Znan je program 27. Slovenskih dnevov knjige v Mariboru

NA PREŽI ZA DOBRIMI KNJIGAMI IN VZNEMIRLJIVIMI LITERARNIMI SVETOVI

Hvaležna sem ljudem, ki so na preži za dobrimi knjigami, resničnimi dejstvi in novimi perspektivami, ki jih zberejo na enem mestu in mi jih ponudijo tako, da se lahko v miru osredotočim nase in na to, kar potrebujem, izberem, preberem in s pogovorom delim naprej.
— Barbara Korun, osrednja gostja festivala

Komaj se je zaključilo aprilsko dogajanje, povezano s svetovnim dnevom knjige, že je tu drugi del 27. festivala Slovenski dnevi knjige v Mariboru, ki bo pod vodilnim sloganom Na preži potekal od 21. do 25. maja 2024 na različnih prizoriščih v Mariboru.

 

Letos smo z izbranim sloganom prvič pod skupnim dežnikom z Ljubljano in nekaterimi drugimi partnerskimi kraji. Skupaj z ustvarjalkami in ustvarjalci želimo izpostaviti, da so v današnjih spreminjajočih se časih budnost, osredotočenost, prisotnost in čuječnost pomembne veščine, ki nam pomagajo pri navigaciji skozi naš burni in velikokrat negotovi vsakdan. Slogan Na preži se navezuje tudi na literarne ustvarjalke in ustvarjalce, ki s posebno zbranostjo in subtilnostjo spremljajo ter opazujejo svet in dogajanje, da bi ga nato čim bolj izvirno popisali v svojih verzih ali proznih delih. Marsikaj skupnega z izbranim sloganom pa imajo tudi bralke in bralci – da bi v množici knjig ulovili tisto pravo, je treba biti ves čas na preži za obetajočimi knjižnimi naslovi, odličnimi pisatelji in pisateljicami ter dobrimi zgodbami. V veselje mi je, da vam lahko pri tem, drage bralke in bralci, vsaj malo pomagamo – v Mariboru in partnerskih mestih bo med majem in junijem na voljo veliko obetajočih knjig, odličnih pisateljev in pisateljic, dobrih verzov in vznemirljivih zgodb; skupaj z njimi bomo vstopali v vedno vabljive nove knjižne svetove.

 

O PROGRAMU

 

Raznolik in razgiban festivalski program, ki smo ga pripravili v Mariboru, ponuja pestre in kakovostne vsebine za vse generacije in je v podrobni obliki na voljo tukaj ter na straneh naših partnerjev. Knjižni sejem z aktualno ponudbo več kot dvajsetih slovenskih založb in živahnim spremljevalnim programom bo potekal vse dni festivala na Grajskem trgu, kjer se bo v dopoldanskem času odvijal tudi skrbno premišljen program za otroke z nastopi vrhunskih slovenskih mladinskih pisateljic – nastopile bodo Alenka Spacal, Gaja Kos in Tina Arnuš Pupis. Na trgu bo na ogled razstava ilustracij Ane Maraž, Eve Mlinar in Tine Volarič ter razstava na novo oblečenih pesniških zbirk festivala Pranger. V goste prihaja projekt Društva slovenskih pisateljev, knjižni minibus Na poti v deželo čudes, ki bo imel prvi dan postajališče tudi na našem sejmu. Ob knjižnem sejmu se bo na Grajskem trgu v štirih dneh sicer zvrstilo preko štirideset dogodkov – nastopajo vrtčevski otroci z deklamacijami, gledališko in glasbeno nadarjeni osnovnošolci, na Srednješolskem literarno-glasbenem maratonu se predstavljajo dijaki, vabljeni, da obiščete tudi predstavitve študentske literarne revije, antologije mlade proze, nastope mladih pesnikov improvizatorjev ter reperjev. Slavnostno bomo razglasili zmagovalca 9. literarnega natečaja za mlade Ali govoriš emojščino?, pripravljamo pa tudi raznolike literarne performanse in vznemirljive pogovore na teme, ki nas ohranjajo na preži: evtanazija, travma in bitcoin (na dogodkih bodo med drugimi nastopile in nastopili: Franjo H. Naji, Tanja Petrič, Bojan Sedmak, Petra Koršič, Bojan Tomažič, Peter Andrej, Aleš Jelenko, Feri Lainšček, Matej Krajnc, Alja Adam, Leonora Flis, Andreja Vidmar in številni drugi … Gostimo izvrstne knjižne goste, ki bodo na voljo za podpisovanje knjig, z nami pa bodo tudi drugi akterji, ki skrbijo za živahno življenje knjig: uredniki, ilustratorji, prevajalci in založniki, s katerimi se bomo družili na Grajskem trgu.

