Festival Jazz 'ma mlade med 3. in 17. junijem 2022 šestič združuje ljubitelje jazz glasbe, umetnosti, vina in kulinarike. Mestu in širši publiki predstavlja mlade perspektivne umetnike ter z dogajanjem bogati Kulturno četrt Židovska, pomembno kulturno dediščino mesta Maribor.
V treh petkovih večerih bomo gostili mednarodne in lokalne jazz zasedbe obetavnih mladih glasbenikov iz 4 držav, ki nas bodo s svojo avtorsko glasbo popeljali v različne svetove jazza, manjkale pa ne bodo niti melodije pionirjev in ikon jazz glasbe. Predstavili se bodo: Dragon’s Fuel, RE.Chat, Magic Pond, Jakomini Jazz Trio, Toplišek quartet in učenci Konservatorija za glasbo in balet Maribor.
Ob glasbenem programu bo v sodelovanju z okoliškimi galerijami in prizorišči: Sinagoga, Galerija Media Nox, Galerija DLUM, Fotogalerija Stolp in GT22 potekal bogat spremljevalni program z otvoritvami razstav in podaljšanim delovnim časom galerij, projekcijami na sinagogo in seveda z degustacijami lokalnih vin in lokalno ulično hrano, ki jo posebej za festival pripravljajo študenti VSGT Maribor.
Tudi letošnjo edicijo festivala bomo izpeljali ob pomoči prebivalk Židovske četrti - čebel, ki domujejo v bližnjem urbanem čebelnjaku na strehi GT22.
// GLAVNI ODER //
🐝 19.30 / Koncert Vokalno - inštrumentalna zasedba učencev nadstandardnega in jazz programa Konservatorija za glasbo in balet Maribor (SI)
🐝 21.00 / Koncert Magic Pond (SI) - Bathing Season feat. Toplišek quartet (SI)
Magic Pond (SI)
Magic Pond igrajo avtorske stvaritve, ki se nagibajo k mešanici živega potovanja in pripovedništva. Pri skladbah se čuti pridih Funk, soul&R'n'B-ja, ki se zliva z živo interpretacijo Jazz-a in pop-a. Tokrat bodo na svojem koncertu 10.6. na Židovskem trgu obeležili tudi izzid svoje nove ga plošče Bathing Season. Album bo predstavljen premierno, zato lahko obiskovalci festivala Jazz ‘ma mlade ob prijetni atmosferi pričakujejo posebno glasbeno praznovanje. Tekom programa bo znotraj zasedbe delujoč kvintet Toplinšek nekaj svojih avtorskih skladb priredil za Magic Pond.
Zasedba:
Klara Veteršek - flavta, vokal
Grega Skaza - saksofon
Janez Pincolič - fagot, vokal
Andrej Toplišek - trobenta
Matic Ašič - kitara
Matjaž Skaza - bobni, vokal
Janez Krevel - bas, vokal
Več:
Toplišek quartet (SI)
Toplišek quartet je v začetku maja izdal svoj drugi album z naslovom Hometown Suite. Ta je nasledil ploščo, ki so jo glasbeniki pred nekaj leti posneli v Avstriji, medtem pa so čas izkoristili za gostovanja in stilski razvoj. H glasbi pristopajo izjemno kreativno, njihovi avtorski izdelki pa venomer najdejo nove izzive, ki jih zasedba uspešno priključuje v svoj vedno bolj izdelan in prepoznaven zvok. Člani zasedbe Toplišek Quartet so prav tako vsi člani zasedbe Magic pond, slednje pa na festivalu Jazz ‘ma mlade gostimo 10. junija 2022, ko bodo prvič predstavili svoj novi album Bathing Season. Ob tej priložnosti bodo Magic pond zaigrali tudi nekaj pesmi, ki so jih za to posebno priložnost priredili od svojih članov zasedbe Toplišek Quartet.
