Back to All Events

NOVI INKUBATOR

  • Kulturni inkubator 18 Koroška cesta Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia (map)

MKC Maribor in Mestna občina Maribor vabimo na odprtje novega Kulturnega inkubatorja, participatornega medgeneracijskega centra interdisciplinarnega ustvarjanja, ki se bo odvilo v sredo, 18. maja 2022, ob 18:18 na Koroški cesti 18, Maribor.

Novi Kulturni inkubator je prostor raznolikih praks ter stičišče povezovanja umetnosti, znanosti in tehnologije; je center, ki participatorno - v sklopu participatornega proračuna in v strokovnem sodelovanju z najširšim krogom zainteresiranih - razvija program razstavišča za predstavitev ustvarjalnosti, znanosti, oblikovanja in umetnosti v povezavi z novimi in digitalnimi tehnologijami, podprtega s strani kohezijskih projektov in nevladniških programov.    

 V prenovljenem Kulturnem inkubatorju bomo Mladinski kulturni center Maribor v sodelovanju z Mestno občino Maribor, projektom konS - platformo za sodobno raziskovalno umetnost, Društvom Nagib, izobraževalnim programom Spreten.si, Fakulteto za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru, ter številnimi drugimi javnimi, zasebnimi in nevladnimi partnerji odprto in participativno gradili mostove med različnimi generacijami, publikami in stopnjami znanja, izobraževali, raziskovali ter ustvarjalno povezovali umetniške metode, znanstvene pristope in industrijske koncepte za odprto ter vključujočo družbo.

NOVI INKUBATOR

◼️

Program odprtja

◼️

NOVI INKUBATOR ◼️ Program odprtja ◼️

  1. Protokolarni program z govorci

  2. Showcase

  • Razstavišče: ROBObum - pregledna razstava v sodelovanju z Laboratorijem za industrijsko robotiko – FERI

  • Studio 1: izobraževalne delavnice Spreten.si + Nagib

  • Studio 2: predstavitev Vinyl Fabrike + arhiva MFRU + konS delavnic

  • Klet: Embodiment – Utelešenje - celoletna razstava Stelarc + Stefan Doepner 

  • Podhod: taktilne intervencije v sodelovanju z Laboratorijem za medijske komunikacije – FERI

  • Hodnik: raziskovalni projekti platforme konS v nastajanju 

  • Dvorišče: predstavitev skupnostnega vrta

 

NOVI INKUBATOR

◼️

Več informacij

◼️

NOVI INKUBATOR ◼️ Več informacij ◼️

V Razstavišču, prostoru oblikovalskih, umetniških in znanstvenih raziskav ter analiz sodobne tehnološke družbe, bomo postavili na ogled pregledno razstavo ROBObum - robotsko tekmovanje na FERI od 2000 do 2022 v sodelovanju z Oddelkom za industrijsko robotiko Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko, ki že vrsto let organizira državno tekmovanje ROBObum. Slednji združuje tekmovanja v robotiki za osnovnošolce, srednješolce in študente: to so ROBOsled in ROBOCupJunior ter RoboT. Osnovni namen je popularizacija robotike, mehatronike, avtomatike in tehnike na splošno ter spodbujanje inovativnosti med mladimi. Pregledna razstava ponuja arhivske dokumente, materiale, fotografije in prototipe udeležencev. 

Studio 1: delavniške aktivnosti Spreten.si, Kreativnega studia OS in platforme konS

Tako Studio 1 kot Studio 2 se osredinjata na “DIY” - naredi-si-sam, “DIT” - naredimo skupaj in “peer-to-peer” - enak enakemu pristope. Teh principov se poslužuje Spreten.si -  izobraževalni program za otroke, ki razvija razumevanje in ustvarjanje novih tehnologij. Medijsko-digitalna pismenost in programersko-tehnična ustvarjalnost sta izobraževalna stebra Spreten.si, njuni temelji pa moderni pedagoški pristopi: problemsko-projektno učenje (problem based learning), socialno-sodelovalno učenje (social learning), učenje skozi delo – izdelovanje (learning by doing), reflektivno učenje (inquiry based learning). Ti pristopi učijo na drugačen način, kot to počne formalno izobraževanje, saj otroke navajajo na raziskovanje, sodelovanje, izdelovanje in podjetniško-ekonomsko razmišljanje. Spreten.si je sestavljen iz laboratorijev, v katerih otroci in mentorji skupaj eksperimentirajo, v prostorih Kulturnega inkubatorja se bodo predstavili z izbranimi, tematskimi vsebinami.

V Studiu 1 se bo odvijalo tudi dogajanje Kreativnega studia OS, ki se je razvil iz sodelovanja platforme konS in društva Nagib ter sprožil raziskovanje “osi” oziroma “osišča” različnih umetniških in neumetniških praks. Je prostor igre in eksperimenta, ustvarjanja in izobraževanja: v ospredju je pojem interdisciplinarnosti in izvirnega povezovanja področij, katerih se na kreativen način lotevajo otroci in starši. Prostor ponuja medgeneracijsko učenje v katerem sodelujejo vsi: od izkušenih strokovnjakov do otrok in staršev (odraslih). Pri tem je pomembno tudi vzpostavljanje nove skupnosti, okolja, kjer delamo skupaj, se izobražujemo, delimo znanje in izkušnje ter se učimo novih veščin in vrednot. Studio sicer poteka brezplačno ob petkih med 16.30 in 18.30.

V prostorih Studia 1 se bodo na dan odprtja izvajale izbrane delavnice platforme konS, ki sicer že potekajo na Koroški ulici 18 od leta 2019.