 

Na svečani otvoritvi festivala bomo v knjižnem razstavišču Univerzitetne knjižnice Maribor odprli tematsko knjižno razstavo Boruta Gombača in Jerneje Ferlež z naslovom Na preži za prežo ter razglasili prejemnika ali prejemnico letošnje nagrade Vasje Cerarja za najboljši prevod mladinskega dela, ki jo podeljujeta DSKP in MKC Maribor. Za nagrado se potegujejo nominiranci Izar Lunaček, Boštjan Gorenc - Pižama in Špela Žakelj.

 

V popoldanskem času bo vrata domačim in tujim literarnim ustvarjalkam in ustvarjalcem ter mnogokrat spregledani literaturi naših sosedov odprla Literarna hiša Maribor, ki pripravlja tudi dva jubilejna dogodka; prvi je posvečen devetdesetletnici plodovite ustvarjalke Brede Pugelj, drugi pa obletnici rojstva Srečka Kosovela. Če smo že pri jubilejih – v program smo uvrstili kar nekaj dogodkov, s katerimi se priključujemo obeležitvi letošnjega Maistrovega leta – ulični performans Miše Gams bo raziskoval, kakšno sporočilo je general in pesnik Rudolf Maister pustil mlajšim generacijam, predstavili bomo kolažno poezijo na osnovi Maistrovih pesmi, nastalo pod mentorstvom Nike Škof v organizaciji JSKD OI Gornja Radgona. Maistru in drugim avtorjem in avtoricam, ki letos praznujejo jubileje, je posvečen literarni performans Slam zverin, pa tudi literarni sprehod s Tonjo Jelen bo imel eno od postaj pri Maistrovem spomeniku. Prav tako pa z dvema dogodkoma obeležujemo tudi lanskoletni jubilej enega najvidnejših tržaških ustvarjalcev, Marka Kravosa.

Članice humanitarnega združenja Inner Wheel Klub Maribor bodo obiskale izbrane mariborske ustanove, kjer bodo pripravile tradicionalna bralna srečanja Podarimo knjigo in besedo.

Večerno prizorišče festivala pa bo atrij Vetrinjskega dvora, Vetrinjc – BarCoda, kjer pripravljamo kurirane večerne literarne dogodke, tako ali drugače povezane z letošnjo osrednjo temo, na katerih bodo nastopili ugledni literarni gostje. Na dvorišču Vetrinjskega dvora bo potekal tudi finalni del tradicionalnega Pesniškega turnirja, projekta pobudnice Zore A. Jurič, na katerem se bo edinemu viteškemu pesniškemu redu na svetu pridružil že 24. vitez ali vitezinja poezije, letošnja prireditev pa je posvečena Manci Košir.

 

V osrednjem delu programa bomo na Literarni postaji Mariborske knjižnice gostili odlično pesnico in aktivno promotorko poezije Barbaro Korun – njena poezija zagotovo najbolj pristno izkazuje držo, ki ji je posvečen slogan letošnjega festivala Na preži, saj je plod velike budnosti, pozornosti, čutne razprtosti in mišljenjske neizprosnosti.

Veliko večerno pesniško branje posvečamo izidu antologije sosodbnih pesnic Maribora Za robom jezika, ki je pravkar izšla pri založbi Litera, uredila pa jo je Kristina Kočan. Na predstavitvi antologije bodo nastopile Danica Križanič Müller, Petra Bauman, Lidija Gačnik Gombač, Ana Svetel, Kristina Kočan, Nežka Struc in Nevenka Miklič Perne, dogodek bo vodila Zora A. Jurič.

Gostja večera LGBTQ+ poezije bo pesnica, mentorica izvirnih pesniških delavnic in vsestranska ustvarjalka Alja Adam, na dogodku bodo nastopili tudi Aljaž Koprivnikar, Vesna Liponik in Pino Pograjc. Pripravljamo tudi tradicionalni že dvaindvajseti maraton mariborskih literatov in literatinj, festival pa bomo zaključili z zabavo s karaokami z izbranimi popevkami z zimzelenimi besedili, ki so jih napisali priznani slovenski pesniki in pesnice.