Zasedba:
Andrej Toplišek - trobenta
Grega Skaza – saksofon
Janez Krevel – kontrabas
Matjaž Skaza - bobni
Več:
Vokalno - inštrumentalna zasedba učencev nadstandardnega in jazz programa Konservatorija za glasbo in balet Maribor (SI)
Vokalno - inštrumentalna zasedba združuje pevce in inštumentaliste nadstandardnega in gimnazijskega jazz programa Konservatorija za glasbo in balet Maribor. Mladi glasbeniki se bodo predstavili s skladbami širokega nabora standardov iz tujega in slovenskega jazzovsko-popularnega repertoarja.
Mentorji: Ana Bezjak, Maša But, Matjaž Dajčar, Robert Ožinger, Gregor Zver
// SPREMLJEVALNI PROGRAM //
🐝 18.00 / Otvoritev razstave Vabljeni mladi 2022, Avla GT22
🐝 19.00 / Otvoritev razstave Vale - Faces, Žan Valenčak, Židovski trg
🐝 19.00 / Otvoritev razstave Sami Rahim: Vunderkind, zgornja ploščad Židovskega trga
🐝 21.00 / Vita Kolar: Music to Your Eyes, umetniška video projekcija, vzhodna stena Sinagoge
🐝 19.00 / Podaljšan delovni čas galerij Kulturne četrti Židovska:
Fotogalerija Stolp: Jože Suhadolnik, Cirkus (fotografska razstava) (do 20.00)
Galerija DLUM: Primavera, razstavljata Maruša Štibelj in Ana Janež (likovna razstava)
Sinagoga: Lady Bluetooth - Hedy Lamarr (dokumentarna razstava Judovskega muzeja Dunaj) 31.5.–28. 10. 2022 (do 22.00)
GT22 /
Ambasada Svetlane Makarovič - Irena Ocepek »La Reine Blonde/umišljanje originalov« (samostojna razstava ilustracij), BlackBox GT22,
Made in GT22 – 2.del (skupinska fotografska razstava),
Ulična galerija Židovska / #2 - 2022 / Miha Horvat (samostojna razstava),
Vabljeni mladi 2022 (umetniška razstava)
Žan Valenčak: Vale - Faces
razstava digitalnih ilustracij, arkadi ŽIdovskega trga in pajesen na Židovskem trgu
Po končanem študiju likovne pedagogike v Mariboru je začel več pozornost in ustvarjalnosti namenjati digitalni ilustraciji. V tem času je sodeloval z različnimi kreativci in umetniki v glasbeni industriji tako v Sloveniji kot po svetu, izdeloval je oblačila z lastnimi motivi in ponujal printe svojih del. Kmalu za tem ga je je pot ponesla v svet tetoviranja. Danes tetovira in ustvarja kot član kolektiva v studiu Marked.
Na razstavi se predstavlja z digitalnimi deli zadnjih nekaj let, predstavljen pa je tudi manjši izbor lastnih flash motivov, kateri so bili ali pa bodo na voljo za tetoviranje.
SAMI RAHIM: Vunderkind
fotografska razstava, zgornja ploščad Židovskega trga
Vunderkind je avtorski projekt fotografa Samija Rahima. Fotografska knjiga o kulturi v Mariboru je dokument, ki skozi editorialni portret in intervju predstavlja pomembne kulturniške osebnosti mesta Maribor, ki so oblikovale ali še oblikujejo lokalno kulturno sceno.
Knjiga zajema Maribor skozi objektiv v portretih in skozi intervjuje v pripovedih ključnih posameznikov, ki ustvarjajo ali so ustvarjali, snovali, oblikovali in kulturno zaznamovali dogajanje mesta, kar postavlja v kontekst z mestno zgodovino. Cilj projekta je ustvariti kroniko, ki predstavlja Maribor kot svojevrsten prostor, v katerem so se nekoč in se še vedno razvijajo številne zanimive zgodbe, kreirajo pa se tudi projekti, ki so nemalokrat plod popolne predanosti in entuziazma posameznikov. Gre bodisi za alternativne kulturniške akcije, subkulture, glasbene in vizualne umetnosti ali ulično umetnost. Knjiga želi postati pomemben dokument, ki je zabeležil sodobno mestno kulturniško topografijo, dokument obstoja skupnosti in vzvod za njen razvoj. Predviden trajni cilj projekta je prispevati k povezanosti družbe, izboljšati odnos do kulturne dediščine in dolgoročno prispevati h kakovosti življenja.
