Nagib se po dveh epidemičnih letih, ki sta hkrati prispevali k rekonstrukciji odrskega programa in vzniku Nagib Izložbe kot serije performativnih gest, letos nagiba v raziskovalno-eksperimentalno dogajanje brezOdra. Gre za večplastni kuratorski in ustvarjalni koncept, ki poskuša prehajati meje in okvire (ustaljenih) ustvarjalnih praks, načinov in formatov uprizarjanja, kakor tudi (klasičnih) uprizoritvenih prostorov.
Med 20. junijem in 1. julijem 2022 bo potekala prva faza raziskovanja in eksperimentiranja brezOdra, ki odpira prostor in čas za poglobljeno delo in razpiranje različnih tem ter zamisli skozi procese povabljenih ustvarjalcev. To fazo bo spremljalo tudi zapisovanje / beleženje (novega) besedišča Slovarja v nastajanju ter razmislek o (med)mrežnih strukturah onkraj enega odra / prostora / prizorišča / centra ali (enega) žanra. Prvi del raziskave brezOdra postavlja v fokus potenciale ustvarjalnih procesov, ki jih bodo v različnih formatih in prostorih sodelujoči ustvarjalci odpirali tudi za občinstvo. Nastala kolekcija prostorskih in (med)mrežnih ustvarjalnih intervencij, srečevanj in dokumentarnega gradiva se bo manifestirala v zaključnem izkustvenem dogodku, ki se bo 1. julija razgrinjal na različnih prizoriščih in lokacijah po Mariboru. Sklepno dejanje ustvarjalnih procesov je zamišljeno kot praktični preizkus uprizoritvenega formata / zgodbe, ki presega klasično odrsko udejstvovanje.
Med 2. julijem in 2. avgustom 2022 sledi prvemu delu ustvarjalnih procesov enomesečna prostorska umestitev nastalih del v razstavišče Novi inkubator, kot eno izmed potencialnih uprizoritvenih (med)mrežnih prizorišč. BrezOdra razpira potrebo po novih oblikah delovanja, ustvarjanja in povezovanja, potrebo po novih komunikacijskih geslih, besedišču, kuratorsko-produkcijskih procesih ter mrežnih strukturah / centrih kot modelih interdisciplinarnega sodelovanja (mestnih) institucij in akterjev. Vse našteto želi razpirati, razkrivati, beležiti, modulirati in ustvarjati.
Več informacij: https://www.nagib.si/program
PROGRAM / DOGAJANJE po dnevih
Sreda, 22.6.2022, ob 10:00 @ Studio Lutkovnega gledališča Maribor
Ivan Mijačević – RITEM ZVOČNOSTI PLESA
vstop v ustvarjalni proces
Ritem zvočnosti plesa raziskuje glasbeno razumevanje ritma z zornega kota plesne umetnosti. Osredotoča se na dve izhodišči glasbene teorije ritma. Metrum ter mikro- in makro-strukturalnost kompozicije.
V glasbi opazuje parametre zvoka – trajanje, amplituda, višina, harmonski profil. V plesu opazuje parametre gibanja – telo, prostor, čas, teža, tok. Ugotavlja razmerja med njimi. Preizprašuje razumevanje skupka odnosov periodičnosti, pulza, tempa in poudarkov ter načinov povezovanja pomenov ritma v glasbi pri ustvarjanju, izvajanju in doživljanju plesne kompozicije.
Ritem zvočnosti plesa preizprašuje ritem plesnosti v sklopu širšega raziskovalnega podviga Terpsihorina sonika, ki je sistem vnovičnega celovitega premišljevanja glasbeno-plesnih odnosnosti v odjeku dosedanjih poglobljenih raziskav odnosa med glasbo in plesom, ki živijo v sodobnem prepletanju pluralnih plesnih praks.
Četrtek, 23.6.2022, ob 10:00 @ Kulturni inkubator – studio
Snježana Premuš in Anja Bornšek – DOTIKANJA
odprti format 1 – Taktilne podobe
raziskovalno izobraževalni sodobnoplesni projekt
Avtorici Snježano Premuš in Anjo Bornšek druži premišljanje o somatsko-umetniških procesih in vztrajno prehajanje v globine razumevanja telesnosti. Da bi našli prostor, ki poganja ne samo telo, ampak tudi utelešeno misel, razvijeta povsem originalen pristop k manifestaciji materije skozi uprizoritveno umetnost. Poglobili se bosta v samo naravo komunikacije, ki jo razumeta kot “akcijo-dialog” in “situacijo-srečanje”. Posvečata se pojmu “dotika”. Skozenj gradita primaren odnos do sveta in ga širita v različne sfere “dotikanja”: otipljivo, oprijemljivo, korporealno, utelešeno, taktilno, zaznano/občuteno, efemeralno, prisotno/odsotno, daleč/blizu, intimno/skupno. Čeprav dialog in srečanje soustvarjata in potrebujeta zunanji prostor, se vendarle dotikata in spreminjata tudi notranje prostore.
