Poezija na mestnih ulicah ob 30. obletnici MKC Črke

Na mariborskih ulicah boste od 8. do 18. novembra lahko prebirali poezijo izbranih mariborskih pesnikov in pesnic. Plakatna akcija je letos posvečena 30-letnici MKC Črke, ki je eden osrednjih mariborskih literarnih projektov. MKC Črka z akcijo Poezija na mestnih ulicah odpira serijo prireditev in akcij ob jubilju, ki se bodo zvrstili do konca leta. 

Že dvanajsto leto zapored plakatna akcija Poezija na mestnih ulicah v javnem mestnem prostoru predstavlja sodobno slovensko poezijo. Selektor poezije in avtor projekta, Nino Flisar, je letos izbral pesmi desetih pesnikov in pesnic, ki so aktivno delovali v MKC Črki in zaznamovali njeno delovanje ter pomembno obeležili mariborsko pesniško sceno zadnjih treh desetletij. V akciji tako sodelujejo Jože Kos Sine, prvi vodja MKC Črke, pokojni Tomaž Brenk, ki jo je za njim vodil slabo desetletje, Borut Gombač in Dragan Potočnik, ki sta na literarno sceno  stopila v devetdesetih letih prejšnjega stoletja, iz novega tisočletja so tu Željko Perović, nato pesniki in pesnice, ki so svojo poezijo v performansih družili z različnimi izraznimi sredstvi ­– pokojna Vesna Spreitzer, Tomaž Čelig, Petra Bauman in Jan Šmarčan, pa vse do najmlajših, katerih barve zastopa Nina Medved, ki kot članica Slam zverin v okviru MKC Črke zadnja leta skrbi za živahno dogajanje na področju slam poezije. Plakate dimenzije 140 x 200 cm je ilustriral in oblikoval vizualni umetnik Uroš Lehner

Selektor in vodja projekta, Nino Flisar, je o izboru poezije povedal naslednje:

»MKC Črka je bila vališče mnogih literarnih imen, govorimo lahko o desetinah literarnih ustvarjalcev, ki so se preko nje uveljavili v slovenskem literarnem prostoru, še prav posebej na področju poezije. Žal je bilo letos na voljo le 10 plakatnih mest in še zdaleč ni bilo mogoče predstaviti vseh, a z izborom desetih pesmi sem skušal čim boljše predstaviti celoten spekter pesniške produkcije, torej raznolike poetike vidnih pesniških ustvarjalcev, ki so se pojavljale skozi tri desetletja delovanja MKC Črke.

   Letošnji izbor tako prinaša nekaj pronicljivih in poglobljenih pesniških premislekov današnjega časa in njegovih stranpoti, ki se kažejo v različnih oblikah odtujenosti v komunikaciji, v sledenju s strani medijev posredovanih idealov in v neobčutljivosti za sočloveka in svet. Dve pesmi sta svojevrstni impresiji mestnih vedut, ki pa so samo orodje za kritičen premislek o mestu in njegovi »tubiti«. Nekaj pesmi se loteva minljivosti človeka in razmisleka o tem, kaj je v življenju resnično pomembno in kako na nas vpliva tok časa, kam in kako nas odnaša in odlaga. So pa v izboru tudi pesmi intime, v katerih se pesniški subjekt sooča z različnimi eksistencialnimi težavami, nezmožostjo pristnih medosebnih odnosov (tudi ljubezenskih) ter z bolj ali manj neprijaznim svetom, v katerem je vse težje najti oporne točke, ki bi osmislile naše bivanje. Za nameček pa so tu še pesmi ali deli le-teh, ki učinkujejo na posrečenih  domislicah, začinjenih s prefinjenim humorem.«

 

O namenu in smislu plakatne akcije pa:

»Promocijski ulični mediji so že dolga leta v veliki večini namenjeni zapeljevanju mimoidočih v to, da bi svoj čas in denar investirali v določen izdelek ali dogodek. Ne pa, da bi ljudem ponudili vsebine, ki bi jih na mestu samem duhovno obogatile in jim nudile estetski ali spoznavni užitek. Z akcijo Poezija na mestnih ulicah počnemo prav to, ljudem brezplačno podarjamo poezijo, s katero lahko poživijo svojega duha. Na ulicah tako vstopajo v pesniške svetove sodobnih slovenskih pesnikov, vzpostavljajo z njimi komunikacijo – ob branju pesmi razmislijo o sebi, svojem življenju, družbi in svetu, v katerem živimo.«

  

Lokacije, sodelujoči pesniki in pesmi so naslednje:

  • Trg svobode: Jan Šmarčan: Te stare stene zevajo v prazno

  • Vetrinjska: Tomaž Čelig: za razumevanje teles

  • Trg revolucije: Jože Kos Sine: Duh begočasja

  • Titova cesta – pred ZD: Vesna Spreitzer: Hvalnica trenutku

  • Spodnja postaja vzpenjače: Dragan Potočnik: Ko odkrivam skrivnosti neznanih poti

  • Slavija – postaja pri Cityju: Petra Bauman: Molitev II

  • DZS – Glavni trg, nova zgradba: Željko Perović: Vodni znak

  • Pod Titovim mostom – Kneza Koclja: Tomaž Brenk: Od kod se prebujam?

  • Glavna tržnica: Nina Medved: Časopisi

  • Podhod Slavija: Borut Gombač: Breztežen in gnetljiv

LETOŠNJA UMETNIŠKA DELA

Oblikovanje: Uroš Lehner - oOkie