»Portretiranci nam odgrinjajo delčke svojih osebnih izkušenj, ustvarjalnega procesa in življenja nasploh. Vsak od njih je korenito zaznamoval svoje področje, pa naj bo to gledališče, glasba ali urbana kultura. Vsem je skupno, da dvigujejo kulturni kapital mesta. Zaradi njih je Maribor pravzaprav Vunderkind. Vunderkind je zgodba v nastajanju, ki je vsaj tako širokopotezna, kot so ambiciozni ljudje mesta ob Dravi. V memento vivere je ujet zgolj prvi prerez ustvarjalnih duš, ni pa to edini možni izbor. Nadaljevanje zagotovo sledi. Vunderkind lahko vse svoje otroke zajame le v duhu večgeneracijske sage.«
-Katja Gönc
VITA KOLAR: Music to Your Eyes
umetniška video projekcija, vzhodna stena Sinagoge
Letošnje vizualno dejanje je preplet plešočih likovnih elementov in gibljivih podob, ki ob zvokih jazza rišejo po vzhodni steni Sinagoge. Vizualni set je dinamičen in živahen. Temelji na eksperimentalnem ozadju, hkrati pa razvija specifičen slog barvitih figur in oblik. Avtorica v delu raziskuje ritem vizuala in percepcijo gibanja v kontekstu glasbene kompozicije.
Vita Kolar je ustvarjalka, ki deluje na področju vizuala, v statični in dinamični obliki. Njeno delo združuje oblikovanje, ilustracijo, animacijo, umetnost instalacije, video mapiranje in VJ-anje. Njeno ustvarjanje se udejanja z interdisciplinarnim pristopom k vizualnim praksam. V svojih delih raziskuje interakcije med različnimi mediji in formati, sprejema nove in jih meša s klasičnimi ter retrospektivo.
V mesecu maju je pod okriljem KONS in mentorstvom Vite Kolar potekala tudi delavnica VJ-anja in video mapiranja. Udeleženci so se naučili osnov mešanja slike ter videa in spoznali ključne prakse video mapiranja. Sodelovali so pri zasnovi in pripravi video mapinga na dogodku.
AVLA GT22: Vabljeni mladi 2022
Razstava umetnikov mlajše generacije (10. 6. 2022)
Razstava Vabljeni mladi je tradicionalna, letos 21. razstava, ki jo vsakoletno organizira Društvo likovnih umetnikov Maribor. Na njej se predstavljajo mladi, večinoma še neuveljavljeni, a perspektivni umetniki, ki jih je na podlagi njihovih prijavljenih del na natečaj izbrala strokovna komisija. Ta najboljšim med prijavljenimi ustvarjalci vsako leto podeli tudi nagrado in listine Primavera, ki izbranim prinese samostojno razstavo Primavera v Galeriji DLUM - v prihodnjem koledarskem letu. Nagrada podpira talent, ustvarjalnost in drznost sporočanja.
Razstavljajo: Lara Ališić, Miha Erič, Klavdija Jeršinovec, Petja Kolenko, Karolina Radotić, Svitlana Ryabishchuk, Dominik Štibernik, Tajda Stiplovšek-Jug, Arijel Štrukelj, Manca Žitnik.
Kuratorica: Kristina Prah
FOTOGALERIJA STOLP: Jože Suhadolnik: Cirkus
fotografska razstava (25. 5.–25. 6. 2022)
Jože Suhadolnik je bil rojen sredi šestdesetih let v Ljubljani. Pri šestnajstih letih je začel redno sodelovati z agencijo Tanjug, presedlal na Mladino, pa na Dnevnik, nazaj na Mladino, soustanovil fotoagencijo Bobo in istočasno začel sodelovati z agencijo Associated Press. Leta 1999 je prestopil k Delu Revijam, leta 2005 delal kot prodajalec v podjetju Fotoformat od leta 2006 do 2011 služboval kot urednik fotografije na Delu od leta 2011 naprej pa dela kot fotograf pri Delu.
