Kritika knjige Srca v igri

V junijski izdaji Revije za literaturo in mentorstvo Mentor (letnik 43 / št. 2) je objavljena kritika literarne antologije Srca v igri, ki je lansko jesen izšla pri Mladinskem kulturnem centru (MKC) Maribor. S knjižno izdajo smo v MKC Maribor obeležili tudi dve desetletji kontinuiranega mladinskega dela na področju gibanja LGBTQ+ v Mariboru. Pod objavljeno kritiko se je podpisal mag. Matej Krajnc.

Ko nihče ne kupi piva je naslov kritike antologije Srca v igri: Izbor leposlovnih del mladih slovenskih avtoric_jev LGBTQ+, pod katero se je v Reviji za literaturo in mentorstvo Mentor podpisal mag. Matej Krajnc. V kritiki zapiše, da je avtor knjige Tom Veber ‘‘brezkompromisno izbral najudarnejše prispevke; to udarnost moramo seveda razumeti na obe strani, kot ekspresijo in impresijo, liričnost in ostrino.’’

Srca v igri nimajo agende, tudi silijo nas prav v nič, če pa se njihovi ‘‘igri’’ pridružimo, bo to dragocena bralna izkušnja.

Mag. Matej Krajnc se v kritiki tudi sprašuje, ali Srca v igri beremo kot definitivni literarnozgodovinski statement ali kot zbirnik, ki združuje različne glasove znotraj LGBTQ+. ‘‘Odgovor je enostaven; oboje’’, zapiše avtor, ki kritiko zaključi z ugotovitvijo, da ‘‘srca v igri nimajo agende, tudi silijo nas prav v nič, če pa se njihovi ‘‘igri’’ pridružimo, bo to dragocena bralna izkušnja.’’


O antologiji Srca v igri

Izbor del je pripravil Tom Veber, vsestranski ustvarjalec in perspektivni pesnik najmlajše literarne generacije, nabor pa vključuje izbrana leposlovna dela enaidvajsetih mladih slovenskih avtoric_jev LGBTQ+, rojenih med letoma 1987 in 1999. S poeziji in/ali prozo se predstavljajo Ajda Bračič, Alex Kama, Alina Špan, Aljaž Koprivnikar, Bengal Cafuta, Eva Kokalj, Filip Vurnik, Gregor Brdnik, Jaka Šoster, Katja Zgoznik, Lan Aidan Remec, Miha Pongrac, Nela Poberžnik, Nežka Štruc, Pavla Zabret, Pino Pograjc, Sara Nuša Golob Grabner, Špela Setničar, Taja Rihtaršič, Veronika Razpotnik in Vesna Liponik.

Tom Veber je prispeval obsežno spremno besedo z naslovom Kako je bilo videti nebo?, v katerem pojasni smernice, ki so ga vodile pri izboru, oriše razvoj skupnosti in scene LGBTQ+ v Mariboru ter nas popelje na kratek sprehod po pokrajini izbranih besedil. Avtorice-ji so v knjigi predstavljeni s fotografijo, izbranim verzom oziroma odlomkom, kratko biografijo s poudarkom na literarnem udejstvovanju ter z različno obsežnimi prispevki. Za nekatere je to prva objava v knjižni obliki, nekatere_i pa so svoja dela že izdali v knjižni obliki in že osvajajo literarne nagrade ter se pozicionirajo na slovenski literarni sceni. Krajši spremni tekst je prispevala tudi pesnica in kritičarka Tonja Jelen, ki je sodelovala tudi pri tehničnem urejanju knjižne izdaje, urednica te izdaje je dolgoletna vodja literarnega programa Mladinskega kulturnega centra Maribor, Petra Kolmančič, delo pa je izšlo v sodelovanju s programom Maribor skozi rožnata očala, ki ga vodi Doris Špurej (pred njo Marja Guček, sedaj direktorica zavoda).

Informacije o knjigi so na voljo tukaj.