Back to All Events

Intenzivna pesniška delavnica s Tomom Vebrom

  • MKC Maribor 16 Ob železnici Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia (map)

V sklopu projekta »SKUPAJ SVOBODNE_I« in programa Maribor skozi rožnata očala organiziramo intenzivno pesniško delavnico s pesnikom in vsestranskim umetnikom Tomom Vebrom.

Pesniška delavnica je namenjena predvsem mladim, ki so šele na začetku svoje pesniške poti. Glavni fokus delavnice bo na iskanju lastnega pesniškega izraza, prepoznavanju in reševanju blokad pri pisanju in integraciji pisanja kot pomagalo pri premagovanju stresnih situacij v vsakdanjem življenju.

Delavnica bo razdeljena na osem posameznih sklopov (srečanj) v naslednjih terminih:

1. Sklop – 20. 9. (17.00 – 19.30)

2. Sklop – 21. 9. (17.00 – 19.30)

3. Sklop – 22. 9. (17.00 – 19.30)

4. Sklop – 23. 9. (17.00 – 19.30)

5. Sklop – 24. 9. (17.00 – 19.30)

6. Sklop – 25. 9. (9.00 – 12.00 (odmor za kosilo) 14.00 – 16.00)

7. Sklop – 26. 9. (9.00 – 12.00 (odmor za kosilo) 14.00 – 16.00)

8. Sklop – Termin za predstavitev del, nastalih na delavnicah (po dogovoru z udeleženkami_ci)

Podrobnejši opis delavnic:

  • Na 1. srečanju bomo ustvarile_i varen prostor, se povezale_i kot skupina in se drug drugemu predstavile_i ( kakšni so naši razlogi za pisanje, kaj so naše potrebe in kaj si želimo oziroma pričakujemo od udeležbe na delavnici). V nadaljevanju delavnice se bomo spoznale_i s tehniko found poetry: iz časopisov in revij bomo izrezovale_i črke in besede ter jih zlepile_i v pesmi.

  • Na 2. srečanju bomo nadaljevale_i s pesniško tehniko found poetry. Tokrat bomo iz že obstoječih pesmi drugih pesnic_kov izpisovale_i posamezne verze in iz njih tvorile_i nove pesmi.

  • Na 3. srečanju bomo raziskovale_i, kakšen je pomen branja za proces pisanja. Preko različnih primerov pesmi bomo iskale_i skupni imenovalec za kvalitetno in nekvalitetno pesem; s tem bomo skušale_i tudi razčleniti, kaj so osnovne smernice kvalitetnega pisanja in čemu se je v poeziji bolje izogibati.

  • Na 4. srečanju se bomo spoznale_i z lastnimi notranjimi kritiki in drugimi dejavniki, ki zavirajo kreativni proces. Skozi to poglobitev in razčlenitev bomo poskušale_i najti načine, kako premagati dvome in zadržke glede pisanja, pa tudi drugih stvari v vsakdanjem življenju.

  • Na 5. srečanju bomo pod drobnogled vzele_i lasten kreativni proces in dejavnike, ki pozitivno vplivajo na pisanje. Skozi vodeno vizualizacijo, se bomo preizkusile_i v intuitivnem pisanju.

  • Na 6. srečanju se bomo dotaknile_i javnega predstavljanja avtorske poezije ter se spoznale_i z osnovami javnega nastopanja, odkrivale_i pa bomo tudi slam poezijo.

  • Na 7. srečanju bomo nadgrajevale_i znanje o javnem nastopanju. Seznanile_i se bomo s priporočili za vstop na literarno področje ter si pogledale_i različne revije, natečaje in knjižne izdaje. Ob koncu delavnice bomo čas izkoristile_i za pripravo skupne razstave pesmi, ki smo jih ustvarile_i na prvem srečanju.

  • Kot 8. srečanje je mišljena javna prezentacija del v obliki literarnega večera, na katerem bodo udeleženke_i delavnice prebrale_i nekaj svojih pesmi. Na ogled bo tudi skupna razstava pesmi, izdelanih na prvem srečanju.

Udeleženke_ci se lahko udeležijo celotne delavnice ali posameznih sklopov. Priporočamo, da se poskušajo udeležiti večine srečanj, saj se vsebine med seboj povezujejo in nadgrajujejo.

Udeleženke_ci bodo na delavnici prejele_i naslednja znanja, veščine in kompetence:

  • vpogled v lasten kreativni proces,

  • ostrenje pesniškega izraza,

  • osnovne veščine in načine prepoznavanja in reševanja stresnih situacij v vsakdanjem življenju,

  • krepitev samozavesti,

  • različne pesniške tehnike in pristope,

  • nova poznanstva z LGBTQIA+ osebami  v varnem in vključujočem prostoru,

  • možnost javne predstavitve avtorskega dela,

  • potrdilo o udeležbi na delavnici.

