Back to All Events

Jazz 'ma mlade 2024 - 2. PETEK

  • Kulturni inkubator 18 Koroška cesta Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia (map)

Mladinski kulturni center Maribor skupaj z glasbeniki, umetniki in kulinaričnimi mojstri pripravlja pester festivalski program, namenjen jazzovskim sladokuscem, ki bo skupaj tvoril 7. (pravljično) edicijo festivala Jazz ‘ma mlade.

Tudi letos bo Jazz ‘ma mlade potekal na tri petkove večere, v drugem, torej 7. junija 2024, se bomo preselili na Koroško cesto v naš Kulturni inkubator. Tam bodo na oder stopili glasbeniki iz Glasbene šole Celje in Little Street Charmers.

PROGRAM

Petek, 7. junij 2024 // 20:00 // Kulturni inkubator

GLAVNI ODER

20.00: Koncert učencev Glasbene šole Celje - šolski band

21.00: Koncert Little Street Charmers

DODATEN PROGRAM

18.00-20.00 Razstava Business in business @ Razstavišče Kulturnega inkubatorja

18.00 Sprehod po prizorišču festivala - vodstvo po razstavah ustanov Kulturne četrti Židovska

  • GT22: prostorska postavitev "ODPRTI ARHIVI #2 - Mini teater" - skupaj s Festivalom Borštnikovo srečanje // stalna arhivska postavitev "MADE IN GT22" // mednarodna razstava v nastajanju "Zlato v umetnosti" // Svetlana Makarovič za častno meščanko

  • Galerija Media Nox: Razstava Prelet // Mlade Arkade - zunanja postavitev Tare Rubinič

  • Sinagoga Maribor: Ženske. Zgodbe žensk, ki so vplivale na svet

  • Galerija DLUM: Natalija Juhart Brglez »Niti tu. Niti tam.«

  • Fotogalerij Stolp: Modrinjak Dragiša: "Maribor v 60-tih", fotografska razstava // 45 let Fotogalerije Stolp

19.00-20.00 Ustvarjalna delavnica JazzArt @ Kulturni inkubator

18.00–20.00: Podaljšan delovni čas galerij na Židovskem trgu v Mariboru

ZA PRIGRIZNIT IN POPLAKNIT

Slaščičarna Ilich // Vina Jaunik


O NASTOPAJOČIH IN PROGRAMU

GLAVNI ODER

glasbena šola celje

Lovro Gubenšek, trobentia // Liam Šibli, saksofon in flavta // Lenart Gubenšek, klavir // Blaž Krušič, bas kitara // ter Gašper Hlupič, bobni // Julija Dermol, vokal

Combo jazz zasedba Glasbene šole Celje je nastala v šolskem letu 2021/22 pod vodstvom Grege Skaze, v šolskem letu 2022/23 je vodstvo prevzel Žan Cesar. Učenci se pri pouku combo jazz zasedbe učijo osnove aranžiranja za manjše skupine, uporabe glasbenih programov za pisanje not, ter skupnega muziciranja v takšni zasedbi. Vse skladbe, ki jih bomo slišali na festivalu Jazz ‘ma mlade 2024, so učenci aranžirali sami.

 

Little Street Charmers

Matevž Zlatnar - trobenta // Tine Plahutnik - pozavna // Tadej Kovačič - banjo // Jakob Grčman - kitara // Nejc Klun - kontrabas // Marjeta Prudič - vokal // Jernej Juren - washboard

Little Street Charmers so slovenski glasbeni kolektiv, ki preigrava jazzovske standarde iz dvajsetih in tridesetih let dvajsetega stoletja. V tem obdobju je bil jazz hkrati najbolj popularna in najbolj subverzivna glasbena zvrst. Little Street Charmersi ohranjajo njegovo otroško naivnost, plesnost, občutek brezmejnosti in neskončne zabave. Zelo redko igrajo v isti zasedbi dvakrat, saj novi glasbeniki in novi inštrumenti pomenijo nenehna presenečenja in eksplozije energije. Zaenkrat so večinoma igrali v tujini: Češka, Nemčija, Srbija, Bosna, Avstrija itd, njihov koncert na Jazz ma mlade pa bo prvi v Sloveniji po več kot šestih letih. 

DODATEN PROGRAM

VODSTVO PO RAZSTAVAH KULTURNE ČETRTI ŽIDOVSKA

GALERIJA MEDIA NOX

  • Razstava Prelet (do 8. junija)

    Na razstavi Prelet se s svojimi deli predstavljajo študentje umetnosti in oblikovanja v steklu, smeri Unikatno oblikovanje na Akdemiji za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani. Študentski projekti raziskujejo potencial dveh temeljnih materialov, ki jih študentje v času študija tudi najaveč raziskujejo: stekla in keramike. Razstava ob preletu širine eksperimentov in iskanja možnih pristopov oblikovanja v materialih, opozarja na bogastvo konceptov in zgodb, ki jih lahko z razmislekom o karakteristikah materije prepletamo v diapazon likovnih rešitev.

