Na Ars Electronici častna omemba za konS ≡ PARK

Ob podelitvi nagrad festivala Ars Electronica častna omemba za konS ≡ PARK

Znani so letošnji dobitniki festivalskih nagrad Ars Electronica, med častnimi omembami pa je slovenski projekt konS ≡ PARK – Akademija za raziskovalno umetnost

Najpomembnejši mednarodni festival digitalne umetnosti Ars Electronica je razglasil letošnje dobitnike festivalskih nagrad. Na tekmovanju za nagrado za digitalno humanistiko (Ars Electronica Award for Digital Humanity), ki ga Ars Electronica Center prireja v sodelovanju z avstrijskim zunanjim ministrstvom, je konS ≡ PARK – Akademija za raziskovalno umetnost prejela častno omembo. Za nagrado se potegujejo projekti, ki dokazujejo moč kulturne izmenjave in sodelovanja za razvoj digitalnega sveta, osredotočenega na človeka.

»Poleg izjemno prepričljive kakovosti in izvirnosti je konS ≡ PARK čudovit primer, kako raznoliko je mogoče interpretirati koncept 'digitalne človečnosti'. (...) konS ≡ PARK je konkretna ponudba za slovenski izobraževalni sistem, ki se osredotoča na mlade in ponuja prostor za izvirne, nepričakovane, nenavadne in navdihujoče poglede na sedanjost in možno prihodnost. (...).«

- utemeljitev strokovne žirije za častno omembo

konS ≡ PARK – Akademija za sodobno raziskovalno umetnost, vzpostavljena pod okriljem konS ≡ Platforme za sodobno raziskovalno umetnost, je odgovor na hiter znanstveno-tehnološki napredek, ki oblikuje naše osebno vsakdanje življenje, našo družbo in globalni ekosistem. Združuje inženirje, znanstvenike in umetnike, da bi razvili skupne poglede na sedanjost in možno prihodnost. konS ≡ PARK je v Sloveniji vzpostavil mrežo ustvarjalnih vozlišč (Ljubljana, Velenje, Nova Gorica, Novo mesto, Maribor), kjer z izvajanjem raznih aktivnosti nagovarja široko zainteresirano javnost, zlasti pa mlado generacijo k iskanju novih idej za vključujočo in trajnostno uporabo tehnoloških orodij. Z osredotočanjem na izkustveno eksperimentiranje spodbuja k reševanju kompleksnih nalog z igrivo radovednostjo, da bi v naslednjem koraku prišli do inovativnih razmišljanj in pristopov.

Metodologijo in program konS ≡ PARK so v sklopu projekta konS ≡ Platforma za sodobno raziskovalno umetnost razvili umetniki, raziskovalci in producenti Nastja Ambrožič, Gašper Beg, Lavoslava Benčić, Dr. Julian Chollet, Jernej Čuček Gerbec, Eva Debevc, Tina Dolinšek, Leon Dolničar, Tadej Droljc, Andrej Fon, Miha Godec, Jakob Grčman, Ida Hiršenfelder, Sanja Hrvaćanin, Stella Ivšek, Luka Jare, Bor Jarh, Lovrenc Košenina, Martin Krauser, Vesna Krebs, Gregor Krpič, Borut Kumperščak, Denis Lederhas, Lea Lipnik, Mija Lorbek, Junoš Lukan, Marko Lük, Eva Nađ, Taja Oblišar, Tara Pattenden, Irena Pivka, Monika Pocrnjić, Jurij Podgoršek, Eva Pondrk, Katarina Radaljac, Anja Romih, Maruša Skornišek, Uršek Slivšek, Celeste Sanja Smareglia, Ana Smerdu, Saša Spačal, Mojca Stubelj Ars, Kristijan Tkalec, Petra Vanič, Rea Vogrinčič, Tine Vrabič, Staš Vrenko, Jaka Waldhütter, Veljko Zejak in Anže Zorman.


VEČ O konS ≡ PARK

konS ≡ PARK – Akademija za raziskovalno umetnost spodbuja otroke in mlade, da odkrivajo svoje potenciale in razvijajo sposobnosti ter veščine, kot so reševanje kompleksnih problemov, ustvarjalnost, inovativnost, etično in trajnostno razmišljanje, samostojno razmišljanje, načrtovanje in druge, ki so pomembne za sodobni čas.

Značilnost sodobne raziskovalne umetnost je, da nastaja v sodelovanju umetnikov z znanstveniki, inženirji, tehnologi ter drugimi strokovnjaki. V najbolj optimalnih pogojih za sodelovanje lahko ideje, znanja, veščine, raziskovanja, testiranja situacij in sodelovanja v skupnostih pripeljejo do najbolj inovativnih idej. V tematsko raziskovalnih - produkcijskih laboratorijih, ki smo jih vzpostavili v okviru platforme konS, spodbujamo in omogočamo povezave med umetniki, znanstveniki in znanstvenimi ustanovami. V tem okolju nastajajo presežna umetniška dela in ideje, ki ustvarjajo prostor za originalne, nepričakovane, nenavadne in navdihujoče poglede na sodobnost in morebitno prihodnost. Pri tem ustvarjalci uporabljajo nove tehnologije in orodja ter izpostavljajo zanimiva vprašanja današnjega časa povezana s temami kot so okoljevarstvo, biotehnologija, umetna inteligenca, prihodnost hrane, robotika, raziskovanje vesolja ipd.

Foto: Mojca Gorjan

Ker znanost in tehnologija izjemno hitro napredujeta in ker želimo mlade opolnomočiti z razmišljanjem o fenomenih sodobnega sveta smo ustanovili konS ≡ PARK – Akademijo za raziskovalno umetnost, ki jo sestavlja mreža ustvarjalnih vozlišč po Sloveniji, v katerih nastajajo inovativni programi raziskovalnega in vrstniškega učenja. PARK razvija napredne vsebine, ki preko transdisciplinarnega pristopa naslavljajo družbeno aktualna vprašanja. Programi temeljijo na sodobnih tehnoloških vsebinah in dognanjih, ki so ključna in koristna pri ozaveščanju mladih za razumevanje sveta, v katerem živimo. Z raziskovalnim delom spodbujajo mlade, da preko ustvarjanja na presečišču znanosti in umetnosti odkrivajo svoje potenciale in razvijajo sposobnosti ter veščine, kot so reševanje kompleksnih problemov, inovativnost, etično in trajnostno razmišljanje, odkrivanje priložnosti, vizija in druge, ki jih preferira sodobni čas. Pri tem uporabljamo metode kot so raziskovalno in izkustveno učenje, učenje na napakah, naredi sam, naredimo skupaj, delo z umetniki, intelektualna emancipacija, vrstniško učenje in skupnostno soustvarjanje.

konS ≡ PARK predstavlja integralni del Platforme konS, ki iz umetniške ideje in iz navdihujočih konS laboratorijev črpa bogato vsebino in znanje ter jih pretvarja v inovativne raziskovalne programe za otroke, mlade in odrasle.

V PARKU je zbranih preko 50 različnih delavnic, ki so razdeljene na 6 težavnostnih stopenj: 1. Radovednež, 2. Raziskovalec, 3. Poznavalec, 4. Mojster, 5. Razvijalec, 6. Mentor


Produkcija: konS ≡ Platforma za sodobno raziskovalno umetnost

Projekt konS ≡ Platforma za sodobno raziskovalno umetnost je bil izbran na javnem razpisu za izbor operacij “Mreža centrov raziskovalnih umetnosti in kulture”. Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.