Petek, 24.6.2022, ob 18:00 @ GT22
Petra Hazabent, Miha Horvat in gostje – MREŽNI CENTER SKOZI PROCES SLOVARJA V NASTAJANJU
kuratorsko-produkcijski ter kulturno-politični proces
… kreiranje in beleženje (novega) besedišča,
povezovanje raznolikih procesov, pogledov in prostorov onkraj (enega) odra ter (enega) žanra,
čas za raziskovanje, eksperimentiranje in preizpraševanje (novih) prostorov ustvarjanja, (novih) načinov uprizarjanja ter povezovanja,
deljenje ustvarjalnih procesov in praks,
razkrivanje potencialov (novih) mrežnih struktur,
intervencije in prehajanja med različnimi svetovi, skupnostmi ter prizorišči….
Slovar v nastajanju je zamisel, ki skuša skozi kreiranje in beleženje (novega) besedišča, ter skozi raziskovanje, eksperimentiranje in preizpraševanje (novih) prostorov ustvarjanja, načinov uprizarjanja in povezovanja kot tudi deljenja ustvarjalnih procesov razkriti potenciale, in hkrati potrebe (novih) mrežnih struktur oziroma temu primernih centrov. Slovar v nastajanju tako postaja strateški in ustvarjalni dokument artikulacije različnih umetniških del in konceptov skozi izvedbo v živo, kot tudi sredstvo komunikacije navzven, ki neposredno posega v konkretno besedišče, v osišče diskurza umetnosti ter v kulturno-politične in produkcijske strukture.
Ponedeljek, 27.6.2022, ob 10:00 @ različne zunanje lokacije – zbirno mesto na Koroški cesti 18
Barbara Kukovec in Katja Kosi – SESTRSKE MISIJE
misija
Katja Kosi … STOP
Barbara Kukovec … STOP
Sostorilki, sodelavki in prijateljici … STOP
Skupaj ... STOP
Vračanje na isto lokacijo … STOP
Uporaba različnih performativnih strategij … STOP
Zastavek teles ... STOP
Psi lajajo, karavana gre dalje … STOP
STOP …
STOP …
STOP …
Torek, 28.6.2022, ob 10:00 @ Kulturni inkubator - razstavišče
CK COVEN (Maja Ferlič, Petja Golec Horvat, Katarina Kolar, Katja Kores, Petja Labović, Jerica Smrečnik, Marko Rafolt, Luka Ostrež) – NOVA PREDSTAVA
Vstop v ustvarjalni proces
Ekipa mladih ustvarjalcev se je spoznala v okviru ŠtudenTeatra in v letošnjem letu ustvarila prvo skupno predstavo Coven - kongres čarovnic v produkciji društva Moment in Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti.
Njihovo drugo skupno predstavo smo vključili v novi izobraževalno-produkcijski laboratorij za mlade, ki se vzpostavlja v produkcijskem sodelovanju Društva Nagib ter Fundacije Sonda. Proces dela na novi predstavi pa bodo poglabljali in razkrivali skozi dogajanje brezOdra.
20.6.2022 do 1.7.2022 – Kulturni inkubator, različne zunanje lokacije in splet
Tomaž Tomljanović / Dualik – PHYGITAL (FIGITAL)
Phygital / Figital je zloženka besed digitalno in fizično oziroma predstavlja nekakšen pojem/most med digitalnim in fizičnim svetom. Zamišljen je kot interaktivno sredstvo za izgradnjo in izboljšanje uporabniške izkušnje, komunikacije, vzpostavljanje odnosa… Kako ustvarjalno prepletati več praks in svetov, in kam vse nas to (od)pelje? V okviru raziskave brezOdra, bo predstavljen začetek procesa in prva (pre)izkušnja.
Sobota, 2.7. do 2.8.2022 @ Kulturni inkubator - razstavišče
Vsi sodelujoči ustvarjalci
brezOdra - skupinske instalacije in prikaz (med)mrežnega centra
V drugem delu dogajanja brezOdra pripravljamo enomesečno prostorsko umestitev in postavitev nastalih ustvarjalnih del brezOdra, ki so vzniknili skozi prvo fazo ustvarjalnih procesov vseh povabljenih ustvarjalcev. Umeščena bo v razstavišče Novi inkubator (Koroška cesta 18, Maribor) kot eno izmed potencialnih uprizoritvenih prizorišč zamišljenega (med)mrežnega centra, ki ga bomo med drugim skušali artikulirali in izrisati tudi skozi proces Slovarja v nastajanju.
Produkcija: Društvo Nagib
Kuratorski proces: Petra Hazabent
Vizualna podoba in naziv brezOdra: Toni Soprano Meneglejte
Zasnova in izvedba Slovarja v nastajanju: Petra Hazabent in Miha Horvat
Svetovanje in teksti: Andreja Kopač
Odnosi z javnostmi in teksti: Sabina Potočki
Pomoč pri promociji in organizaciji: Eneja Urnaut
Fotografije in video dokumentacija: Ramaida Osim
Tehnična pomoč: Rob Canning in Marko Lük
Koprodukcijsko sodelovanje: MKC – Novi inkubator + konS,
Fundacija Sonda
Partnerji: Lutkovno gledališče Maribor, GT22, Narodni dom Maribor
Finančna podpora: Mestna občina Maribor, Ministrstvo za kulturo RS
Posebna zahvala Jerneju Osimu, Centru plesa Maribor, Darianu in Andražu Bobnarju.