  • Mlade ArkadeLuna in zemlja si posojata svetlobo & Življenje in smrt si delita oder, zunanja postavitev Tare Rubič

SINAGOGA MARIBOR

  • Ženske. Zgodbe žensk, ki so vplivale na svet

    Gostujoča razstava Muzeja judovske kulture iz Bratislave pripoveduje o navdihujočih ženskah judovskega porekla, ki so povezane z današnjim slovaškim ozemljem – bodisi so bile tukaj rojene, so tod živele ali pa so bile slovaškega porekla – in katerih delo je seglo tudi v mednarodni prostor. Izbor na razstavi predstavljenih osebnosti je bil kar precejšen izziv, avtorji razstave pa so se pri tem osredotočili na predstavnice z različnih področij znanosti in umetnosti in iz poslovnega sveta. Njihov »seznam« še zdaleč ni izčrpen, vendar so poskušali izbrati zgodbe, ki vas bodo pritegnile in bodo za vas zanimive.

GT22

  • Stalna postavitev »Made in GT22« (stopnišče in hodnik GT22)

  • prostorska postavitev "ODPRTI ARHIVI #2 - Mini teater" - skupaj s Festivalom Borštnikovo srečanje

  • mednarodna razstava v nastajanju "Zlato v umetnosti" (Rampa)

  • Ulična galerija Židovska  /  Svetlana Makarovič za častno meščanko

    Plakatni poziv za Svetlanino častno meščanstvo mesta ob Dravi. AMBASADA SVETLANE MAKAROVIČ je del »Inštituta za interdisciplinarnost« iLabGT22. Ob skrbi za arhiv in zemljevid življenja in naše velike pesnice ambasada nadgrajuje »Konzilij za detekcijo kriminala v umetnosti«, podpira interdisciplinarno raziskovalno delo in že več let vodi akcijo za Svetlanino častno meščanstvo mesta ob Dravi, kjer je mukoma preživljala del mladosti.

GT22: V centru Maribora, na Glavnem trgu 22, se nahajajo prostori v velikosti 1000 kvadratnih metrov, ki jih je družina Oset-Puppis leta 2013 namenila v brezplačno uporabo kreativnim posameznikom in organizacijam. Prazne, propadajoče in hladne prostore smo iz bivših skladiščno-tovarniških prostorov in nekdanjega nočnega kluba Mona Lisa s prostovoljnim delom in lastnimi vložki preuredili v: Intimni oder, Intimni kino, Blackbox za video inštalacije, Fotografski muzej Modrinjak (danes ga več ni), radijski studio You're up radio, Skejt rampo, Knjižnico GT22, fotografsko temnico Mišnica, Center grafičnih umetnosti, lesarsko delavnico, več razstavnih prostorov in 3 pisarne.

V GT22 danes delujejo Moment (gledališče, upravljajo z Intimnim odrom), zavod za razvoj ustreznih delovnih programov, programov usposabljanja in zaposlovanja invalidnih in drugih brezposelnih Razvoj (se v glavnem ukvarjajo s čebelarstvom in lutkovnim gledališčem), Društvo za razvoj filmske kulture, fotografska temnica Mišnica, You're up radio, Radio MARŠ, Fundacija Sonda, HekLab, Center grafičnih umetnosti in Mladi za podnebno pravičnost, prostor pa nudi tudi samostojnim kreativcem in raznim pop-up dogodkom npr. Vintage sejem.

GALERIJA DLUM

  • Natalija Juhart Brglez »Niti tu. Niti tam.«

    V svojih delih Natalija Juhart Brglez raziskuje urbani prostor. Analizira ga skozi oči sprehajalca, ki se v določen kraj vrača in ga raziskuje skozi množico arhitekturnih posebnosti, geometrijskih struktur ali ornamentov. Posamezne zgoščene detajle kompozicijsko sestavlja s ponavljajočimi se geometrijskimi elementi v prostorsko zaokrožene panoramske ali vedutne celote, hkrati pa se spogleduje z ustvarjanjem prostora, kjer združuje in lomi več perspektiv in pogledov na enem mestu.

