Mednarodni festival računalniških umetnosti (MFRU) je letošnjo izvedbo zaradi omejitvenih ukrepov raztegnil čez oktober, november in začetek decembra. Trenutno smo v realnem prostoru s podelitvijo nagrad sklenili študentsko razstavo v Galeriji Media Nox, v Tonšpur pasaži pa je možno prisluhniti prvi zvočni instalaciji. Začeli pa so se tudi spletni pogovori, ki bodo skozi ves prihodnji mesec nadomestili srečanja v živo z umetniki_cami in teoretiki_čarkami.
Prvo dejanje letošnjega festivala je bila razstava študentskih nagrajencev za intermedijsko umetnost v Galeriji Media Nox. Ker podelitve nagrad na žalost nismo mogli izvesti v živo pred občinstvom, smo ob zaključku razstave nagrade podelili osebno. Glavno nagrado je prejel študent ljubljanske akademije za likovno umetnost in oblikovanje (ALUO) Matej Mihevc. Komisijo je prepričal »z izjemno konceptualno dodelanim in izvedbeno premišljenim predlogom« Latent space walk. »Njegov pristop do tehnologije računalniškega/strojnega vida je raziskovalno-kritičen, konsistenten in radikalen. Kot metodo uporablja izrazitost vizualnih dražljajev, odprtost projekta v različnih elementih dela pa kaže na živost ideje. Delo priča, da gre za študenta z resnim in sistematičnim pristopom k umetniški produkciji, ki je na področju intermedijske umetnosti izredno pomemben,« je pojasnila komisija v sestavi: Ida Hiršenfelder, Igor Štromajer, Miha Horvat, Tjaša Pogačar in Živa Brglez.
Ob njem sta MFRU-jevo priznanje, ki ga je oblikoval Jaka Neon in izdelal Lovrenc Košenina, prejela še študenta iste akademije Edina Muftić za delo Botanika in Pavle Banović za delo Razlika med tem, kar je, in tem, kar trdi, da je. Študentske nagrade MFRU finančno omogoča v sodelovanju z MKC Maribor in Ustanovo Fundacija Sonda.
Tonšpur pasaža Maribor vabi
Drugo dejanje festivala poteka v Tonšpur pasaži v podhodu med Glavnim in Rotovškim trgom, vsak dan med 10. in 20. uro. Tam je že možno prisluhniti instalaciji Yamamayu, mariborske umetnice Petre Kapš z aliasom OR poiesis, ki bo iz 8 zvočnikov Tonšpura predvajana do četrtka, 5. novembra. Delo predstavlja zvočne posnetke japonskega hrastovega prelca, nočne vešče, ki se je v 19. stoletju uspešno asimilirala v slovenskih listnatih gozdovih.
Prihodnji četrtek ob 17. uri bomo instalacijo zamenjali s skupinskim delom Zasebne pike in javni oblaki, v okviru katerega je več mednarodnih umetnikov in umetnic pod vodstvom začetnika Tonspura na Dunaju Georga Weckwertha posnelo zvoke svojih virtualnih prostorov ob video konferencah, ki so v dneh karantene in omejenega gibanja zamenjale sestanke in delo v živo. Tonšpur pasaža Maribor zadnjih pet let deluje v okviru Mednarodnega festivala računalniške umetnosti na pobudo in v sodelovanju s fundacijo Sonda in Tonspur.at ter ob finančni podpori Mestne občine Maribor.
KONS – Platforma za sodobno raziskovalno umetnost se predstavlja
V tem tednu je s svojimi aktivnostmi v okviru festivala na spletu začela tudi vseslovenska intermedijska platforma Kons, katere del je tudi MFRU. V ponedeljek je na Aksiomi potekalo predavanje We need to talk AI (slovensko: Govoriti moramo o umetni inteligenci), posnetek katerega si je možno ogledati na tej povezavi. Naslednje dogajanje bo spletni ogled kratkega filma kons DP2 in spletna okrogla miza Vlaganje v prihodnost: vseživljenjsko dvigovanje kompetenc na področju STEAM v praksi in v javnih politikah, ki bosta potekala v torek, 3. novembra ob 18. uri. Okrogla miza bo skušala osvetliti, kako se razvoja kapacitet za izzive prihodnosti v polju STEAM lotevajo nekateri vodilni snovalci in izvajalci izven-kurikularnih vsebin in kaj se na področju hibridnih in trans-disciplinarnih pristopov odvija ter pripravlja na ravni javnih politik.
Več o letošnjem programu festivala na: