstave KD Center plesa, otvoritve razstav, strokovne posvete in predavanja.

View Event →