Prijave zbiramo na: https://forms.gle/7MBn1sgS8Bxrf5dt7

Za več informacij glede delavnic se lahko obrneš na ekipo Maribor skozi rožnata očala na naslovu maribor-pride@mkc.si.

Veselimo se tvoje prijave!

_____

O izvajalcu:

Tom Veber (Maribor, 1995), pesnik, performer, vizualni umetnik, urednik in kulturni producent. Kot igralec/plesalec je nastopal v gledališču Glej, PTLju, Kino Šiška, Klubu Tiffany in v English student theatre. Kot pevec je sodeloval s pevskimi zbori Sankofa, Beegesus, APZ Maribor, APZ Tone Tomšič. Poezijo objavlja v Poetikonu, Dialogih, Mentorju, Literaturi, Apokalipsi in Rasti. Sodeluje na pesniških slamih in gostuje po Sloveniji s pesniško monodramo Realizem je rezerviran za klovne. Je zmagovalec Pesniške olimpijade 2018, uvrstil pa se je tudi v finale Pesniškega turnirja 2019 in zmagal na MKC-jevem natečaju »Ali govoriš emojščino« in na natečaju za Najboljšo pesem v sklopu festivala Dnevi poezije in vina v letu 2020. Je prejemnik štipendije za perspektivnega ustvarjalca na področju leposlovja pri Javni agenciji za knjigo 2019, 2020. Njegove pesmi so bile objavljene na Hrvaškem, Madžarskem, v Avstriji, Nemčiji, Franciji, Grčiji, Rusiji in na Kitajskem. V sklopu festivala Slovenski dnevi knjige v Mariboru je v letih 2018, 2020 organiziral literarna večera z naslovom Mlada slovenska lezbična in gejevska literatura z gostjo Suzano Tratnik. Izdal pesniško zbirko Točka preloma (2019). V letu 2019 je postavil pet razstav kjer se je ukvarjal s prostorsko postavitvijo poezije. Je glavni urednik spletne platfome Stigma, uredil pa je tudi antologijo pesniške skupine Psevdopoeti, Milimeter in pol in izbor del mladih slovenskih LGBTQ+ ustvarjalk_cev Srca v igri. Svoje znanje s področja literarne umetnosti je izpopolnjeval na delavnicah Braneta Mozetiča, Petra Semoliča, Davida Bedrača, Kaje Teržan, Leonore Flis, Alje Adam in Maje Vidmar. Kot prostovoljec je sodeloval z organizacijami MKC Maribor, CPM, ZPM, Art Kamp in Ziferblat. Udeležil se je številnih treningov s področji asertivnosti in socialnih veščin. Udeležil se je mladinskih izmenjav na Finskem, Rusiji, Irskem, Nemčiji in Angliji kjer je izpopolnjeval svoje znanje s področij opolnomočenja LGBTQ+ oseb, osebne rasti in aktivne politične participacije. V sklopu organizacije MKC Maribor je vodil podporno – pogovorno skupino za LGBTQ+ osebe in literarno delavnico.

O delavnica:

Epidemija COVID-19 večine od nas ni pustila ravnodušne. V našem vsakdanjiku sta se zasidrala občutek negotovosti in pomanjkanje varnosti, saj se s težavo opremo in zanesemo na stvari, ki smo jih prej dojemale_i kot stalnice. Naši načrti in želje za prihodnost so naenkrat pod vprašajem, saj se lahko že z jutrišnjim dnem prebudimo v popolnoma drugačno realnost in tako lahko vsa naša prizadevanja splavajo po vodi. Tako sem si za cilj zastavil izpeljavo štirih umetniških delavnic, namenjenih LGBTQIA+ osebam starosti do 30 let. Splošno je namreč znano, da ukvarjanje z umetnostjo blagodejno vpliva pri soočanju s stresnimi situacijami v vsakdanjiku in doprinaša k duševnemu zdravju posameznice_ka.

Delavnice bodo potekale v varnem okolju, kjer se bodo lahko posameznice_ke spoznale_i tudi z drugimi pripadnicami_ki skupnosti LGBTQIA+, kar bo na daljši rok prispevalo k opolnomočenju LGBTQIA+ mladine. Obenem gre za poskus trajnostnega razvoja, ki bo prispeval tudi h gradnji vidnejše in bolj utrjene skupnosti LGBTQIA+ v Mariboru.

Obisk na delavnicah je brezplačen in je namenjen tako tistim, ki na posameznem področju še nimajo izkušenj, kot vsem ostalim, ki so se z dotično umetniško zvrstjo že spoznale_i. Namenjene so druženju, medsebojnemu spoznavanju in kvalitetnemu preživljanju prostega časa. 

Vse aktivnosti v organizaciji MKC Maribor so izvedene v skladu z veljavnimi odredbami vlade za preprečevanje širjenja COVID-19 in priporočili NIJZ.

SDKvMB_2021_knjizni_sejem_foto_Janez_Klenovsek74 - resized.jpg