Včeraj ob 18. uri in 18. minut se je na Koroški cesti 18 uradno odprl prenovljen Kulturni inkubator, v katerem bo Mladinski kulturni center Maribor s partnerji odslej vabil na še številčnejše in razsežnejše vsebine.
Z otvoritvijo, na kateri so ob direktorici MKC Maribor Marji Guček navzoče nagovorili tudi podžupanja Mestne občine Maribor Alenka Iskra, koordinatorica participativnega proračuna MoM Neva Pipan ter višji predavatelj na Inštitutu za robotiko na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru mag. Janez Pogorelc, so se prostori na naslovu Koroške ceste 18 uradno združili v celovito zgodbo z enotnim imenom center Kulturni inkubator.
Ta zajema razstaviščni prostor, v katerem se v sodelovanju z Inštitutom za robotiko Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko UM prvič predstavlja pregledna razstava ROBObum, in se nadaljuje v izobraževalno-delavničarski studio, kjer so v preteklih mesecih svoje mesto našli že mnogi: od udeležencev programa socialne aktivacije Festivala Borštnikovo srečanje, do Društva NAGIB, ki v sodelovanju s projektom konS razvija Kreativni studio OS. Prostor je gostil tudi Višjo strokovno šolo za gostinstvo in turizem, projekt Spreten.si pa v prostoru izvaja izobraževalni program za otroke.
Prostori vključujejo tudi dva studia – v enem se nahajajajo pisarne ter pregledni arhiv Mednarodnega festivala računalniške umetnosti, v drugem pa se izvajajo delavnice platforme konS, kjer je včeraj že potekalo usposabljanje za mentorje delavnic ter praktična delavnica VJlab, na kateri udeleženci spoznavajo osnove vj-janja in video-mapiranja, zaključni rezultat delavnice pa bo predstavljen na pročelju SNG Maribor ob odprtju Festivala Borštnikovo srečanje, 3. junija.
Prostore povezuje podhod, ki je v začetku leta v sodelovanju s študenti programa medijskih komunikacij FERI UM ter Ustanovo Fundacijo Sonda doživel korenito prenovo in umetniško intervencijo, vse našteto pa se zaključuje v skupnostnem vrtu, ki so ga vzpostavili zaposleni MKC Maribor v okviru letošnjega Dneva za spremembe.
Bogat nabor omenjenih vsebin je bil v sklopu odprtja predstavljen v obliki showcase aktivnosti, nad katerimi so se navdušili tako najmlajši, kot tudi odrasli obiskovalci otvoritve, saj so navzočim omogočile vpogled v trenutno ter prihajajoče dogajanje, ki bo obiskovalcem mestnega jedra ponudilo nešteto zanimivih priložnosti za kreativnost aktivacijo, sodelovanje, povezovanje in izobraževanje.
MARJA GUČEK, direktorica MKC Maribor
»Rdeča nit Kulturnega inkubatorja je bila zastavljena že v letu 2006 s takratno direktorico Dragico Marinič in se je z leti počasi nadgrajevala. Najprej skozi teme, ki jih je odpiral Mednarodni festival računalniške umetnosti, od leta 2019 pa skozi nacionalni projekt konS – platformo za sodobno raziksovalno umetnost, katere eden izmed devetih partnerjev je tudi Mladinski kulturni center Maribor. V letu 2020 se je zgodba nadaljevala z uresničevanjem izglasovane ideje participativnega proračuna Mestne občine Maribor – vzpostavitve prostora za brezplačno učenje otrok programiranja in robotike, ki se dolgoročno razvija v izobraževalno središče novih tehnologij. Oba prostora, ki se nahajata na Koroški 18, sedaj povezujemo v celovito zgodbo.«
ALENKA ISKRA, podžupanja MoM
»Poslanstvo Mestne občine Maribor je v ustvarjanju osnovnih pogojev, v katerih lahko uspevajo, rastejo in se udejanjajo kreativne ideje. To smo, med drugim, udejanjili s sprejetjem participativnega proračuna, na katerega je prispelo in bilo tudi izglasovanih veliko dobrih pobud, med katerimi je bila tudi prenova teh prostorov. Prepričana sem, da bo tukaj mogoče spremljati veliko zanimivih in kreativnih vsebin ter da se bodo v njih prepoznali tudi mladi. Zato želim ekipi MKC Maribor veliko uspehov in ogromno obiskovalcev.«
NEVA PIPAN, koordinatorica participativnega proračuna MoM
»Izjemno vesela sem, da smo skozi participativni proračun Mestne občine Maribor lahko podprli predloge, kot je ta, s katerim smo uredili prostore za učenje robotike namenjeno otrokom iz socialno šibkejših družin. Po izglasovanju ideje smo s predlagateljem iskali najprimernejše prostore zanj in MKC Maribor je skozi platformo konS predstavljal odličnega partnerja, saj se vsebine medsebojno dopolnjujejo in bogatijo. Takšna rešitev je omogočila uspešno izvedbo delavnic, ki so se izvajale že v lanskem letu in se nadaljujejo tudi letos. Srčno upam, da bodo te vsebine katerega izmed sodelujočih otrok in mladih spodbudile k temu, da bo svojo prihodnost ustvaril na področju multimedije.«
mag. JANEZ POGORELC, predavatelj na Inštitutu za robotiko na FERI
»Kdorkoli je včeraj obiskal letošnje Državno tekmovanje z mobilnimi roboti se je lahko na lastne oči prepričal o žaru in veselju, ki ga imajo otroci ob delu z roboti. V svoje robote s pomočjo mentorjev vložijo mesece dela in se naučijo marsikaterega znanja. Z umetnostjo se trenutno še ne ukvarjamo, a bi bilo popolnoma možno npr. skozi tele-operiranje, podobno kot to že počnejo kirurgi, omogočiti umetnikom s pomočjo robotov ustvarjati na daljavo. Kar se tiče znanja, imamo na našem inštitutu mnogo odličnih sodelavcev vseh generacij, zato smo zmeraj odprti za sodelovanje.«
Povezovanje in sodelovanje
Partnerji projekta so Mestna občina Maribor, konS – platforma za sodobno raziskovalno umetnost, Društvo Nagib, Spreten.si, Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru, sofinancerji pa Evropsko leto mladih, Erasmus+, Evropska solidarnostna enota, Urad RS za mladino. Projekt konS je bil izbran na javnem razpisu za izbor operacij “Mreža centrov raziskovalnih umetnosti in kulture”, naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.
Utrinki otvoritvenega dogajanja
foto: Gregor Salobir