FOTOGALERIJA STOLP

  • Modrinjak Dragiša: "Maribor v 60-tih", fotografska razstava
    Dragiša Modrinjak (8. 10. 1935, Veliko Gradište, Srbija) je bil priznani fotograf, ki je večino svojega življenja deloval v Mariboru. Po začetku kariere pri ČGP Večer leta 1958, kjer je znatno prispeval k razvoju foto-reporterstva, je bil do upokojitve leta 1993 njihov fotoreporter. Kasneje je sodeloval s časopisom Delo kot zunanji dopisnik. Bil je aktiven član Fotokluba Maribor, kjer je leta 1971 sodeloval na prelomni razstavi "Fotografija mariborskega kroga". Bil je predsednik kluba in prejel naziv mojster fotografije ter mednarodno priznanje FIAP. Njegov fotografski opus obsega različne motive, od športne fotografije do dokumentiranja drame in baleta SNG Maribor. Prejel je številna priznanja in nagrade, zbiral starinsko fotografsko opremo ter si prizadeval za ustanovitev fotografskega muzeja v Mariboru. Modrinjakova fotografija je znana po dokumentiranju neponovljivih trenutkov in dinamike dogajanja, kar ga postavlja med najpomembnejše mariborske fotografe.

  • 45 let Fotogalerije Stolppregledna razstava delovanja galerije na zunanjih razstavnih panojih

    Leto 1979 je bilo prelomno za Fotoklub Maribor in umetniško fotografijo, saj je klub prejel židovski stolp. Po desetih letih trdega dela je leta 1989 v njem odprla vrata prva foto galerija v Sloveniji – Fotogalerija Stolp. Ob 45. obletnici delovanja klub predstavlja razstavo treh avtorjev izmed prvih razstav kluba: Branka Konička, Branimirja Ritonje in Branka Zoroviča. Razstavo v Fotogaleriji Stolp spremlja tudi zunanja razstava v Ulični galeriji Fotokluba, kjer je predstavljena zgodovina galerije.

Razstava Business in business

Mladi umetnik Jurij Hartman bo v razstavišču Kulturnega inkubatorja na ogled postavil svojo razstavo Business in Business.

Gre za dvodelno prostorsko postavitev, ki omogoča vpogled v umetnikove bodoče projekte. Delo nakazuje način oblikovanja prostorov, ki na videz skoraj neopazno, a vsiljivo narekuje posameznikovo izkušnjo okolja – objekti, razstavljeni na dveh birojskih mizah, spominjajo na elemente oziroma načine, kakršne uporabljajo urbanisti za subtilno usmerjanje gibanja oziroma preprečevanje zadrževanja na javnih mestnih površinah (ang. hostile architecture). Razstavo je kurirala Katarina Snoj.

delavnica jazzart

Skupaj z Melani in Urško (ArTi) se tekom delavnice podajte na raziskovanje čarobnega sveta jazza skozi umetnost. V delavnici bomo združili ljubezen do glasbe in ustvarjanja. Ob jazzovskih ritmih bomo izdelovali plakate in naslovke za CD-je. Navdih iz jazza: Skozi glasbo in zgodbe o jazz legendah boste našli navdih za svoje umetniške projekte. Izpopolnili boste svoje spretnosti v risanju, barvanju in oblikovanju. Na koncu delavnice boste imeli lastne plakate in naslovke za CD-je, ki jih boste lahko ponosno razstavili ali uporabili.

  • Ustvarjanje plakatov: Uporabljali bomo različne tehnike, da ustvarimo edinstvene jazz plakate, ki bodo odražali energijo in emocije te glasbene zvrsti.

  • Oblikovanje naslovk za CD-je: Raziskovali bomo vizualne elemente, ki so značilni za jazz albume, in ustvarjali kreativne naslovke za CD-je, ki bodo skušale izraziti glasbeno zgodbo albuma.  

Delavnica je primerna za vse ljubitelje umetnosti in glasbe, ne glede na predhodne izkušnje. Pridite in odkrijte svoj ustvarjalni potencial v sproščenem in navdihujočem okolju.

KULINARIKA

Slaščičarna ilich

Vse od avstrijskih časov pred 1. svetovno vojno slaščičarna v Slovenski ulici z družinsko tradicijo mami mimoidoče s slastnimi vonjavami in poželjivim izgledom sladic. Velika izbira tort, kolačev in piškotov bo zadovoljila vse sladkosnede goste. Ni ga Mariborčana, ki ne bi poznal okusa slaščičarne v starem središču Maribora.

VINA JAUNIK

Foto: arhiv Domna Jaunika

Vinogradništvo s 150 letno tradicijo. »Z lepoto si jo zaznamoval in vanjo naselil dobre ljudi,« so beseda iz dnevnika nadvojvode Janeza, vnuka Marije Terezije, ki je leta 1811 občudoval gričevnat svet ob vznožju Pohorja  ter sklenil tukaj preživeti del svojega življenja. Malo nižje, pod temi griči, v središču Limbuša, se nahaja vinogradništvo Jaunik.

Z vinogradništvom se družina ukvarja že vrsto let, tradicijo pa so nadgradili z buteljčnimi vini iz sort sauvignon, muškat ottonel, dišeči traminec, beli pinot, modri pinot, sivi pinot in renski rizling. Vina so na domačih in mednarodnih tekmovanjih prejela tudi številne medalje za kakovost.