Sodeloval je na preko 200 skupinskih ter 46 samostojnih razstavah. Pri različnih založbah in galerijah je izdal knjige/zine/katalogi: Portreti (Lala,Ljubljana),Cirkus in Balkan Pank Akina (London), Balkan pank II Goga (Novo Mesto), Album (Galerija Jakopič,Ljubljana) 35 let (Galerija Vžigalica,Ljubljana). Je dobitnik nagrad Zlato pero za najboljši koledar (Art director club, New York 1997) Zlata ptica 1996 ter nagrade uredništva časopisa Delo za najboljšo fotografijo leta 2020.
Serija vzbuja reminiscence na klasično obliko fotoeseja, kot so jih v svojih zlatih časih v dvajsetih in tridesetih letih 20. stoletja do zatona v začetku sedemdesetih let poznali svetovni ilustrirani časopisi (Life, Look, Picture Post, Berliner Illustrierte Zeitung in VU). Fotoesej v slovenskem medijskem prostoru pravzaprav nikoli ni imel svojega pravega mesta, kljub temu pa je nekaterim uspelo vzpostaviti legitimno mesto fotografije znotraj dnevnega tiska ter drugih časopisov in revij. Danes, ko so časi še slabši, se fotografija in z njo fotoreporter morda bolj kot kadarkoli prej borita za svojo pravico do obstoja v časopisu; kljub temu pa je Jožetu Suhadolniku uspelo poseči dlje, saj je fotografije s časopisne strani preselil v galerijo, zin, fotomonografijo, kjer je njegova fotografija postala muzejski ali umetniški objekt.
GALERIJA DLUM: Nagrajenki Primavera: Ana Janež in Maruša Štibelj
slikarska razstava (3. 6. – 2. 7. 2022)
Razstava Primavera je tradicionalna, vsakoletna razstava Društva likovnih umetnikov Maribor, na kateri se predstavijo zmagovalci (lanskega natečaja) Vabljeni mladi. Na tokratni razstavi spoznamo dela dveh mladih umetnic, slikarke Ane Janež in Maruše Štibelj, slednja se nam predstavlja s serijo kolažev.
Ana Janež skozi abstraktne vzorce raziskuje slikarski medij in njegove možne razširitve v prostor. Cikel z naslovom »Slišiš, da nič ne slišiš?« konkretno sestavlja serija slik in risb, v katerih skozi pojme krhkosti in nestabilnosti, trenutek ter trajanje razmišlja, kako se v amorfni podobi abstraktnega vzorca vzpostavlja pomen v paradoksu z njeno nedoločljivostjo. Pri večini del gre za procese digitalizacij lastnih risb, fotografij ali drugih arhivov, ki so popačene v računalniško generiran jezik in nato znova prenesene na platno. Avtoričin namen je vzpostaviti to razliko in spreminjati percepcijo gledalca.
Maruša Štibelj se predstavlja s serijo kolažev z naslovom »Ko se čas ustavi, se mi ne«, ki je eden izmed umetničinih odzivov na nastalo situacijo ob prvem valu korona virusa. Znašli smo se v posebnem obdobju, ki nas je presenetilo in izoliralo. Podarjeni čas nam je omogočil, da se umirimo, a ne tudi (mentalno) ustavimo. Bolj kot na posledice zdravstvene katastrofe je na duhovit in kritičen način opozorila na poglabljanje drugih problemov. Njeni kolaži ponujajo pripoved, sestavljeno iz resničnih drobcev našega vsakdana, domiselno potopljenih v imaginarno krajino, ki mestoma deluje idilično, a vedno prepričljivo sugestivno in zrelo.
(Povzeto iz besedila kataloga, avtorica Mag. Mojca Štuhec, umetnostna zgodovinarka in kustosinja)
Ana Janež se je rodila leta 1997 v Sodražici. Leta je 2020 diplomirala iz slikarstva na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje na Univerzi v Ljubljani, pri profesorju Bojanu Gorencu. Sedaj zaključuje še magistrski študij na isti smeri, pod mentorstvom profesorice Ksenije Čerče. Poleg slikarstva se ustvarjalno spogleduje tudi s fotografijo, grafiko in z instalacijo. Do sedaj se je predstavila na več skupinskih razstavah, mdr. v galerijah DLUL, Equrna, Peterokotni stolp, KUD CSK, ZDSLU in DobraVaga (vse Ljubljana) in DLUM (Maribor). Prvič se je samostojno predstavila letos v galeriji DobraVaga z razstavo Slišiš, da nič ne slišiš?. Je prejemnica nagrade UL ALUO za delo v letih 2020/21. Trenutno živi in ustvarja med Ljubljano in Kamnikom.
