Ob zaključku projekta Športni Maribor

Projekt Športni Maribor smo sklenili v četrtek, 9.5. na osnovni šoli Centra Gustav Šilih (CGŠ) v Mariboru. Projekt je bil ključen za organizacijo Olimpijskega festivala evropske mladine Maribor (OFEM), ki jo potekal julija prejšnje leto. Zajemal je usposabljanje ambasadorjev in prostovoljcev, predstavitve na srednjih šolah in zbiranje pobud mladih o možnostih za razvoj športa na območju Maribora. Zaključek projekta je pomenil tudi udejanjanje ene izmed teh pobud.

Dogodek se je pričel z nagovorom župana Mestne občine Maribor Aleksandra Saše Arsenoviča, ki je posebej poudaril pomen športa za mlade, ki ni le način rekreacije, ampak je ključen tudi za socializacijo in razvoj. Mladim se je zahvalil za pobude, ki so jih izglasovali v okviru projekta Športni Maribor, obljublja, da si bodo na občini s financiranjem športne infrastrukture prizadevali k razvoju športa in večjem povezovanju mesta. K tej zavezi se je pridružil tudi direktor Športa Maribor d.o.o., Ranko Šmigoc. Marjo Guček, direktorica Mladinskega kulturnega centra Maribor veseli, da je bila uresničena izglasovana pobuda  o obnovi igrišča na Centru Gustava Šiliha. V okviru te pobude se je izvedla obnova klopi in nakup miz za namizni tenis. Igor Klančnik, predstavnik Urada za šport na Mestni občini Maribor (MOM), pa dodaja, da bodo po strokovnem ogledu igrišča presodili, kako obnoviti tudi samo podlago igrišča in o načrtih informirali javnost. Kot pravi Gučkova, je to igrišče pomembno za celotno skupnost, saj gre za javno dostopen in odprt prostor. Ravnateljica CGŠ, Milojka Sevšek, se je zahvalila organizatorjem projekta in mladim, ki so izglasovali to pobudo, saj je šport za center izjemnega pomena, saj otrokom s posebnimi potrebami daje možnost sprostitve in dokazovanja svojih sposobnosti. 

Šport ni pomemben samo za rekreacijo, ampak je ključen tudi za socializacijo in razvoj.
— Aleksander Saša Arsenovič, Župan MOM

Osrednji del dogodka je zajemal mladinski dialog med mladimi in odločevalci: Marjo Guček (MKC), Katjo Žižek, predstavnico Športa Maribor, Mojco Lešnik, vodjo sektorja za gospodarstvo MOM in Igorjem Klančnikom, predstavnikom Urada za šport MOM.  Lešnikova pravi, da je občina od leta 2021 vzpostavila 26 novih javnih igrišč, nekatere vključujejo tudi naprave za gibalno ovirane in starejše. V letošnjem letu načrtujejo 5 novih igrišč, v okviru tega pa tudi gugalnico za gibalno ovirane na Centru Gustava Šiliha. V okviru tega želijo spodbujati medgeneracijsko druženje za vse občane. Klančnik je zelo ponosen na projekt OFEM, saj se je vanj vključilo celotno mesto. Mlade spodbuja k udejstvovanju v športu in preizkusu športnih aktivnosti. Dodaja, da je to možno tudi brez večjega finančnega vložka, saj vsako športno društvo v Mariboru ponuja prvi mesec vadbe brezplačno, kar vsakomur omogoča, da najde to, kar ga veseli. Hkrati obstajajo subvencije za otroke in mlade iz socialno šibkejšega okolja ter za drugega otroka iste družine, ki obiskuje vadbo v društvu. Obljublja, da bodo še več pozornosti namenili komunikaciji in informiranosti mladih, da bodo ti z ugodnostmi tudi seznanjeni in jih bodo koristili. 

Po mladinskemu dialogu je sledil športno družabni del, kjer smo otvorili prenovljeno igrišče ter se družili ob pogostitvi in športnih aktivnostih, preizkusili pa smo se tudi v nekoliko manj znanem športu, ultimate frizbe, kar je omogočilo društvo Ultimate frizbi Maribor. 

Foto: Kaja Ševeček

Projekt sofinancira Evropska unija.