Letos kresovi odpadejo, organizirani pikniki in pohodi ter ostale morebiti bolj progresivne obeležitve mednarodnega praznika dela, prav tako. Javni dogodki in zbiranja so namreč z dekretom prepovedana. Zato pa se letošnja Rosina šola delavskih pravic za mlade seli na splet. Pekarna Magdalenske Mreže te vabijo, da se jim v nizu spletnih dogodkov pridružiš med 29. aprilom in 1. majem!
Letošnji prvi maj bo drugačen od tistih v prejšnjih (deset)let(j)ih. Letos slogan #ostanimodoma prikriva razredno segregacijo, vladni ukrepi v smeri represivne države se množijo, ukrepi za pomoč, pomoči najbolj potrebnih, pa skoraj niso vredni omembe. Vlada uzakonja izredno stanje, restrikcije in občutki individualne odgovornosti se nalagajo na posameznice_ke, med tem ko se kapitala ne usmerja, še manj pa določa z uredbami. Smo na točki, ko so se naši vsakdani spremenili in smo na točki, na kateri lahko marsikaj spremenimo. Presekajmo s pasivnostjo in konformizmom ter stisnimo pesti upora za spremembe, kot so to počele generacije poprej.
Prvi maj je praznik dela, je praznik, s katerim se spominjamo množičnih demonstracij leta 1886 na Chichaškem trgu Haymarket, katerih osrednja zahteva je bila uzakonjen 8-urni delavnik. V prvem maju se simbolno izraža nekdaj zelo močno delavsko gibanje, ki se je borilo za boljše življenje in tako za delavske, socialne in politične pravice. Težko priborjenih pravic in svoboščin pa ne moremo in ne smemo jemati kot samoumevne, saj jih kapitalizem sistemsko načenja in sistematično razkraja.
V nizu virtualnih dogodkov tako ponujajo teme razmisleka in hkrati opozarjajo na pomen delavskih pravic, organiziranja za boj za delavske pravice, pomen polne zaposlitve, zavarovane z delavskimi pravicami in dohodkom, ki zagotavlja dostojno življenje. To je še posebej pomembno v času, ko se v samoizolaciji začnemo zavedati, da bo ne glede na vzroke odvzetih svoboščin, te nazaj priboriti mnogo težje. Zadnjih deset let se močno povečuje delež prekarnih delavk_cev in tistih, ki živijo pod pragom revščine. Vse krize kapitalizma najbolj občutijo in drago plačajo najranljivejše_i. V zadnjem mesecu je bilo veliko delavk_cev odpuščenih, precej jih je na čakanju, mnogim pa je popolnoma izpadel kakršni koli dohodek, država pa kot rešitev predvideva še dodatno, sistemsko fleksibilizacijo t.i. trga dela.
Dogodki bodo digitalne narave, za interaktivnost bodo poskrbele_i. Pogovor in predavanje bosta potekala v obliki neposrednega prenosa na facebook strani PMM, ogled je omogočeno brez ustvarjenega facebook profila. Priporočajo tudi spremljanje dogodka in instagram profila za dodatne informacije.
Sreda, 29. 4. 2020, 17.00
Pogovor z Nino Dragičevič, književnico, skladateljico in sociologinjo, Izgorite doma?!
V sredo, 30. 4. 2020, te Pekarna Magdalenske Mreže ob 17.00 vabijo, da se nam pridružiš na spletnem pogovoru o slepilih pred strukturnimi neenakostmi, izgorelosti in #ostanidoma. Pogovor bo potekal v obliki neposrednega prenosa na facebook strani, ogled je omogočeno brez ustvarjenega facebook profila.
