Sobota, 19. oktober
V soboto se bodo čez dan odvile posebne interaktivne aktivnosti s sodelujočimi umetniki_cami (naštete spodaj). Zvečer bo otvoritev razstave študentskih del v Kulturnem Inkubatorju.
10:00–10:30 / »Beauty Stand, 3005« / skupinski zagon instalacije / Xcessive Aesthetics
11:00–13:00 / »Discount Cui-Zine« / zine delavnica / Alice Strete & Simon Browne
Sodelujoči bodo razpravljali o potencialih in prihodnosti prehranskih centrov znanih kot menze. Ali bi lahko bili, zunaj kapitalistične funkcije ustvarjanja prihodkov, to prostori za druženje in oblikovanje skupnosti? Zamisli si svojo različico – Kakšne bi bile dodatne aktivnosti, s katerimi bi se na teh območjih lahko ukvarjali, načini, na katere bi preživljali čas? bi bilo mogoče prinesti lastno hrano in pijačo? Kultura skupnostnega prehranjevanja ima veliko vlogo pri razvoju osebnega odnosa do hrane in kuhanja, za iskanje užitka v hrani in deljenja le-tega z drugimi. Na dveh delavnicah se želimo vprašati: »česa ste lačni?«, prevprašati skupno razumevanje prehranjevalnih navad prisotnih in izdelati tematske zine, ki jih bomo po koncu pustili v osrednjem razstavnem prostoru.
15:00–16:30 / »Pocas: Vzajemna mutacija« / delavnica / Pablo Somonte Ruano
Vzajemno mutacijo bi lahko označili kot taktiko za preoblikovanje kapitalistične poslovne zamisli, ekonomskega koncepta ali mehanizma usklajevanja v vzajemne procese. Običajno gre za postopek obratnega inženiringa kapitalistične prakse in opis, kako bi delovala na mutualističene, skupnostne načine. Umeščanje v opuščeno stavbo kazinoja je odlično okolje za mutualizacijo nekaterih kapitalističnih praks!
Pojem »pocas« je avtor izbral za imenovanje mutualistične mutacije samopostrežne prodajalne, številni sistemi znotraj pocas–a pa so bodisi mutualistične prakse iz različnih kultur bodisi druge mutualistične mutacije same po sebi. Proces »pocas« sestoji iz treh postopkov:
# 1 Postavitev. Poglobitev v pocas, delitev osebnih praks in zanimivih tehnologij, ki posameznika_ce navdihujejo, opredelitev kako oblikujejo subjektivne spekulativne sisteme in kulturo. Raziskovanje posameznih teme na podlagi skupne radovednosti.
# 2 Mutacija. Udeleženci_ke nekaj časa razmišljajo o vzajemni mutaciji, ki bi jo uvedli oziroma dodali v pocasovem multiverzumu.
# 3 Dokončna sprememba pravil. Po končanih premislekih in njihovi izmenjavi se zbrane mutualistične mutacije pretvori v intervencijske kartice za igralno seanso igre »game-changers«. Gre za skupno ustvarjanje specifičnega vesolja: na podlagi vizualnih primerov si udeleženci_ke lažje predstavljajo, kako bi še lahko vključili_e nove elemente tako v »pocas« vesolje in v igro »game-changers«.
14:00–15:00 / »Prazne police«
javno vodstvo po razstavi
17:00–19:30 / »Game-changers«: igranje družabne igre s kartami / Rok Kranjc
»Game-changers« je modularna namizna igra in obenem igra s kartami, ki je hkrati odskočna deska za sooblikovanje igre in navsezadnje gledališka izkušnja z udeležbo. Igralci_ke v dveh navidezno ideološko nasprotnih ekipah (npr. kapitalizem proti komunizmu ali zelena rast proti degrowth) poskušajo osvojiti srca in misli javnosti, da bi si prisvojili besede, ki bodo zaznamovale prihodnost naših gospodarstev (regenerativno, krožno, pametno, kakor hočete!). Na podlagi igralnih kart, ki služijo kot namigi, morata ekipi s pomočjo napol improviziranega pripovedovanja zgodb in igranja vlog prepričati občinstvo, imenovano „udeleženci_ke“, da so prav oni_e tisti, ki imajo največjo domišljijsko in diskurzivno moč. Cilj igre je kolektivno oblikovanje občutkov in vzpostavitev medsebojne podpore pri pripovedovanju živahnih, kritičnih in domiselnih zgodb o obstoječem stanju in možnih alternativah. Vabimo, da sami vstopite v vlogo udeležencev_k, tako da prispevate spodbude za pripovedovanje zgodb, presodite in se odzovete na zgodbe igralcev_k v realnem času.
20:00 / Otvoritev razstave študentskih del v Kulturnem Inkubatorju