Oddelek za umetnostno zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Mariboru in Galerija Media Nox od srede, 13. januarja 2020, naprej vabita k ogledu spletne razstave Poplava modrin pod površino kože, ki so jo ob 70. jubileju slikarke in profesorice Anke Krašna v sklopu predmeta Praktično usposabljanje in projekta Mladi kustos Mladinskega kulturnega centra Maribor pripravile študentke tretjega letnika dodiplomskega študija umetnostne zgodovine na Filozofski fakulteti Univerze v Mariboru.
Slikarska dela Anke Krašna so izbrana po ključu modre barve, ki je precej pogosta v njenem opusu in ima veliko simbolnih pomenov. Ogled razstave tako ne bo zanimiv le za naključnega spletnega obiskovalca, marveč tudi za tiste, ki umetnico in njena dela že poznajo.
Razstava je nastala v sodelovanju Oddelka za umetnostno zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Mariboru ter Galerije Media Nox (MKC Maribor). Pripravilo jo je sedem študentk 3. letnika dodiplomskega študija umetnostne zgodovine v sklopu Praktičnega predmeta in že tradicionalnega projekta Mladi kustos Galerije Media Nox, ki je namenjen prenosu teoretičnih znanj v prakso in mladim omogoča praktično pripravo umetniške razstave.
Razstava bo na spletni strani Galerije Media Nox dostopna od srede, 13. januarja 2021, od 16. ure na povezavi www.medianox.org/razstave#/anka-krasna.
Mlade kuratorke:
Annemarie Gomzi,
Sara Nuša Golob Grabner,
Žana Plejić,
Rebeka Tašič,
Nika Vreča,
Klara Zadravec,
Pia Žula.
O UMETNICI
Anka Krašna se je rodila 30. aprila 1950. Že zelo zgodaj je izkazala svoj talent za risanje in ga zasledovala vseskozi svoje šolanje. Umetnica je nekaj časa nihala med kiparstvom in slikarstvom, a se je naposled le odločila za slikarstvo. Nekaj kar je vplivalo na njeno ustvarjanje so potovanja. Potovati je začela že v študentskih letih in tako dopolnjevala svoje znanje o umetnosti. Slike Anke Krašna se gibljejo med abstrakcijo in figuraliko. Vsebina njenih slik pa se poslužuje različnih tem, ki se gibljejo od kritike družbeno-političnega stanja, izrisovanja dramatičnega bistva izbranih svetopisemskih motivov do preprostejših tem ki orisujejo lepote njenih potovanj. V njenih zgodnjih delih je mogoče zaslediti tudi vplive informela. Slikarka pogosto uporabi različne tehnike, da doseže želene barvne učinke. Anka Krašna je v svojem umetniškem delovanju prejela mnogo nagrad, med njimi tudi odkupno nagrado umetnostne galerije Maribor (1995), nagrado DLUM (1996, 1997, 2014, 2015, 2017), Glazerjevo nagrado mesta Maribor (2004), nagrado Zveze društev slovenskih likovnih umetnikov (2015) in Nagrado zveze društev slovenskih likovnih umetnikov za življenjsko delo (2017). Od leta 2003 je redna profesorica za slikarsko oblikovanje na Pedagoški fakulteti v Mariboru.
TEMA RAZSTAVE: MODRINE
Skupno vsem izbranim slikam je prevladovanje modre barve na platnu. Za takšno rdečo nit so se mlade kustosinje odločili predvsem zaradi ekstenzivnosti (simbolnih) pomenov, ki jih ta barva prinaša s seboj. In preko tega je uspela vsaka študentka najti svojo idejo in pot, ki jo je zasledovala skozi pripravo razstave. V modrini te razstave se v današnjem času najde marsikdo, pa naj bo to kot žalovanje, odtujenost od sveta, nemir v duši ali skozi kritiko današnje družbe, morda pri nekaterih spokojnost ali pa spoznanje samih sebe. V prejšnjem letu nas je mnogo stvari ločevalo ali odtujilo, skušajmo se na novo povezati v modrem.
Organizacija: Oddelek za umetnostno zgodovino FF UM in galerija Media Nox