DOŽIVLJAJSKO IGRIŠČE
Z Doživljajskim igriščem odslej upravlja Zavod Igrišče Maribor
Leto 2024 je prineslo spremembo upravitelja Doživljajskega igrišča, ki deluje v Malem betnavskem gozdu.
Med septembrom 2010 in decembrom 2020 je program Doživljajskega igrišča omogočala mariborska podružnica Centra za pomoč mladim, od maja 2021 do decembra 2023 pa je s prostorom upravljal Mladinski kulturni center Maribor (MKC Maribor), medtem ko je pester program na igrišču v tem obdobju zagotavljal Zavod Igrišče Maribor. Z letom 2024 Zavod Igrišče Maribor prevzema tudi upravljanje prostora, še naprej pa bodo v zavodu skrbeli tudi za pester program, živahen utrip in nasmejane otroške obraze na Doživljajskem igrišču.
Doživljajsko igrišče v Malem betnavskem gozdu je za uporabnike brezplačno in zagotavlja pravico do igre, ustvarjalnosti, razvedrila in prostega časa vsem otrokom in mladim, ne glede na okoliščine, iz katerih prihajajo. Program se izvaja v mestni četrti, v kateri je otrokom in mladim na voljo izredno malo brezplačnih prostočasnih aktivnosti, saj se večina le teh izvaja v centru mesta oz. mestnih četrtih blizu centra mesta.
V MKC Maribor smo veseli in ponosni, da smo bili del te zgodbe in Zavodu Igrišče Maribor želimo uspešno delo še naprej.
NOVIČKE
METODOLOGIJA DOŽIVLJAJSKIH IGRIŠČ
V 30. letih prejšnjega stoletja je danski arhitekt Christian Sørensen opazil, da se otroci in mladi namesto na urejenih in opremljenih igriščih, raje igrajo na različnih odlagališčih materialov, kjer so si sami ustvarjali lastne igralne svetove in površine. Menil je, da je otrokom in mladim treba omogočiti in priskrbeti podobne, a varne prostore za igranje in ustvarjanje. Leta 1943 je v času 2. svetovne vojne ustanovil prvo doživljajsko igrišče v danskem Kopenhagnu.
Danes je v Evropi več kot tisoč doživljajskih igrišč, okoli 400 jih je v Nemčiji, 600 v Veliki Britaniji.
Doživljajska igrišča so zgrajena na podlagi filozofije 'playwork'. So z ograjo ograjena mesta, na katerih usposobljeni strokovnjaki zagotavljajo varnost in skrbijo za pogoje, ki omogočajo otrokom in mladim samoorganizacijo lastne igre. Otrokom in mladim so na voljo, kadar le ti presodijo, da potrebujejo njihovo pomoč.
Delo temelji na principu 'open access play' oziroma na odprtem pristopu k igri, kar pomeni, da otroci in mladi sami presodijo, kdaj bodo prišli in odšli iz igrišča. Prav tako otroci in mladi odločajo o dnevnem dogajanju, vrstah iger in dejavnostih, s katerimi se želijo ukvarjati (kakšne objekte bodo gradili, kako bodo preuredili igrišče). To omogoči identifikacijo s prostorom in pomeni, da igrišče postane njihova 'last'.
Za razliko od običajnih igrišč, ki jih poznamo v slovenskem prostoru, se pri igri in ustvarjanju na doživljajskem igrišču uporabljajo naravni elementi (voda, pesek, les, ogenj), kar omogoča otrokom in mladim vzpostaviti stik z naravo, samim seboj in soljudmi, obenem pa tudi spoštovanje.
Trenutno v okviru Doživljajskega igrišča potekajo naslednji »podprogrami«:
Lopa: skrb za izposojo orodij, materialov, igralnih pripomočkov, prva pomoč, informiranje,
Ognjišče: izvaja program v delu z odprtim ognjiščem,
Ustvarjalnica: izvaja ustvarjalni program,
Lesarska delavnica: izvaja program, ki vključuje izdelovanje stvari iz lesa,
Gradbišče: izvaja program v delu igrišča, ki je namenjen samo otrokom, starejšim od 6 let, brez spremstva staršev.
GALERIJA UTRINKOV
ODPIRALNI ČAS
Zimski:
Ponedeljek: zaprto
Torek: 13.00 – 18.00
Sreda: zaprto
Četrtek: 13.00 – 18.00
Petek: 13.00 – 18.00
Sobota in nedelja: zaprto
Letni:
Ponedeljek: zaprto
Torek: 13.00 – 19.00
Sreda: 13.00 – 19.00
Četrtek: 13.00 – 19.00
Petek: 13.00 – 19.00
Sobota in nedelja: zaprto