Galerija Media Nox v sodelovanju s projektom Glasuj Zame vabi k obisku razstave GlasujZame, ki bo na ogled od 11. junija do 8. julija.
Projekt Glasuj Zame so zasnovali Teja Miholič, Nik Erik Neubauer, Matic Pandel in Lucija Rosc, ki delujejo na različnih področjih fotografje in vizualnih medijev, združuje pa jih fascinacija nad različnimi internetnimi fenomeni. Glasuj Zame je spletna platforma za spoznavanje in ocenjevanje posameznikov, ki je bila izjemno priljubljena v prvem desetletju 21. stoletja, danes pa kljub popolni zapuščenosti še vedno obstaja na spletu in deluje kakor zamrznjena časovna kapsula nekega specifčnega obdobja in specifčne skupine mladih ljudi v slovenskem prostoru.
Umetnika in umetnici so se raziskovanja tega fenomena lotili predvsem na analitičen in dokumentaren način, pri čemer si je vsak izmed njih izbral lasten pristop in različne vidike, ki se gibljejo od zbiranja nenavadnih ozadij in predmetov, ki se pojavljajo na profilnih fotografijah uporabnikov in uporabnicah, do kontaktiranja in intervjuvanja nekdanjih uporabnikov ter analiziranja komentarjev, opisov in vzdevkov raznih profilov. Med drsenjem po spletni strani projekta lahko gledalec opazuje in raziskuje najrazličnejše podrobnosti in informacije, kar mu omogoča vpogled v karakteristike in detajle delovanja omenjene spletne strani, njene estetike in vloge v takratni družbi. Sproti se mu odpirajo novi pogledi in najdbe, na katere so umetniki naleteli ob raziskovanju, celoten produkt pa odpira nova vprašanja o specifčnem fenomenu tistega časa.
O UMETNIKIH in UMETNICAH
Teja Miholič (1993) je fotografinja in filmska ustvarjalka, ki je zaključila diplomski študij fotografije na Visoki šoli za storitve v Ljubljani in magistrski študij filma na Ecole Nationale Superieure d'Audiovisuel v Toulousu. Sodelovala je na razstavah v galerijah Photon, Cirkulacija2, MSUM, Layerjeva hiša, DobraVaga, Ulična galerija TAM-TAM, Galerija SKC, Galerija Fotografija, v Kinu Šiška in na Fotopubu. Filmi, ki jih je ustvarila ali je pri njih sodelovala, so bili predvajani na slovenskih in tujih filmskih festivalih.
Nik Erik Neubauer (1994) je vizualni umetnik in fotograf iz Ljubljane. Diplomiral je iz fotografije na VIST – Oddelku za fotografijo (2017) in magistriral na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani (2021). Bil je finalist izborov Balkan Photo Award (2017), Malta International Photo Award (2018), Brussels Street Photography Festival (2019) in natečaja Drugačni svetovi (2020). Je večkratni nagrajenec natečaja Rovinj Photodays (2018, 2020). V letu 2020 je prejel nagrado za najboljšo fotografijo glasbenega dogodka na Festivalu Tresk. V letu 2021 je bil nominiran za Leica Oscar Barnack Newcomer Award, revija GUP Magazine pa ga je na izboru Fresh Eyes uvrstila med najperspektivnejše evropske fotografe. V istem letu je prejel nagrado Watchdog za izjemne dosežke v novinarski fotografiji. Njegova knjiga, Ko greš na jug, vedno jokaš dvakrat, je bila letos izbrana kot ena izmed zmagovalnih knjig na Belfast Photo Festivalu. Zastopa ga Galerija Fotografija.
Matic Pandel (1995) je končal dodiplomski študij fotografije na Visoki šoli za storitve v Ljubljani. Ukvarja se s foto beleženjem urbane pokrajine, z manipulacijami znotraj fotografije ter z video montažo. Razstavljal je na skupinskih razstavah v galerijah Photon, MSUM, Cirkulacija2, Aksioma in na Fotopubu. Podiplomski študij nadaljuje na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani.
Lucija Rosc (1995) je vizualna umetnica, ki živi in dela v Ljubljani. Dodiplomski študij fotografije je končala na Fakulteti za aplikativne vede VIST v Ljubljani (2018), magistrski študij Oblikovanja vizualnih komunikacij, smer fotografija, pa je s posebno pohvalo zaključila na ljubljanski Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje (2022). Imela je več samostojnih razstav ter sodelovala na številnih razstavah doma in v tujini. Med drugim so bila njena dela predstavljena na sejmu sodobne fotografije Unseen Amsterdam, na umetniškem sejmu Viennacontemporary, v Muzeju sodobne umetnosti Metelkova, Galeriji P74, Galeriji DobraVaga in Galeriji Fotografiji. V umetniški praksi združuje raziskovalni pristop z igrivo interpretacijo, navdih pa črpa iz otroških spominov, družinskih arhivov in okolja, kjer je odraščala.