Delavničarski studio

Studio – prostor za mladino, kulturo in participativnost

 

Naše osnovno izhodišče za prostor je, da postane odprt, povezujoč in prepoznan. Cilji prostora in programov so:

•             podpreti mlade in mladinske kolektive v ustvarjalnosti, profesionalni in osebnostni rasti;

•             vzpostaviti varen prostor za mlade za aktivno preživljanje prostega časa;

•             opolnomočiti mlade s poudarkom na mladih z manj priložnostmi;

•             spodbujati aktivno participacijo mladih.

»Rdeča nit« oz. vsebinska usmeritev delavničarskega studia izhaja iz predloga participativnega proračuna – vzpostavitev prostora, ki se bo razvil v »izobraževalno središče novih - digitalnih tehnologij«.


AKTUALNO


DOGODKI


ZASTAVLJENI CILJI: 

  • povečanje dostopnosti infrastrukture v upravljanju javnega zavoda, saj se bo v prostoru izvajalo več aktivnosti, odprtih za javnost, 

  • izvajanje brezplačnih izobraževalnih aktivnosti, ki bodo socialno ogroženim omogočale pridobitev novih znanj, predvsem s področja digitalnih tehnologij, 

  • ureditev prostora in nadgradnja le tega s tehnično opremo, ki bo omogočala izvajanje različnih aktivnosti, 

  • omogočanje uporabe prostora in tehnične opreme drugim izvajalcem, 

  • povezovanje javnih institucij z neodvisnimi kulturnimi producenti,

  • aktivno sodelovanje z najožjo okolico in mestno četrtjo, 

  • vzpostavitev načrtnega in dolgoročno usmerjenega kulturno-vzgojnega dela z otroki in mladino na področju digitalnih tehnologij, intermedijske umetnosti in ostalih neformalnih oblik sodobnega izobraževanja,

  • doprinos k ponudbi aktivnosti na področju kulturnega in mladinskega turizma v mestnem jedru. 


RAZPIS ZA SOFINANCIRANJE VSEBIN

V oktobru 2021 objavljamo prvi  razpis, ki je namenjen vsebinskem sofinanciraju dogodkov / projektov / programov v prostoru TV Metka in sicer v delavničarskem STUDIU v okviru realizacije projekta »Prostori za brezplačno učenje otrok programiranja in robotike«, ki je bil izbran na razpisu participativnega proračuna.

Prioriteta tega dela prostora je umestitev teoretičnih in praktičnih aktivnosti povezanih z digitalnimi tehnologijami – npr. učenje uporabe različnih digitalnih tehnologij, razvoj digitalnih kompetenc, povezovanje z drugimi sorodnimi področji (npr. znanostjo, robotiko, umetnostjo, programiranjem, 3d oblikovanjem in ostalimi sodobnimi intermedijskimi področji) ter spodbujanje razvoja novih konceptov in sodelovanj na področju digitalnih tehnologij. 

Celotno besedilo razpisa si lahko preberete s klikom na spodnjo pasico, razpisne obrazce pa si lahko neposredno prenesete tudi s klikom na to povezavo.


PARTICIPATIVNI PRORAČUN IN DELAVNIČARSKI STUDIO

Participativni proračun je sistem razporejanja dela proračunskega denarja tako, da o njegovi porabi soodločajo občanke in občani. Sami predlagajo projekte in določijo, kateri so najnujnejši in bi največ prispevali k izboljšanju kakovosti bivanja v skupnosti (vir: https://www.mariborsodeluj.si/o-participativnem-proracunu). 

V projektu participativnega proračuna Čuj, sodeluj, je bilo izglasovanih 44 predlogov, ki bodo izvedeni v letih 2021 in 2022, med njimi tudi predlog Prostori za brezplačno učenje otrok programiranja in robotike, ki ga je s pogodbo o financiranju dejavnosti javnega zavoda MKC Maribor v letu 2021, zavod dobil v izvedbo v prostorih Kulturnega inkubatorja. 

Predlagatelj predloga Prostori za brezplačno učenje otrok programiranja in robotike je v opisu le tega zapisal, da predlaga, da MOM zagotovi brezplačne prostore, ki se bodo lahko razvijali kot "izobraževalno središče novih - digitalnih tehnologij". Z brezplačno ali neprofitno najemnino takšnih prostorov bi MOM omogočila mariborskim izvajalcem izobraževanj za otroke na področju novih tehnologij, da bi lahko otrokom iz socialno šibkih družin ponujali tečaje po nižji ceni, verjetno celo brezplačno. Kot pomembne razloge za vzpostavitev in razvoj takšnega prostora predlagatelj navaja, da: otroci, ki obiskujejo obšolske aktivnosti, v razvoju in razmišljanju napredujejo hitreje kot tisti, ki jih ne; v Mariboru marsikateri starš svojemu otroku ne more privoščiti plačila obšolskih dejavnosti, ki bi bile v okviru omenjenih prostorov brezplačni; znanja programiranja, robotike in 3D oblikovanja so znanja prihodnosti - kdor bo poznal in razumel sodobni digitalni svet in tehnologijo, bo imel manjše težav z zaposlitvijo oziroma obvladovanje teh znanj je priložnost predvsem za socialno šibkejše, da si sami omogočijo boljšo prihodnost, le dostop do izobraževanj, obšolskih dejavnosti in tehnologije jim moramo omogočiti.


ZGODOVINA 

20. 4. 2010 sta Mestna občina Maribor (v nadaljevanju: MOM) in Mladinski kulturni center Maribor (v nadaljevanju MKC Maribor) sklenila Aneks številka 1 k pogodbi o upravljanju premoženja, ki je opredelil, da se v upravljanje MKC Maribor preda tudi prostor bivše TV Metke na naslovu Koroška cesta 18. V citiranem aneksu je določeno, da se MKC Maribor zaveže, da bo prostor v 5 letih od podpisa aneksa namenil primarno za izvajanje programa infrastrukturne podpore nevladnemu sektorju, ki obsega nudenje strokovne in tehnične podpore ter omogočanja koriščenja prostih prostorskih in tehničnih kapacitet za izvajanje neprofitnih kulturnih in mladinskih programov ter sorodnih neprofitnih programov drugih organizacij oz. posameznikov. 

Tako je do sprejetja, da bo ta prostor namenjen izvedbi dela participativnega proračuna gostil različne NVO-je: Akademsko planinsko društvo Kozjak Maribor, Potapljaško društvo Maribor ter Kulturno umetniško društvo Glastronom, v okviru katerega sta se izvajala dva glasbena projekta - Dweal in Krokar, v delu, ki pa ima vhod iz Koroške ceste pa je še danes prisoten Zavod Pekarna - Magdalenske Mreže. 


RAZSTAVA: Življenje zunaj Sahare

foto: Žan Lebe

OTVORITEV REVITALIZIRANEGA PODHODA K18

foto: Sven Pušnik

UTRINKI PRENOVE PROSTOROV

foto: arhiv MKC Maribor


LOKACIJA

Kulturni inkubator - delavničarski studio
Koroška cesta 18
2000 Maribor

E-mail: lina.valant.sicanovic@mkc.si