Stara oblačila so dobila novo življenje

NOVINARSKA ŠOLA MKC MARIBOR

NAJ TVOJA VOLJA SPREMENI VESOLJA

Prispevek o dogajanju v sklopu Dneva za spremembe, ki je na MKC Maribor potekal med 3. in 5. aprilom.


Marec in april sta meseca, ko je glas ozaveščanja o skrbi za okolje še glasnejši. Akcije se začnejo že 21. marca na Mednarodni dan gozdov, že dan kasneje pa sledi Svetovni dan voda. Vse do 22. aprila, ko je Svetovni dan zemlje, oziroma 23. aprila, ko obeležujemo Dan rabljenih oblačil, se nato zvrstijo številne čistilne akcije in akcije osveščanja o trajnostnem ravnanju. Eden takih dni je tudi Dan za spremembe, ki ga po Sloveniji obeležujemo na pobudo Slovenske filantropije, letos so dogodki potekali 5. aprila pod skupnim sloganom Naj tvoja volja spreminja vesolja.

Tudi letos smo se pobudi pridružili v Mladinskem kulturnem centeru Maribor (MKC Maribor) in pripravili tridnevno dogajanje v želji, da (vsaj) ta dan razmislimo o tem, kako naša dejanja vplivajo na planet. Zato so bili dogodki v sklopu Dneva za spremembe ustvarjalni in okolju prijazni, saj smo starim oblačilom dali novo življenje. Prenavljali in popestrili smo dolgočasna, stara oblačila in jih oživili s preprostimi tehnikami tiskanja in preurejanja. Z dogodkom so organizatorji želeli spodbuditi k večji odgovornosti do okolja. S preprosto prenovo oblačil zmanjšamo potrebo po novih, pogosto okolju škodljivih izdelkih, ter prispevamo k zmanjšanju tekstilnih odpadkov.

Pomembno se mi zdi, da ozavestimo ljudi, da ni nič kaj takega, če nosimo stvari iz druge roke, kar je, vsaj pri nas, še vedno tabu.
— Petra Kolenko, vodja DIY trajnostne delavnice

Med 3. in 5. aprilom je v Kulturnem inkubatorju namreč potekala izmenjevalnica rabljenih oblačil, ki smo jo pripravili v sodelovanju z brezplačno trgovino Iz roke v roko, ki je zaživela s pomočjo našega programa Banka idej ima svoje prostore prav tako v Kulturnem inkubatorju, ves čas pa so potekale tudi delavnice, na katerih so si obiskovalci lahko popravili ali osvežili rabljena oblačila. Delavnico tiska na rabljena oblačila je vodila Petja Kolenko, iz Ljutomera, vizualna umetnica in likovna pedagoginja. Z njo se je v sklopu Novinarske šole MKC Maribor pogovarjala Rona Valant Sičanović.

Zakaj ste za Dan za spremembe izbrali prav to delavnico?

Sem posameznica, ki sem zelo navdušena nad načini, kako si lahko nekaj narediš sam, najbolje se temu reče DIY (do it yourself op.p.) oziroma naredi sam. Veliko naredim sama, ta delavnica pa je dejansko nadgradnja tega, kar tudi sicer počnem v zasebnem življenju. Daje mi možnost, da učim druge, da ni nujno vedno vsega kupovati na novo.

Kaj vam pomeni Dan za spremembe?

Meni je ta tematika zelo blizu, saj me zelo zanima tranjnostni način delovanja v modi. Tudi sama s prijateljicami organiziram mnogo izmenjevalnic oblačil, saj v hitri modi vidim največji vzork onesnaževanja okolja. Po drugi strani pa nisem zagovornica konstantega kopičenja stvari (za katerega nimamo potrebe). Dan za spremembe se mi zdi predvsem pomemben za to, da ozavestimo ljudi, da ni nič kaj takega, če nosimo stvari iz druge roke, kar je, vsaj pri nas, še vedno tabu. Z osveščanjem vzgajamo ljudi v trajnostnih vrednotah.

Se že dolgo ukvarjate s trajnostnimi DIY delavnicami?

Po izobrazbi sem učiteljica likovne vzgoje, tako da je podajanje zananja moj poklic in moje glavno zanimanje. Že od konca študija se ukvarjam z izvajanjem raznovrstnih delavnic za različne starostne skupine. Vse moje delavnice so zasnovane tako, da se uporablja čim več odpadnih materialov, ki se jih uporabi za druge namene, da se jih reciklira.


Avtorica besedila: Rona Valant Sičanović

Prispevek je nastal v sklopu Novinarske šole MKC Maribor, ki jo organizira Mladinski kulturni center Maribor. Programe MKC Maribor omogoča Mestna občina Maribor.