V mestu Chania na grškem otoku Kreta je MKC Maribor soorganiziral enotedensko mladinsko izmenjavo za tiste, ki jih zanimajo teme trajnostnega razvoja, podnebne pravičnosti ter okoljske problematike in bi o njih želeli podebatirati v mednarodnem okolju.
Na izmenjavi »Climate Emergency«, ki je potekala med 11. in 17. majem 2022 smo se zbrali mladi udeleženci iz Finske, Grčije, Italije, Poljske ter Romunije in Slovenije z namenom izmenjave dobrih praks, nacionalnih posebnosti in želji po vpeljevanju rešitev v času soočanja s klimatsko krizo.
V tednu izmenjave smo poleg interaktivnih predavanj in skupinskih delavnic o naslavljanju okoljskih problematik, spoznavali tudi partnerske države, njihove zanimivosti in kulinariko. V prostem času smo se potepali tudi po otoških znamenitostih, debatirali na plaži, lovili sončne zahode in se učili novih izrazov, pozdravov, šal ter sklepali čezmejna poznanstva.
Več o vtisih izmenjave pa v spodnjih fotografijah in izjavah naših udeležencev:
April (28), udeleženka: »Projekt je spodbujal povezovanje mladih, kritičen pogled na današnjo okoljsko situacijo in k rešitvam naravnano razmišljanje. Skozi skupinsko delo in samostojno raziskavo smo se spoznali s pomembnimi temami, povezanimi s podnebnimi spremembami in se urili tudi v predstavljanju svojih idej ter zagovarjanju svojega mnenja. Povezovalne socialne aktivnosti so poglobile odnose med udeleženci, možnost strpne debate pa poglobljen vpogled v tematiko okoljske krize.«
Goran (25), udeleženec: »Projekt se mi je zdel zelo zanimiv in poučen. Na njem sem imel možnost spoznati ljudi iz drugih držav EU ter spoznati njihovo kulturo in jezik. Skupaj smo se veliko naučili iz tem o klimatskih spremembah, ki so v zadnjem času vedno bolj aktualna tema.«
Tina (23), udeleženka: »Projekt se mi je zdel zanimiv in poučen. Pohvalila bi organiziranost samega projekta in vodje. Če bi se ponudil še kakšen projekt bi se z veseljem udeležila.«
Alen (24), udeleženec: »Kot prva tovrstna aktivnost, ki sem se je udeležil, je projekt več kot izpolnil moja pričakovanja. Poleg raziskovanja in debate na področju klimatskih sprememb, ki je nedvomno ena pomembnejših tem tega desetletja, smo imeli priložnost izboljšati razne mehke veščine - timsko delo, izražanje in argumentiranje svojih stališč, jezikovne spretnosti in drugo. Neprecenljivo pa je tudi sklepanje mednarodnih stikov, za katere upam, da se bodo ohranili še dolgo po zaključku projekta. Upam, da se bom imel priložnost udeležiti česa podobnega še kdaj v prihodnosti.«
Naš osrednji sklep pa se je glasil: za reševanje takšnega kompleksnega problema, ki vpliva na celotno družbo in naravo, je potreben dolgoročni pristop in mladi moramo v njem odigrati pomembno vlogo. Za boljši jutri, ki ga je potrebno načrtovati že danes.
foto: Kamil Stanos, Eva Žunec, Oksana Senja