TA VESELI DAN KULTURE NA ŽIDOVSKI
Nedelja, 3. december // od 10. ure dalje // Kulturna četrt Židovska - Židovski trg
Kulturne ustanove, delujoče na območju Židovske ulice – GT22, Center judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor, Fotoklub Maribor in Fotogalerija Stolp, Društvo likovnih umetnikov Maribor in Galerija DLUM ter Mladinski kulturni center in Galerija Media Nox –, smo se v želji po oživljanju enega najlepših kotičkov Maribora in »najlepšega balkona našega mesta« povezali v iniciativo Kulturna četrt Židovska.
V sklopu Ta veselega dneva kulture vas galerije in razstavni prostori, delujoči na Židovski ulici v Mariboru, vabimo, da obiščete naše aktualne razstave.
Program začenjamo ob 10. uri. Obisk in ogled vseh prireditev sta brezplačna.
Program dogodkov po prizoriščih:
GALERIJA MEDIA NOX
Čas trajanja: 10:00 - 16:00
Oddelek za likovno umetnost Pedagoške fakultete Univerze v Mariboru izvaja študijski program likovna pedagogika na prvi in drugi stopnji, ki omogoča bodočim likovnim pedagogom pridobivanje kompetenc za uspešno likovno pedagoško delo v različnih okoljih.
O RAZSTAVI: Študentje v času študija razvijajo identiteto likovnega pedagoga, ki povezuje likovno ustvarjalni vidik in pedagoški vidik. Rezultate svojega likovno ustvarjalnega dela predstavijo na semestralni razstavi ob koncu zimskega in poletnega semestra. Najkakovostnejša likovna dela, ki predstavljajo ustvarjalni presežek študentov preteklega študijskega leta pa študentje že vrsto let razstavljajo v Galeriji Media Nox.
Razstava je na ogled do 6. decembra, več informacij je na voljo tukaj.
SINAGOGA MARIBOR
Čas trajanja: 10:00 - 14:00
Brezplačen vstop in ogled nekdanje srednjeveške sinagoge.
Vodenje po razstavi »Podobe Židovske«
Začetek vodenja: 11:00
Po razstavi Podobe Židovske. Likovna dela iz zbirke Umetnostne galerije Maribor vas bo vodila kustosinja razstave in direktorica UGM Simona Vidmar Čelik.
Slikoviti pogledi na ulice in trge srednjeveškega Maribora so bili priljubljeni motivi mariborskih umetnikov v prvi polovici 20. stoletja. Med umetniškimi vedutami starega Maribora pa se zdijo še posebej dramatični zlasti pogledi na ohranjeni del mogočnega jugovzhodnega mestnega obzidja z nekdanjo judovsko četrtjo, sinagogo in obrabnim stolpom. V izboru desetih likovnih del iz zbirke Umetnostne galerije Maribor sledimo času od leta 1917 do leta 1952, kar zgodovinsko predstavlja burno obdobje raznolikih političnih ureditev in državnih pripadnosti, podoba Židovske pa je kljub temu ostajala nespremenjena ter je še danes eden najprijetnejših predelov starega mesta.
GALERIJA DLUM
30 let delovanja Galerije DLUM
Čas trajanja: 10.00–16.00
Priložnostna jubilejna razstava članic in članov Društva likovnih umetnikov Maribor
Razstavljajo: Bogdan Čobal (1942), Majda Dreo (1963), Marjan Drev (1955), Erna Ferjanič (1955), Jože Foltin (1944), Irena Gajser (1960), Stojan Grauf (1958), Marjan Jelenc (1949), Zmagoslav Zmago Jeraj (1937–2015), Rado Jerič (1948), Zdravko Kokanović - Koki (1959), Zmago Kovač (1964), Albin Kramberger (1937), Katja Majer (1977), Slađana Matić Trstenjak (1985), Marijan Mirt (1975), Samo Pajek (1963), Marko Pak (1971), Ludvik Pandur (1947), Polona Petek (1970), Vojko Pogačar (1950), Branimir Ritonja (1961), Janez Rotman (1953), Lucija Stramec (1978), Maja Šivec (1975) in Radivoj Vojko Štuhec (1946–2018).