Z Nino Dragičevič, književnico, skladateljico in sociologinjo, se bodo pogovarjale_i o mnogoterih realnostih, ko živimo v času, ko se je ustavilo javno življenje, kaj to pomeni za kulturno produkcijo in o neenakostih, ki se pod krinko slogana #ostanimodoma le še povečujejo. V decembru je med drugim napisala odličen komentar na knjižni prvenec enega najbolj priznanih in največkrat nagrajenih slovenskih oglaševalskih kreativnih direktorjev, o izgorelosti. Le-ta pa ni nič novega, je problem, ki je bil vsakdan suženj_jev, večine žensk in vseh, ki so (bile_i) primorane_i delati za delodajalca. Ne gre za pojav Zahodnega sveta. Kot takega pa ga opisuje prej omenjen avtor. V svojem razmišljanju ne premore nikakršne družbene kritike, ne spopada se s sistemom, temveč išče načine, kako naj se spopade s seboj, implicitno pa predlaga, naj enako počnemo tudi ostale_i, tudi tiste_i, ki nimajo osnovnih življenjskih možnosti. Gre za tipično neoliberalne ideje, usmerjene v modeliranje posameznice_ka, ne pa v spreminjanje sistemskih temeljev. Predlogi v knjigi so tako na koncu rezervirani le za kasto, ki si jih lahko privošči. Dobesedno privošči, v smislu, da ima takšen ekonomski standard, da lahko preprosto preneha. Gre za slepilo pred strukturnimi neenakostmi in dopovedovanje, da se probleme rešuje na sebi. Ne skozi kritiko sistema, marveč skozi kritiko sebe kot subjekta. In podobno kot z izgorelostjo, je tudi z #ostanidoma.
Četrtek, 30. 1. 2020, 17.00
Predavanje Gregorja Inkreta, aktivista Sindikata Mladi plus in urednika tematskih številk Delavske enotnosti, Razbijajmo mite!
V četrtek, 30. 4. 2020, te ob 17.00 vabijo, da se pridružiš na spletnem predavanju o mitih, vezanih na delavke_ce, delovno zakonodajo, sindikate, mlade... Predavanje bo potekalo v obliki neposrednega prenosa na facebook strani, ogled je omogočeno brez ustvarjenega facebook profila.
Gregor Inkret, urednik tematskih številk Delavske enotnosti, bo v predavanju razbil mite – informacije, ki jih zasledimo v medijih in so spretno tvorjene, modificirane realnosti, sprejete za splošne resnice. Le-teh ne preizprašujemo, imajo pa velik vpliv na našo družbeno-politično realnost. Osredotočil se bo na mite, vezane na t.i. trg dela, delavke_ce, delovno zakonodajo, sindikate, mlade in tako dalje.
Pod drobnogledom bodo trdovratni miti, polresnice in netočnosti, ki jih bo predavatelj argumentirano in sistematično ovrgel. Raven javnega diskurza je zelo nizka, pozornost pa dobijo tiste_i, ki so najglasnejše_i oz. najmočnejše_i, pomembne vsebine in poglobljeni premisleki pa ostajajo v ozadju. Prikazano bo, da imajo predpostavke, izjave in informacije, ki nam jih prikazujejo kot nevtralne, zdravorazumske in samoumevne še kako jasno in logično ideološko ozadje, ki služi točno določenim interesom. Nujno je, da se take resnice postavi pod vprašaj, nanje opozoriti ter da razumemo svet okoli sebe in imamo pri roki relevantne informacije in tehtne odgovore. To je pomembno še posebej sedaj, ko se nam obeta, da bo trenutna epidemija, kljub sicer hudemu udarcu na gospodarstvo, nova priložnost lastnikov kapitala, da bremena preložijo na proračun ter dodatno ukrotijo delovno silo.
Petek, 1. 5. 2020
Obeležitev praznika dela z Roso
Več o letošnjem, 6. letniku Rosine šole delavskih pravic za mlade, na tej povezavi.
Info: Pekarna Magdalenske mreže Maribor, Ob železnici 16, 2000 Maribor, 02 300 68 50, 041 481 246, www.infopeka.org, infopeka@infopeka.org