Projekt Delat grem! ponuja mladim med 15. in 29. letom sklope različnih usposabljanj, skozi katera udeleženci krepijo različna znanja in kompetence ter tako večajo možnosti svoje zaposlitve.

Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.


Podrobnejši opis projekta

Projekt Delat grem! poteka pod okriljem Mladinskega kulturnega centra Maribor in mladim ponuja sklope različnih usposabljanj, skozi katera udeleženci krepijo različna znanja in kompetence ter tako povečujejo možnosti za svojo zaposljivost. Usposabljanja so tako s področja osebne rasti in asertivnosti, kot tudi zelo praktična usposabljanja, vezana na razvoj idej, ki jih imajo mladi, srečanj s potencialnimi delodajalci ter možnosti opravljanja usposabljanj pri različnih delodajalcih. 

Projekt je razdeljen na tri vsebinske sklope: Knjižnica znanj, Banka povezovanj ter Razvijanje mladih sanj, vsak izmed njih pa mladim ponuja svojevrstna usposabljanja:

  • Knjižnica znanj udeležencem ponuja seznanitev z mednarodno metodo Žive knjižnice, ki bo tokrat uporabljena v namene predstavitev različnih zaposlitvenih zgodb, udeleženci pa bodo imeli priložnost spoznati delo pri različni delodajalcih, ki bodo sodelovali pri Živi knjižnici,

  • Banka povezovanj udeležencem ponuja kvalitetna usposabljanja s področja projektnega dela, možnost razvoja lastnih idej ter priložnost spoznati delo pri različnih delodajalcih,

  • Razvijanje mladih sanj je razdeljen na dva podsklopa:

    • Tedenska usposabljanja, ki bodo mladim ponudila konkretna, praktična znanja o tem kakšne kompetence in orodja potrebujejo za vstop na trg dela,

    • Kreativne in kulturne industrije, ki bodo mladim ponudile različna usposabljanja razvijanja lastne kreative.

 

Spremljajte aktivnosti projekta preko naše spletne in FB strani.

Vljudno vabljeni k sodelovanju.


CILJI IN REZULTATI

Splošni cilji operacije Delat grem!:

  • enakovredno vključevanje migrantov in etničnih manjšin v vse aktivnosti projekta;

  • vključevati izključno metode in prvine mladinskega dela v vse aktivnosti programa;

  • projekt vodijo in ustvarjajo mladi za mlade;

  • aktiviranje mladih brezposelnih za bolj aktivno vključevanje v družbo in prevzemanje odgovornosti za svojo prihodnost;

  • širši javnosti predstaviti pomen pridobivanja kompetenc preko mladinskega dela;

  • opolnomočiti mladinske organizacije za prepoznavanje kompetenc prostovoljcev, ki pri njih sodelujejo;

  • prenesti dobre prakse mladinskega dela v Pomursko regijo, še posebej v Lendavo;

  • pripraviti projekt tako, da bo imel pozitivne posledice tudi po koncu izvajanja;

  • povezati mlade z lokalnimi podjetji in organizacijami ter na tak način vzpostaviti povezavo med mladimi in delodajalci;

  • predstaviti poklice, ki so manj znani, a imajo velik zaposlitveni potencial na trgu dela;

  • razširjen in inovativni pristop k promociji.

Rezultati operacije Delat grem!:

Projekt Delat grem! je za obdobje trajanja projekta (1. 7. 2016- 15. 9. 2018) v okviru terminskega in vsebinskega načrta v prijavnici uspešno izvedel in realiziral vsa načrtovana usposabljanja, kakor tudi komunikacijske in promocijske aktivnosti. Vse spremembe programa so bile javljene in odobrene iz strani Urada RS za mladino oz. skrbnic projekta.

Večina projektnih aktivnosti se je izvajala v prostorih MKC Maribor in njenih dislociranih enotah, nekatere aktivnosti pa tudi na terenu ali na sedežih posameznih organizacij. Izpostaviti velja dobro sodelovanje z MKI Mansarda-Padlas (Mladinski svet Lendava), ki so nam priskočili na pomoč s svojimi prostori in znanjem pri izvajanju projektne promocije v Pomurski regiji. Prav tako velja izpostaviti dobro sodelovanje z ustanovo GT22, Srednjo oblikovno šolo Maribor in društvom Hiša!.

Po uspešnem odzivu mladih smo v celotnem obdobju projekta vključili 248 udeležencev (v letu 2016: 18 mladih, v letu 2017: 141 mladih, v letu 2018: 89 mladih).

Razlogov za to je več, izpostaviti velja izjemno zanimanje za projektne aktivnosti in predvsem pestrost programa. Ker pa smo opazili, da so nekateri udeleženci bili manj aktivni a so še vedno bili včlanjeni v projekt, smo v dobrobit celotne operacije Delat grem! omogočili včlanitev še dodatnim zainteresiranim udeležencem.

Dosegli smo zastavljene kazalnike in jih celo deloma presegli. Tako beležimo ob zaključku projekta 21 zaposlitev mladih, od katerih jih je zaposlenih vseh 21 tudi po 6 mesečnem obdobju. Ponosni smo, da smo s pomočjo usposabljanj in ostalih projektnih aktivnosti dosegli tudi 2 zaposlitvi izmed vrst migrantov.

Profil mladih udeležencev je bil različen in ob zaključku projekta izraža načrtovano in zaželeno diverziteto. Iz seznama udeležencev lahko razberemo, da smo izmed 248 udeležencev uspeli v projekt vključiti približno isto število moških in žensk (115 moških, 136 žensk), tudi razmerje starosti je primerljivo (136 je starih med 15 in 25 let ter 112 med 25 in 29 let). Udeleženci so prihajali večinoma iz Maribora in njegove okolice ter Prekmurja (povsod je prevladovala sekundarna ali terciarna izobrazba). Poseben poudarek smo dali na skupino prikrajšanih oseb (migranti in tujci z mednarodno zaščito: 32 mladih- od tega 26 moških in 6 žensk). Te osebe so po začetnih težavah izkazale izredno zanimanje, predvsem za usposabljanja, kjer so si večali kompetence sporazumevanja v slovenskem jeziku. Pred vsem z našo pomočjo so začeli na trgu dela nastopati z več samozavesti in znanja.

  

Finančna podpora 199.577,40 EUR


INSTAGRAM UTRINKI