Kurator razstave: častni član DLUM Mario Berdič Codella.
Živo delo v Galeriji DLUM: Mira Uršič: SA:UD
Čas trajanja: 10.00–16.00
Ustvarjanje v živo in predstavitev bo izvedla akademska slikarka Mira Uršič.
GT22
Razstava in vodenje: Digitalni oksimoron
Čas trajanja: 10.00–18.00 // Začetek vodenja: 10:00
»Digitalni oksimoron« ponazarja specifične materialne predpostavke digitalne tehnologije, skozi umetniške prakse mednarodno uveljavljenih umetnikov in umetnic pa se osredotoča na materialnost digitalnega. Materialna plat digitalnih tehnologij deluje neotipljivo, saj le-te najpogosteje zaznavamo skozi komunikacijsko sfero digitalnih informacij. Prav zato, ker obseg materialnih, oziroma ekoloških posledic digitalnih tehnologij ni razviden sam po sebi, razstava Digitalni oksimoron raziskuje različne poetike in politike digitalnih tehnologij z naše strani zaslona.
Po razstavi vas bo vodila kuratorka razstave Irena Borić.
ULIČNA GALERIJA ŽIDOVSKA
Ulični plakat: #51 Franziska Lantz: Razlitje nafte Lee
Čas trajanja 00.00–24.00
Plakat z naslovom »Razlitjem nafte Lee« je fotografija iz istoimenskega videa, v katerem švicarska umetnica Franziska Lantz razdeljuje, montira, prekriva svoje posnetke razlitja nafte na reki Lee v Londonu to poletje. Videoposnetek je počasno opazovanje vedno spreminjajočih se scenarijev ukrivljenega oblačnega neba, ki se odseva v vijoličnih oljnih madežih onesnaženih voda, z gosto zvočno podlago večplastnih bobnov, minimalne linije sintetizatorjev in ponovno pojavljajočih se glasov, ki se kot distopična pesem razvijejo v nemirne krike razprostiranjem pokrajine.
FOTOGALERIJA STOLP
Bojan Hajdu: Temna stran fotografije
Čas trajanja: 10.00–14.00 // Začetek vodenega ogleda: 11:30
Temačnost v fotografijah preveva v trodelni zasnovi razstave (portret, suspenzija telesa, klavnica) tako v koloritu, fotografski mizansceni, kot tudi v družbeno-kritični intenci in problematiziranju sistema v katerem živimo. Avtor je svoj navdih našel v surovem prikazovanju čustev skozi obrazno mimiko, skrajnostno uporabo človeških teles in v performansu umetnice Betine Habjanič.
Po razstavi vas bo vodila kuratorka razstave Klara Zadravec.
Razstava bo na ogled do 9. decembra 2023.
GORAZD GOLOB: Divjina v črno beli
Čas trajanja: 10:00-14:00 (prostor ob Fotogaleriji Stolp)
Gorazd Golob že dobri dve desetletji fotografira divje živali po svetu. Kot fotograf je prepotoval precejšen del Afrike, Evrope, Azije, Severne in Južne Amerike, v iskanju najboljših lokacij za fotografiranje živali in narave. Za svoje serije črno-belih fotografij živali, živali v gibanju in drugih fotografij je prejel več nagrad. Njegove fotografije in članke so objavili National Geographic, Nikon, idr. Fotografiral je za naročnike v Zambiji, Ugandi, Ruandi. Vodil je fotografske ture za ameriško agencijo Trogon tours v ZDA in Ekvadorju. Tudi sam organizira fotografska potovanja v Afriko, Azijo, Ameriko in v razne kraje po Evropi. Imel je več samostojnih razstav doma in v tujini.