MKC Maribor prejemnik državnega priznanja

Državna priznanja v mladinskem sektorju v letu 2024

MKC Maribor prejemnik državnega priznanja za prispevek k uveljavljanju mladinskega sektorja

Fotografija prejemnikov državnih priznanj

Foto: Žan Beti

Na Nacionalnem posvetu mladinskega sektorja 2024, ki je na pobudo Urada RS za mladino in v organizaciji Celjskega mladinskega centra v Celju potekal v torek, 12. novembra 2024, so podelili tudi državna priznanja v mladinskem sektorju. Med prejemniki je tudi Mladinski kulturni center Maribor, priznanje smo prejeli za prispevek k uveljavljanju mladinskega sektorja.

Državno priznanje je namestnici direktorice MKC Maribor Lini Valant Sičanović podelil minister za vzgojo in izobraževanje dr. Vinko Logaj. Kot so zapisali v obrazložitvi, so programi MKC Maribor pestri in bogati, izpostavili pa so tudi festivale z večletno tradicijo:

MKC Maribor je v tridesetih letih delovanja nesporno dokazal, da je med najpomembnejšimi zavodi za mladino v Sloveniji. Njegovo poslanstvo ni omejeno samo na mesto in regijo, ampak je pomembno tudi na državni ravni. Številni projekti in programi so prepoznani kot dobre prakse ter odmevni po Sloveniji in tudi tujini. Skladno s tem je tudi doseganje učinkov na okolje, mladinski sektor in mladinsko delo, na mlade ter s tem na celotno družbo.

- iz obrazložitve državnega priznanja

Državno priznanje v mladinskem sektorju je sicer najvišje priznanje Republike Slovenije za dosežke na področju mladinskega dela oziroma njegove popularizacije, prejmejo pa jih najzaslužnejši posamezniki, organizacije in projekti s področja mladinskega dela. V Celju so podelili dve priznanji, ob priznanju za prispevek k uveljavljanju mladinskega sektorja še državno priznanje za kakovostno in uspešno delo v daljšem časovnem obdobju v mladinskem sektorju. Priznanje je prejel Jože Gornik, eden ključnih pobudnikov in idejni vodja projekta, ki mladim omogoča evidentiranje in dokazovanje neformalno pridobljenega znanja. Zavod Nefiks je z njegovo podporo prerasel v uspešen zavod, ki danes izvaja številne projekte, namenjene spodbujanju zaposljivosti mladih in vrednotenju prostovoljnega dela ter drugih neformalnih izkušenj.

Letošnjega Nacionalnega posveta mladinskega sektorja, v organizaciji Celjskega mladinskega centra in na pobudo Urada Republike Slovenije za mladino, se je udeležilo 200 mladinskih delavcev in delavk. Rdeča nit dogodka je v ospredje postavila mladinske delavce in delavke, saj je bilo vodilo dogodka v luči prepoznavanja in priznavanja mladinskega dela kot tudi skrbi za njihovo psihofizično stanje, kar so vsebinsko naslovili na predavanju in delavnici. Popoldanski del posveta pa je bil namenjen prepoznavanju mladinskega dela. Na Tržnici dobrih praks mladinskega dela je 21 mladinskih organizacij predstavljalo svoje programe ali projekte. Udeleženci so se imeli čas neformalno družiti in učiti od stanovskih kolegov ter pridobiti ideje, kako podobne programe in projekte implementirati v lastnih lokalnih okoljih (vir: mlad.si).