Back to All Events

Razstava EM-KA-CE


  • Univerzitetna knjižnica Maribor 10 Gospejna ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia (map)

EM-KA-CE:

30 let javnega zavoda Mladinski kulturni center Maribor

Razstava je v Univerzitetni knjižnici Maribor na ogled do 31. januarja 2024.

Mladinski kulturni center Maribor ali, kot ga vsi poimenujemo, »EM-KA-CE« predstavlja nepogrešljiv del zgodovine odraščanja več generacij mladih v Mariboru. Pohvali se lahko z dolgoletno tradicijo na kulturno-umetniškem področju ter področju urbane in mladinske kulture v Mariboru. Njegovi začetki segajo v sredo šestdesetih let prejšnjega stoletja, ko je Klub mladih na Orožnovi 2 v Mariboru postal središče kreativnega preživljanja prostega časa mladih. Za marsikoga je bil klub prva stopnička na njegovi poti umetniškega izražanja.

V sedemdesetih je bil Klub mladih del živahne mariborske rock scene. Gostil je glasbene večere, plese za mladino in koncerte. Izvedel se je tudi prvi mariborski knjižni sejem s prodajno razstavo otroške in mladinske literature.

V osemdesetih letih se je Klub mladih soočal s težavami, toda hkrati je razvijal nove pobude in dejavnosti. Med njimi so izstopali pobuda o ustanovitvi glasbeno scenske delavnice Gustav, MARŠ-a (Mariborskega radia študent), na njega se je navezovalo uredništvo Kmečkih & rockodelskih novic, potekala je živahna galerijska dejavnost idr. V tem času je bil klub tudi prenovljen.

Leta 1988 se je Klub mladih preimenoval v Klub MKC, iz katerega se je leta 1993 ustanovil javni zavod MKC Maribor, ki je nadaljeval predhodne programe in projekte in še okrepil svoj vpliv na lokalno umetniško in kulturno sceno. Iz Galerije 88 oz. Galerije MKC se je formirala Galerija Media Nox. V devetdesetih letih so se tako razvili programi, ki se še danes izvajajo. MKC Maribor je stopil na mednarodni oder z Mednarodnim festivalom računalniške umetnosti (MFRU) in s festivalom sodobne umetnosti Performa ter tako postavil Maribor na evropski in svetovni zemljevid tovrstne umetnosti. Omeniti je treba tudi nastanek osrednjega regionalnega literarnega festivala Dnevi knjige v Mariboru leta 1997, ki je izjemnega pomena za mariborsko literarno ustvarjalnost in knjižno produkcijo.

Od leta 2000 naprej se je MKC Maribor aktivneje vključeval v polje mladinskega sektorja, mladinske politike in nudenja podpore marginalnim družbenim skupinam. Leta 2011 je MKC Maribor ustanovil tudi Hostel Pekarna, ki je s svojo domiselno zasnovo in predanim delom zaposlenih prejel več nagrad.

V nedavnem obdobju je MKC Maribor še dodatno razširil svoje programe in dejavnosti, vključno z literarnimi rezidencami, programom za LGBTQ+ skupnost, slamovsko poezijo ter drugimi projekti. Z uspešnim sodelovanjem s številnimi partnerji izvaja raznolike prireditve, med katerimi so tudi že omenjeni Slovenski dnevi knjige v Mariboru.

Po tridesetih letih delovanja se MKC Maribor lahko ponaša kot sodoben mladinski center, ki s širokim naborom dejavnosti pomembno prispeva k aktivnemu vključevanju mladih v družbeno dogajanje. MKC Maribor je v svoji zgodovini dosegel številne mejnike in prispeval k raznoliki kulturni krajini mesta, hkrati pa ostaja živahen prostor za mlade in ustvarjalce vseh generacij.

Razstava, ki smo jo ob 30. obletnici MKC Maribor pripravili v Univerzitetni knjižnici Maribor, ponuja vpogled v njegovo bogato in raznoliko dediščino ter poudarja njegov nepogrešljiv prispevek k mariborskemu kulturnemu življenju. Razstavo dopolnjuje katalog, v katerem je kronološko in sistematično prikazano delovanje zavoda. S tem želimo širši javnosti približati zgodovino tega zavoda ter njegov pomen za Maribor. Skozi razstavo boste lahko potovali skozi čas, spoznavali dosežke in prepoznavali ključne trenutke v razvoju MKC Maribor, ki je postal neizbrisen del mariborske kulturne dediščine. V Avli je na voljo za ogled 15 opaznejših plakatov MKC Maribor, ki so jih pripravili za različne dogodke in priložnosti. V knjižnem razstavišču je na plakatih, obešenih na stebrih, v časovnem traku predstavljena zgodovina MKC Maribor ter pomembnejši dosežki in dogodki. V vitrinah so podrobneje predstavljeni pomembnejši projekti in dejavnosti, kot so MFRU, Performa, Rokerji pojejo pesnike, Jazz ma mlade, LGBTQ, Slovenski dnevi knjige, MKC Črka, KONS in Media Nox idr.

Vabljeni k ogledu!

Later Event: December 20
Odprtje razstave EM-KA-CE