NOVINARSKA ŠOLA MKC MARIBOR
POPRAVILO ZLOMLJENE SKODELICE
PRERASLO V HOBI
Intervju s Simono Avguštin iz Društva ljubiteljev mozaika
V razstavišču Kulturnega inkubatorja, ki deluje pod okriljem Mladinskega kulturnega centra Maribor (MKC Maribor) je do konca meseca januarja na ogled razstava mozaikov. Pripravili so jo mozaičarji Društva ljubiteljev mozaika in Kulturnega društva Rak Rakek. Za več informacij o razstavi smo povprašali Simono Avguštin, ustanoviteljico Društva ljubiteljev mozaika.
Simono Avguštin je zlaganje majhnjih koščkov v celoto zanimalo že od nekdaj, eni prvih poskusov, ki se jih spominja so, ko je z majhnimi koščki oblepila mizo, ali pa v gozdu nabirala manjše veje, iz katerih je nato sestavila novoletno jelko v sliki. Že vrsto let tako raziskuje in spodbuja pomen in razvoj mozaične dejavnosti, svoje znanje in izkušnje pa z delavnicami predaja tudi na manj izkušene mozaičarje in popolne začetnike. Je ustanoviteljica Društva ljuteljev mozaika, ki je skupaj s Kulturnim društvom Rak Rakek v Kulturnem inkubatorju pripravilo razstavo mozaikov, pod okriljem MKC Maribor pa je sodelovala tudi pri izvedbi januarskega mladinskega družabnega večera, na katerem je pripravila delavnico mozaika.
Ali lahko poveste kaj več o vašem Društvu ljubiteljev mozaika?
Naše Društvo ljubiteljev mozaika je bilo ustanovljeno novembra 2024 z željo, da se družimo ter ob tem ustvarjamo iz zlomljene keramike in hkrati tudi recikliramo material.
Koliko izdelkov nastane na leto?
Na leto nastane od deset do dvajset izdelkov, med katermi so tako večji kot tudi manjši izdelki, ki so lahko uporabni za domače namene ali v gospodinjstvu.
Kako delujete v sklopu društva, se dobite večkrat na teden?
Dobimo se v Rušah vsako zadnjo sredo v mesecu in skupaj ustvarjamo. Naša želja za prihodnje je, da svoje aktivnosti prenesemo tudi v Maribor in tako dejavnost društva še razširimo. Želimo si okrepiti članstvo, zato smo si tudi želeli, da bi razstavo organizirali v Mariboru in tudi na tak način pritegnili nove člane, ki bi jih ustvarjanje mozaikov zanimalo.
Mozaik združuje. Mozaik zdržuje majhne koščke v neko večjo celoto, v nek nov motiv in daje materialom novo življenje. Mozaik združuje tudi ljudi.
Ali lahko opišete postopek, kako nastane mozaik?
Vsak avtor si najprej izbere motiv, ki ga želi narediti in potem zanj poišče ustrezno keramiko, izbere barve. Potem se ta keramika nalomi na ustrezno majhne kose in iz nje oblikuje izbrani motiv. Lomijo se majhni in vedno manjši koščki, da jih je čim lažje sestaviti v celoto s podrobnostmi oziroma v mozaik.
Lahko poveste kaj več o svojem delu in kakšne izdelke izdelujete?
Z mozaiki se ukvarjam zadnjih petnajst let, v bistvu sem bila spontano vržena v to. Zlomila se mi je skodelica in ker sem imela pri roki ravni lepilo, sem jo zalepila. Nato sem se začela izobraževati in poskusila ustvarjati dalje.
Kje pa se vse izobražujete?
Sem predvsem samouk, največ pa sem se izobraževala pri gospodu Aljažu iz Dravelj pri Ljubljani.
Kaj bi svetovali tisti, ki bi se želeli preizkusiti v tej umetnostni?
Mozaik združuje. Mozaik zdržuje majhne koščke v neko večjo celoto, v nek nov motiv in daje materialom novo življenje. Mozaik združuje tudi ljudi in kot vidimo na trenutni razstavi v Kulturnem inkubatorju, tudi pokrajine, dežele in ideje. Tako da vabljeni v društvo.«
Avtorica prispevka in fotografij: Rona Valant Sičanović
Prispevek je nastal v sklopu Novinarske šole MKC Maribor, ki jo organizira Mladinski kulturni center Maribor. Programe MKC Maribor omogoča Mestna občina Maribor.