Ibrahim (Sirija / Syria)

Maribor je ne glede na svojo majhnost kulturno zelo pestro mesto. Kako življenje v Mariboru doživljajo ljudje, ki so se k nam preselili iz bližnjih ali daljnih krajev, kaj jim je tukaj najbolj všeč, na kakšne ovire so naleteli pri selitvi v Maribor in zakaj je bilo vredno vztrajati, pa si boste lahko prebrali v obliki Medkulturnega bloga. Tokrat predstavljamo Ibrahima iz Sirije, s katerim smo se pogovarjali o prazničnih tradicijah.

[SLOVENSKO]

V mesecu decembru smo v okviru Središča medkulturnega dialoga Maribor in v sodelovanju z ZRC SAZU, Slovensko filantropijo in Mariborsko knjižnico organizirali medkulturno druženje »Spoznajmo se«. Namen dogodka je bil poleg druženja in medsebojnega spoznavanja, predstaviti, kateri so najpomembnejši prazniki v državah, iz katerih prihajajo osebe, ki so pridobile status mednarodne zaščite v Sloveniji. O praznovanju v Siriji smo se pogovarjali z Ibrahimom, ki nima samo enega najljubšega praznika, ampak celo dva – ramazanski bajram in božič.

Kateri je tvoj najljubši praznik in zakaj?

Zame sta pomembna dva praznika - Eid al fitr (ramazanski bajram) in božič. Eid al fitr praznujemo po Ramadanu, postu, in traja tri dni. Všeč mi je, ker je takrat zelo veliko obiskov. Ta praznik je pomemben, ker je namen posta (Ramadana), da vsi občutimo, kako je ljudem, ki imajo manj kot mi (manj hrane, manj stvari, manj denarja). Ko po 30-dnevnem postu spet normalno (čez dan) ješ, si hvaležen, srečen za to. 

Moj najljubši praznik je božič. V Siriji božične praznike praznujemo do novega leta. Božič je sicer 25. 12., ampak od 24. 12. do 31. 12. se družine veliko obiskujejo, se družijo. Včasih imamo ˝božičkove kapice˝, kar je zabavno. V Siriji praznujemo oboje. Kristjani Eid al fitr in muslimani božič. V božičnem času so ulice zelo lepo okrašene.

V obeh prazničnih časih pridejo na obisk cele družine. Ženske in otroci pridejo malo prej, da pomagajo s kuhanjem in pripravo hrane, možje se pridružijo kasneje, po službi. Nato moški pogosto kartajo, gledajo kakšno tekmo, pri čemer so ponavadi zelo glasni. Zato so ženske v drugi sobi, kjer lahko snamejo ruto, in se pogovarjajo, gledajo praznični program na televiziji, ki je vedno zelo lep. Otroci so se včasih igrali družabne igre, zadnja čase pa so vsi še samo na telefonih in Playstationu. 

Obiski lahko trajajo zelo dolgo, pri nas je bilo ponavadi do polnoči, pri sosedih pa tudi do 2. ali 3. ure zjutraj. Obiskujemo se samo ob torkih in četrtkih, da se lahko druge dni spočijemo.

Najlepše je, če pride Eid čez poletje (čas Ramadana se vsako leto spreminja, glede na luno), ker lahko takrat otroci gredo v lunapark. Imamo dve vrsti lunaparka - za premožne in za manj premožne.

Kako pa poteka praznovanje Eid al fitr-a?

Tradicija je, da gremo zelo zgodaj zjutraj (6:00) prvi dan praznovanja na grobove družinskih članov, da se jih spomnimo in v mošejo, se zahvalit Bogu, od tam pa do najstarejše osebe v družini na obisk. Tam dobimo darila. Drugi dan gremo k drugi najstarejši osebi na obisk, tretji dan k tretji. Kot sem že omenil, imamo v Siriji velike družine. Zato se obiskovanje starejših ne konča po teh treh dneh. S tem nadaljujemo vsak četrtek. Na primer, jaz imam 10 tet in stricev, tako da sem jih obiskoval še 7 tednov. Tukaj, v Sloveniji, je zdaj drugače ... moji starši so malo žalostni, ker ni teh obiskov. Po vojni je drugače.  

Se za praznik pripravi kakšna posebna hrana, pijača? Se posebej praznično oblečeš?

Za oba praznika pripravimo veliko hrane, veliko mesa. Pripravimo hrano, ki jo je drugače zelo težko pripraviti in je tudi draga. Pri nas imamo zelo radi ˝safar želija˝, kje drugje pa kaj drugega. Pri vsaki hiši pa je slaščica ˝mamul˝. Pijemo tudi veliko kave. Za praznike nimamo posebnih, tradicionalnih oblačil, pomembno je le, da so nova, kar predstavlja veliko ljudem težavo. Oblačila v Siriji so zelo draga, zato včasih ljudje zadnje 3, 4 mesece varčujejo samo za nakup novih oblačil za praznike. 

V času pred praznikom ljudje, ki imajo več denarja, denar prinesejo v mošejo za tiste, ki imajo manj. Meni je oče vsako leto dal 100lir (cca 2€), da sem odnesel tja. Nato v mošeji naredijo seznam - kdo potrebuje pomoč, hrano, oblačila, ipd., in denar se razdeli. 

Se praznovanje božiča, kako razlikuje med Slovenijo in Sirijo?

Zanimivo je, da imate v Evropi pred božičem v trgovinah popuste. Pri nas je bilo ravno obratno. Pred prazniki so trgovine vse podražile in podaljšale svoj odpiralni čas, včasih do 2. ali 3. ure zjutraj.

Se izmenjajo darila ali, kakšne zaobljube, želje?

Tako za božič kot za Eid al fitr se obdarujemo. Za Eid je posebno obdarovanje, saj najstarejši/a član/ica družine obdaruje mlajše. Za darilo podari kakšno malenkost - večinoma sadje, sladkarije, mogoče kaj malega denarja. Zelo je pomembno, da to stori. Če nima dovolj denarja (družine v Siriji so lahko zelo velike), ji/mu nekaj tednov prej drugi družinski člani prinesejo denar, s katerim kupi darila.