Maruša Štibelj je rojena leta 1986 v Kranju. Diplomirala je iz likovne pedagogike na Pedagoški fakulteti Univerze v Ljubljani. Svoja dela razstavlja na samostojnih in skupinskih razstavah v Sloveniji in tujini. V letu 2018 je na Salonu lepih umetnosti v Parizu prejela nagrado žirije za delo »Chronically late«. Snov za kolaže išče v starih revijah in časopisih. Iz drobcev starih zgodb ustvarja nova razmerja, v katerih problematizira najrazličnejša vprašanja odnosov: med ljudmi, med spoloma, odnos družbe do posameznika in obratno – manipulativno močjo posameznika in njen vpliv. Nenehno poskuša širiti meje kolaža kot samozadostnega medija in pri tem ohranja originalni spekter barv, ki ga material poseduje. Je članica ZDSLU in Likovnega društva Kranj ter umetniški vodja festivala sodobnega kolaža KAOS. Umetnica živi in ustvarja v Kranju.
SINAGOGA MARIBOR: Lady Bluetooth - Hedy Lamarr
dokumentarna razstava Judovskega muzeja Dunaj, Sinagoga Maribor (31. 5.–28. 10. 2022)
Gostujoča razstave Judovskega muzeja Dunaj o eni najlepših in najbolj občudovanih igralk zlate dobe Hollywooda - Hedy Lamarr. Slavna igralka, sicer rojena Dunajčanka judovskega rodu, je bila javnosti znana tudi po mnogih škandalih v zasebnem življenju, le redkokdo pa je vedel, da je bila tudi izjemna izumiteljica. Med drugim je s skladateljem Georgeem Antheilom zasnovala sistem frekvenčnega skoka, ki je tehnični predhodnik današnjih brezžičnih tehnologij. Razstava ponuja obiskovalcem vpogled v življenje in delo izjemne Hedy Lamarr.
Ambasada Svetlane Makarovič - Irena Ocepek »La Reine Blonde/umišljanje originalov«
(samostojna razstava ilustracij), BlackBox GT22
Kratka zgodba ‘La Reine Blonde’ francoskega pisatelja in filozofa Michel Tournier-ja se ukvarja s Podobo kot ujetnico svoje tišine, dokler jo svet ne osvobodi. Zgodba ilustrira nezaupanje do tihe podobe in strah pred odsotnostjo jezika, strah pred tišino.
Irenine ilustracije so inkorporirane v interdisciplinarno intermedijski projekt Ambasada Svetlane Makarovic in vas popeljejo skozi zgodbo v svet arabesk in skrivnostnih tančic, skozi moč podobe v moč besede in preraščanja k modrosti. Ilustracije z odlomki iz kratke zgodbe bodo predvajane v video knjigi, v Black Box GT22.
Made in GT22 – 2.del
(skupinska fotografska razstava)
Davorin Ciglar Milosavljevič – Andrej Firm – Katja Goljat – Janez Kocbek – Branko Blaž Lesjak – Dragiša Modrinjak – Matej Modrinjak – Peter Perunovič – Miha Sagadin – Anja Seničar – Toni Soprano Vs. Roi V.Brugalski – Rene Strgar – Alen Šmic – Boris B. Voglar
*GT22 je inter(trans)disciplinarni laboratorij, ki povezuje umetnost in šport in življenje ter ob organski rasti in preko analiz vzpostavlja izobraževalno, raziskovalno in produkcijsko platformo audio-vizualne umetnosti. GT22 je nekaj več kot 1000 kvadratnih metrov prostorov oziroma sedež, kjer so trenutno svoje mesto našli nastajajoči spletni radio, gledališko eksperimentalna skupina, ekipa, ki razvija mestno filmsko kulturo, Modrinjakov fotomuzej in aktivna foto temnica, hekerski laboratorij, skaterski navdušenci, EX-garaža, kar nekaj glasbenih skupin in vsakoletni literat-literatka v rezidenci. GT22 je sedež transnacionalne gverilske umetniške, ki deluje pod okriljem Ustanove Fundacije Sonda in ob mecenski podpori družine Oset na Glavnem trgu 22 v Mariboru.
Ulična galerija Židovska / #2 - 2022 / Miha Horvat
(samostojna razstava), Ulična galerija Maribor
Poetični arhivi so kolekcija, ki se neprestano razvija in dopolnjuje. V njih se arhivirajo različne institucije, materiali, umetniška dela, intimni predmeti, tuje gradivo, fotografije. Predmete se arhivira in sestavlja v dokumente, kolekcije, kompozicije, družbene komentarje, katerih vsebino sestavljajo vse od umetniških konceptov pa do profanih elementov, kot so porabljene rolice papirja, pivske steklenice in uporabljene teniške žoge. V Ulični galeriji Židovska bodo Dokumenti št. 8 prvič od začetka zbiranja predstavljeni kot en kolaž v obliki plakata.
𝗢 𝗮𝘃𝘁𝗼𝗿𝗷𝘂
Miha Horvat (1976), ki živi in dela v Mariboru, je magister umetnosti – novih medijev (Univerza za uporabne umetnosti Dunaj) in diplomant oziroma trenutno doktorski študent etnologije in kulturni antropologije (FF Ljubljana).
> Vsebina: Kolaž fotografij prelepljenih prenosnikov Apple (2010–2022)
> Kuratorji: 003 / Boštjan Čadež – Fšk
𝗨𝗹𝗶𝗰̌𝗻𝗮 𝗴𝗮𝗹𝗲𝗿𝗶𝗷𝗮 𝗻𝗮 Ž𝗶𝗱𝗼𝘃𝘀𝗸𝗶 𝘂𝗹𝗶𝗰𝗶 𝘃 𝗠𝗮𝗿𝗶𝗯𝗼𝗿𝘂
GT22 je za ulično galerijo v Mariboru razvil cikličen kuratorski princip, po katerem vsak umetnik, ki se samostojno predstavi v tekočem razstavnem letu, izbere poljubnega avtorja ter tako postane kustos razstave v prihajajočem letu. Prva se je v sezoni 2022/23 predstavila Aphra Tesla z delom »Čigav je sendvič na ulici?«. Umetnico je izbral avtor iz pretekle edicije, vizualni umetnik in performer Mark Požlep. V maju po izboru 003 in Boštjan Čadež – Fšk svoje delo na ogled postavlja multidisciplinarni ustvarjalec Miha Horvat.
Razstave v Ulični galeriji v Mariboru nastajajo v sodelovanju s TAM-TAM Inštitutom, Fundacijo Sonda, GT22, Mestno občino Maribor, Ministrstvom za kulturo, Alveola, d.o.o, Kulturno četrtjo Židovska.
Made in GT22 – 2.del
skupinska fotografska razstava, stopnišče GT22
Avtorji_ce: Tadej Vindiš, Janez Kocbek, Kukla + Dominik Mahnič, Toni Soprano Meneglejte, Janez Klenovšek, Miha Sagadin, Tadej Vaukman, Ajda Primožič, Rene Puhar + Jaša Lorenčič + Boštjan Eržen, Aphra Tesla, Miha Sagadin + Monika Pocrnjić, Miha Horvat
Ulična galerija Židovska / #2 - 2022 / Miha Horvat
samostojna razstava – kuratorji 003 + Boštjan Čadež - Fšk, Ulična galerija Maribor
VSTOP IN REZERVACIJE SEDEŽEV
Vstop na prizorišče je prost, zaradi boljše izkušnje pa smo omogočili rezervacije, ki bodo ob previsokem številu obiskovalcev_k imele prednost ob vstopu.
Brezplačno rezervacijo lahko opraviš preko https://www.eventbrite.com/e/351983420887. Priporočamo uporabo aplikacije Eventbrite.
Vnos lastne alkoholne pijače ne bo dovoljen.
Veseli bomo tvojega Programskega prispevka (3 EUR), ki ga poravnaš na stojnici, ob prvem nakupu pijače.