NOVINARSKA ŠOLA MKC MARIBOR
Ko združiš pisatelja in striparja nastane strip Superjunaki in drugi
Intervju s Tomom Podstenškom in Jakobom Klemenčičem, ki sta sodelovanje nadgradila v razstavo Superjunaki in drugi.
V razstavišču Kulturnega inkubatorja je še do konca aprila 2025 na ogled razstava stripov Superjunaki in drugi. Stripar Jakob Klemenčič je stripe ustvaril na podlagi kratkih zgodb pisatelja Toma Podstenška. Razstavljene so štiri zgodbe: Stikalo, Hiša na hribu, Superjunaki ter O možu.
Kaj se zgodi, ko moči združita pisatelj in stripar? Superjunaki in drugi. To je zbirka kratkih zgodb, ki so sprva nastale v literarni obliki, nato pa zaživele še v stripu. Ustvarila sta jih dva mojstrska pripovedovalca, pisatelj Tomo Podstenšek ter stripar Jakob Klemenčič, ki je nekaj Podstenškovih kratkih zgodb prevedel v stripovski jezik. V njih bodo uživali tako stripovski navdušenci kot tisti, ki imajo radi kakovostno literaturo in cenijo dobre zgodbe.
Tomo, kaj vam pomenijo stripi?
Stripe sem prebiral predvsem v otroških letih, pozneje sem to nekoliko opustil in nisem bil tako seznanjen s stripovsko produkcijo. S sodelovanjem v projektu z Jakobom Klemenčičem se je moje znimanje za stripe ponovno obudilo, ponovno sem jih začel brati in spoznavati umetnost pripovedovanja skozi strip, ki je na nek način sorodna literarni umetnosti. Njen del je namreč besedilo, hkrati pa to besedila obstaja v kombinaciji z risbo. Rezultati so res lepi.
Od kdaj sta aktivna vsak na svojem področju?
Tomo Podstenšek: Pravzaprav sem ves čas po malem pisal, z objavljanjem pa sem pričel leta 2011, se pravi, da je od takrat minilo že štirinajst let. Pišem predvsem romane in zgodbe, včasih tudi kakšno drugo zvrst.
Jakob Klemenčič: Z risanjem se ukvarjam že več kot petdeset let. Začel sem z branjem zgodb in potem se je porodila ideja, da bi si želel v zgodbe vključiti še delček sebe.
Kaj menite, da stripi pomenijo bralcem?
Tomo Podstenšek: Odvisno. Tako kot v vsaki umetnosti, lahko tudi strip deluje na večih nivojih. Za nekoga je lahko samo razvedilo, kdo drug bo našel tudi kakšno drugo sporočilo, kak razmislek o določenih temah, ki jih zgodba oziroma vsebina stripa odpira. Mislim, da vsak bralec najde v stripu nekaj zase.
Jakob Klemenčič: Včasih so bili stripi bolj zabava, zdaj pa se mi zdi, da se avtorji vedno bolj lotevajo resnih tem in da je stipovsko polje vedno širše.
Kaj pa vama pomeni stripovski sejem?
Tomo Podstenšek: Zame kot avtorja, ki posredno sodeluje v projektu stripovskega albuma, pomeni neko dodatno promicijo za knjigo, ki jo je Jakob narisal na podlagi mojih zgodb, morda tudi spodbudo bralcem, da sežejo še po kakšni moji knjigi. Seveda tudi druženje z novimi ljudmi, skratka super dogodek.
Jakob Klemenčič: Predvsem mi je pomembno druženje, saj srečaš kakšne znance, kupiš kaj novega, pa tudi obkrožen si z lepimi in zanimivimi stvarmi.
Od kod, Jakob ste dobili idejo za vaš strip?
Jaz sem Tomov oboževalec že od njegove prve knjige in sem se že od nekdaj želel, da bi ustvarjal stripe po njegovih zgodbah, saj so predvsem “stripoidne”, vizualne, tako da ko jih bereš, že vidiš zgodbo kot film.
Avtorica besedila: Rona Valant Sičanović
Prispevek je nastal v sklopu Novinarske šole MKC Maribor, ki jo organizira Mladinski kulturni center Maribor. Programe MKC Maribor omogoča Mestna občina Maribor.