 

Studio 2; Vinyl fabrika in arhiv Mednarodnega festivala računalniških umetnosti, usposabljanje za nove mentorje in VJlab 

Produkcijsko-izobraževalna enota za zapisovanje glasbe in drugih zvokov na gramofonske plošče, Vinyl fabrika, je namenjena mladim ustvarjalcem, glasbenikom, ki si lahko v dostopnih, manjših nakladah privoščijo svojo avtorsko glasbo na gramofonskih ploščah, tistim, ki jih zanima tehnika obdelave zvoka in izdelave plošč in se bodo lahko priučili te obrti, ter oblikovalcem, ki lahko začnejo razvijati unikatne ovitke za plošče. Na tak način želi Vinyl fabrika prispevati k razvoju kreativnih industrij v Sloveniji, spogleduje se s socialnim podjetništvom in nastajanjem kooperativ, povezovanjem mladih ustvarjalnih kolektivov v mestu in nastajanjem malih glasbenih založb.

Pionirsko delo pri predstavljanju in razvoju teorije in umetniške prakse računalniške umetnosti in novih medijev je v Sloveniji in širši regiji v svojih začetkih (od leta 1994) opravil Mednarodni festival računalniških umetnosti - MFRU. Sedaj je za nami že 28. edicija; skozi leta je predstavljal pionirje in vodilne ustvarjalce računalniške umetnosti, v zadnjih letih pa fokus razširil na predstavljanje umetnikov, teoretikov ter drugih strokovnjakov, ki se v svojih praksah posvečajo širšemu področju računalniških tehnologij ter z njimi povezanimi družbenimi, ekonomskimi, političnimi in ekološkimi vprašanji. MFRU je prostorih Kulturnega inkubatorja našel prostor za svoj arhiv in zgodovinjenje sodobnosti.

Ob samem odprtju novega Kulturnega inkubatorja bo potekalo tudi konSovo usposabljanje za mentorje, kjer se udeleženci spoznajo s sodobno raziskovalno umetnostjo in različnimi vidiki in vlogami umetnosti pri procesih inovacij, ter se naučijo učinkovito uporabljati nove tehnologije in pridobljena znanja. Hkrati bo potekala tudi delavnica VJLab, ki se bo zgodila kot niz štirih dogodkov, skozi katere bodo udeleženci spoznali osnove VJ-anja: vse od konceptualne zasnove, kreativnega procesa in izvedbe projekcije, zaključni rezultat delavnice bo predstavljen artwork na pročelju SNG Maribor ob odprtju Festivala Borštnikovo srečanje, 3. junija. 

Prostori,  zapolnjeni z uvidi prihodnosti

V Kleti bosta razstavljena umetniška projekta Eksoskeleton in Microbot. Eksoskeleten (avtor projekta: Stelarc) je telo s šestnožnim pnevmatskim pogonom za hojo in vrtljivo mizo, ki omogoča vrtenje okrog svoje osi, ob tem roke vodijo koreografijo gibov in sestavljajo kakofonijo pnevmatskih in mehanskih zvokov. Eksoskeleton je mogočno, 600 kilogramsko telo, ki sledi tujim ukazom znotraj lastnih omejitev in je eden izmed najbolj znanih, prepoznavnih avtorjevih projektov. Microbot (avtorja: Stelarc in Stefan Doepner) je robotska in performativna intervencija v umetnikovo telo, ki tematizira naraščajočo intimnost strojev in človeškega telesa ter uprizarja možno prihodnost, v kateri bodo telo kolonizirali mikro- in nanosenzorji, naprave in roboti.

Oba projekta izhajata iz Stelarcove pozicije človeka kot nestabilne konstrukcije. Mrtvi, skoraj mrtvi, možgansko mrtvi, še nerojeni, delno živi in sintetično-živi si danes delijo materialni obstoj z drugimi živimi telesi, delujočimi stroji ter izvedljivo in virusno kodo. Zato razvija nove živeče konstrukte. Stelarc je svetovno znan intermedijski umetnik in fenomen, ki uporablja svoje telo kot medij in razstavni prostor. MIT Press (ena najuglednejših univerzitetnih založb na svetu na področju stičišča znanosti, tehnologije, umetnosti, družboslovja in oblikovanja) njegovo umetnost označuje kot vmesnik med telesom in strojem, ob čem uporablja virtualno resničnost, robotiko, medicinske instrumente, protetiko in internet ter vključuje fizična dejanja, ki so skoraj onkraj zmogljivosti. Projekt, ki ga razvijata skupaj s Stefanom Doepnerjem, je novo poglavje v prej že omenjeni konceptualizaciji zastarelega telesa. V Hodniku predstavljamo delovanje mariborskega “Laboratorija za robotiko in urbano transformacijo” znotraj platforme konS, mreže partnerjev s celotne Slovenije. Znotraj laboratorija nastajajajo produkcije sodobnih raziskovalnih umetnosti, trenutno je v razvoju 6 projektov, ki bodo na ogled na skozi video vsebine.

Dvorišče: predstavitev skupnostnega vrta, ki nastaja v sodelovanju sosedov in soseščine, Kreativnega studia OS in konS raziskovalnega projekta UROŠ. Slednji pripravlja postavitev bioreaktorja kot sodobnega naredi-si-sam kompostnika. 

Podhod: že v mesecu februarju so študenti medijskih komunikacij FERI s pomočjo znanja na področju STE(A)M v sodelovanju z Ustanovo Fundacijo Sonda in MKC Maribor ter konS - platformo za sodobno raziskovalno umetnost pristopili k izvedbi t.i.vizualne revitalizacije objekta oz. urbanega prostora “podhoda Koroška18” in ga transformirali v poligon zaznavanja,  ki vabi čutila k spoznavanju različnih reliefov, globin, zvokov in struktur.

Dogodek bo izveden s pomočjo sofinanciranja ob Evropskem letu mladih.