Spletišče za LGBTQIA+ umetniške forme

Projekt LGBTQIA+ spletna platforma Stigma je spletišče, ki združuje umetniške forme, ki jih ustvarjajo LGBTQIA+ umetnice_ki. Naslov Stigma izziva negativno konotacijo besede stigma in jo s kreativnim udejstvovanjem umetnic_kov iz marginalizirane skupine obrača sebi v prid.

Stigma je ena izmed prvih slovenskih spletnih platform, ki združuje umetniške in neumetniške  zvrsti LGBTQIA+ ustvarjalk_cev v takšnem obsegu. Sestoji iz različnih literarnih zvrsti (proza, poezija, članki, kolumne, eseji, intervjuji), vizualne umetnosti in hibridnih oblik (fotografija, likovna umetnost, cianotipija, strip, kolaž, inštalacija in napovednika različnih LGBTQIA+ dogodkov).

Deluje pod vodstvom več urednic_kov: Toma Vebra - poezija, proza in vse vmes; Sare Nuše Golob Grabner - neumetnostna besedila, fotografija, cianotipija, performans, inštalacija in vse vmes in Jakoba Goloba - likovna umetnost, strip kolaž in vse vmes. 

Soustvarjanje platforme s strani umetnic_kov, ki pošiljajo svoja dela za objavo doprinaša k prepoznavnosti, opolnomočenju in solidarnosti skupnosti, ki se s jezikom umetnosti tudi dodatno gradi. S platformo poskušamo vzpostavljati stik in sodelovanje z že obstoječimi LGBTQIA+ organizacijami v Sloveniji in jih vzpodbujati, da svojo aktivnost promovirajo preko člankov in intervjujev na Stigmi.

Stik s številnimi umetniškimi formami poskuša LGBTQIA+ skupnost približati širši javnosti in izobraževati o vsakodnevnih izkušnjah članov skupnosti. Na strani promoviramo inkluzivnost, strpnost in kreativnost, ter razvijamo kreativni izraz lokalnega, kot tudi državnega okolja. Objavljanje na strani je odprto za že uveljavljene umetnice_ke, kot tudi za posameznice_ke, ki so šele na začetku svoje ustvarjalne poti. 

Pošlji svojo umetnost in bodi vidna_en! Najdeš nas na: https://www.stigma.space/

Projekt "Stigma"; je bil uspešen na "Javnem pozivu za prijavo prireditev oziroma projektov na področju mladinskega dela, kulture in družbe za področje KC Pekarna v letu 2020"; in je tako sofinanciran s strani MKC Maribor in Urada Republike Slovenije za mladino.

Grafika: Zala Šeško

Grafika: Zala Šeško