COHERENT_LOGO.png

 MKC Maribor je začel meseca maja 2021 izvajati projekt Circle Of youth for tHe EuRope wE waNT - COHERENT oziroma Krog mladosti za Evropo, ki jo želimo – KOHERENTNO, pridobljen na pozivu Evropske komisije, Erasmus+, EACEA/10/2020 "European Youth Together".


COHERENT UČNO SREDIŠČE

‘‘Današnji mladi so voditelji jutrišnjega dne.’’ Nelson Mandela

Namen učnega gradiva, ki je nastalo v sklopu mednarodnega projekta COHERENT, je povečati ozaveščenost mladih in njihovo zmožnost uresničevanja ciljev mladinske strategije. Projekt je naslavljal tri elemente: opolnomočenje, vključevanje in povezovanje.

GRADIVO E-TEČAJA COHERENT

V slovenskem jeziku je prosto dostopen kratek pregled vsebin ter e-gradiva, sestavljena iz treh ključnih Evropskih ciljev mladih, ki obsegajo teoretični del in praktične aktivnosti za uporabnike.

  • UVOD V E-TEČAJ

  • MODUL 1: #VKLJUČUJOČE DRUŽBE

    • 1.1: Projekti delovnih pobud za vključevanje mladih

    • 1.2: Spodbujanje temeljnih pravic med mladimi

    • 1.3: Evropske zaposlitvene, socialne in kulturne storitve za mlade

    • 1.4: Vključevanje mladih izven EU

  • MODUL 2: #INFORMIRANJE & KONSTRUKTIVEN DIALOG

    • 2.1: Nevarnosti dezinformacij

    • 2.2: Medijska pismenost in kritično razmišljanje

    • 2.3: Informiranje mladih in dialog

    • 2.4: Medkulturni dialog v praksi

  • MODUL 3: #TRAJNOSTNA ZELENA EVROPA

    • 3.1: Evropski zeleni dogovor za mladino

    • 3.2: Mladi in trajnostna potrošnja

    • 3.3: Zeleni aktivizem evropske mladine

    • 3.4: Zelena delovna mesta in prostovoljstvo

    • 3.5: Krožno gospodarstvo

Prenos učnega gradiva


AKTUALNO


OZADJE IN TRENUTNO STANJE

Trenutne okoliščine, pandemija, okoljske spremembe, so zahtevne - pretresle so celotno družbo, sisteme blaginje in gospodarstva. Kot je razpravljala von der Leyen, mora EU te izzive spremeniti v priložnost s poudarkom na zelenem dogovoru in digitalizaciji, spodbujanju delovnih mest in rasti.

Tudi glede na podatke evropskega barometra, je "varovanje okolja in podnebnih sprememb" izpostavljeno kot prednostna naloga po mnenju kar 67 % mladih, čemur sledi "izboljšanje izobraževanja" (56 %). 

Prihodnost Evrope poudarja, da se mladi počutijo ločene zaradi civilnega (ne)sodelovanja in da je spodbujanje znanja in kompetenc pri tem ključnega pomena. Naš projektni predlog COHERENT celovito pokriva vse prednostne naloge mladih in hkrati dokazuje, da mladinska strategija deluje in da so mladinski cilji dosegljivi.

 

Namen projekta COHERENT je prikazati prispevek k mladinski strategiji z opolnomočenjem, vključevanjem in povezovanjem prek mednarodnega mreženja. Cilj je povečati udeležbo mladih v državljanskem življenju, v povezavi z mladinskimi cilji št. 3, 4, 10, spodbujati čezmejno mobilnost in povečati sodelovanje mladih pri projektih, vključno s krepitvijo zmogljivosti. 

COHERENT daje več rezultatov: prosto dostopno središče znanja (s 3 interaktivnimi e-moduli), ponuja kratkotrajno mobilnost za mlade iz 10 evropskih držav, odprte dialoge mladih z odločevalci, pripravljena priporočila za odločevalce itd. COHERENT tako kratko- in dolgoročno vpliva na mlade, nevladne organizacije in druge, pa tudi na družbeno-ekonomsko okolje, saj so pridobivanje novih kompetenc, spretnosti in miselnosti glede trajnostne EU, demokracije in aktivnega državljanstva pa tudi večje zanimanje ciljnih skupin za sodelovanje, vse potrebne za trajnostni razvoj kakovostne družbe.

 

UDELEŽENCI

V projektu sodeluje 14 partnerskih organizacij iz 9 držav EU in 1 zunaj EU. Vključujejo številne strokovnjake, ki delajo z mladimi in za njih (npr. krepitev zmogljivosti, spodbujanje vključujoče družbe, aktivno državljanstvo, aktivno so-odločanje, delo z mladimi z manj priložnostmi, ozaveščanje o zeleni in trajnostni Evropa, razvoj e-učenja itd.)

Glavna ciljna skupina projekta COHERENT je mladina (15–24 let) ter mladinski delavci / trenerji, mentorji (>500 neposredno vključenih v izvajanje, >100 v mobilnost, >3500 posredno vključenih v razširjanje rezultatov projekta).

Projekt tako cilja na raznolike končne upravičence: mladi, mladinski delavci, mladinske organizacije, druge nevladne organizacije, nosilci odločanja, neformalne in formalne izobraževalne organizacije itd.

 

ZAKAJ COHERENT?

Mladi v EU potrebujejo orodja, mreženje, dostop do najboljših praks in pridobivanja kompetenc, da uresničijo svoj celovit potencial in postanejo aktivni udeleženci družbe. V partnerskih državah smo že ugotovili, da mladi na splošno neradi sodelujejo zunaj lokalnega okolja in se več povezujejo, izmenjujejo ideje in informacije z izmenjavo izkušenj, kar pa je posledica nezadostnega znanja o priložnostih in pomanjkanja zmogljivosti za prepoznavanje in izvajanje konkretnih ukrepov ter za sodelovanje. Vse to je osnova projekta COHERENT, s katerim to želimo spremeniti.