Slovenski dnevi knjige se bodo junija odvijali tudi v nekaterih drugih slovenskih mestih, bogat program s knjižnim sejmom bo v organizaciji Društva slovenskih pisateljev potekal na vrtu Lili Novy v Ljubljani, program pa pripravljajo tudi v Celju, Brežicah, Slovenskih Konjicah, Ormožu, Kopru, Trstu, Murski Soboti, Hrastniku, Sežani in letos prvič tudi na Ptuju in v Gornji Radgoni.

Vabim vas, da skrbno prelistate strani programske brošure v prilogi in iz programa, ki smo ga pripravili, izberete kaj zase. Na knjižnem sejmu na Grajskem trgu vas čaka veliko imenitnih knjig – tudi take, za katere boste prepričani, da so bile pisane prav za vas in za poletje, ki je že za vogalom …

 

Petra Kolmančič, koordinatorica programa festivala 27. Slovenski dnevi knjige v Mariboru      


Organizator: Mladinski kulturni center Maribor

Zanj: Marja Guček

Programska koordinatorica in vodja festivala: Petra Kolmančič

Programski odbor: Andreja Erdlen, Jerneja Ferlež, Nino Flisar, Borut Gombač, Dragica Haramija, Zora A. Jurič, Petra Kolmančič, Martina Magdič, Nina Medved, Milena Pivec, Marjan Pungartnik, Vlasta Stavbar

Koordinatorica knjižnega sejma in spremljevalnega programa knjižnega sejma: Nina Medved

Asistentka izvedbe: Ajda Strajnar

Odnosi z javnostmi: Živa Mijatović

Družbena omrežja in jezikovni pregled: Ajda Strajnar

Celostna podoba in oblikovanje: oOkie

Logotip: Nenad Cizl

Urejanje programske knjižice: Petra Kolmančič, Nina Medved in Ajda Strajnar

Fotograf: Boštjan Lah

Izvedbena ekipa knjižnega sejma in spremljevalnega programa: Petra Bauman, Nina Medved, Ajda Strajnar, Andraž Bobnar, Petra Kolmančič, Doroteja Cimerman, Matic Ačko

Tehnični vodja festivala: Matic Ačko

Partnerji festivala: Univerzitetna knjižnica Maribor, Mariborska knjižnica, Društvo slovenskih književnih prevajalcev, Pokrajinski muzej Maribor, Narodni dom Maribor, KUD Coda, Društvo slovenskih pisateljev, Televizija Maribor – Regionalni RTV center Maribor, Založba Pivec, Klub kulturnih ustvarjalcev KU KU, KUD Pranger, Kreacija s.p., Rotary klub Maribor – Inner Wheel klub Maribor, Založba Litera, Radio Maribor, Mariborska literarna družba, JSKD – OI Maribor, Bajalka, Ekologi brez meja, Sladoledarna Più, II. gimnazija Maribor, EU

 Ostali sodelujoči: OŠ Prežihovega Voranca Maribor, KUD Sodobnost International, Beletrina in Knjigarna Beletrina, Forum slovanskih kultur, Književno društvo Hiša poezije, Vigevageknjige, Univerzitetna založba Univerze v Mariboru, Alma Mater Europaea – ECM, Založba Alma Mater Press, Založba AMEU - ISH, Umetnostna galerija Maribor, Založba ZRC, Lisztov inštitut – Madžarski kulturni center Ljubljana, Kulturna agencija Petőfi – Petőfi Cultural Agency, Francoski inštitut v Sloveniji, Društvo za informiranje o islamu, Krščanska adventistična cerkev, BitCoin knjižnica, Vlado Began, Bukvarna Ciproš, Srednja lesarska in gozdarska šola Maribor, III. gimnazija Maribor, Srednja šola za trženje in dizajn Maribor, KUD Banda ferdamana, Gimnazija Celje – Center, Zavod Rast Ruše, KUD Apokalipsa, Zavod za razvijanje ustvarjalnosti, Pedagoška in Filozofska fakulteta Univerze v Mariboru, Oddelek za slovanske jezike, Šolski center Ravne na Koroškem, Škofijska gimnazija Antona Martina Slomška Maribor, Društvo za razvoj kreativnosti in potencialov Portret, Kulturni center Maribor, Združenje KODA MODRO, KUD Rače, Srednja šola Slovenska Bistrica, I. gimnazija Maribor, cikel AD HOC, Layerjeva hiša Kranj, Vrtec Šentilj – podružnica osnovne šole Rudolfa Maistra, JSKD – OI Gornja Radgona, Hiša kulture Celje, Pesniško društvo Slam zverine, Zavod za poetizacijo sveta Dve luni.