Društvo Nagib v sodelovanju s partnerji in sodelujočimi ustvarjalci 1. julija vabi na zaključni (uprizoritveni) dogodek "brezOdra". Petkovo zaključno dogajanje brezOdra se bo začelo za mizo v eksperimentalnem bistroju GT22 – MIZA in skozi mrežo dotikov, misij, ritmov ter virtualnih intervencij nadaljevalo na različnih zunanjih lokacijah po mestu vse do Kulturnega inkubatorja. Za MIZO v GT22 vam bomo ob 18:00 razkrili celotno dogajanje in vas popeljali na izkustveno popotovanje skozi različne (med)prostore in ustvarjalne svetove.
Vsi sodelujoči ustvarjalci: Ivan Mijačević / Snježana Premuš in Anja Bornšek / Barbara Kukovec in Katja Kosi / Ekipa CK Coven / Toni Soprano Meneglejte / Tomaž Tomljanović - Dualik in še kdo...
Med 2. julijem in 2. avgustom 2022 sledi še druga faza brezOdra, ki je zasnovana kot enomesečna prostorska instalacija nastalih del vseh sodelujočih ustvarjalcev vpetih v prvo raziskovalno fazo brezOdra. Kolekcija prostorskih in (med)mrežnih ustvarjalnih intervencij, srečevanj in dokumentarnega gradiva bo umeščena v razstavišče Kulturni inkubator.
Vabljeni, da se nam pridružite v vseh fazah, ustvarjalnih pristopih in (med)prostorih, še posebej na zaključnem izkustvenem dogodku brezOdra, ki se bo odvil v petek, 1.7.2022, ob 18:00 s pričetkom v GT22, od koder se nato skupaj premikamo naprej.
O projektu BrezOdra
BrezOdra je zasnovan kot raziskovalno-eksperimentalno dogajanje, ki poskuša prehajati meje in okvire (ustaljenih) ustvarjalnih praks, načinov in formatov uprizarjanja, kot tudi (klasičnih) uprizoritvenih prostorov. S kuratorsko zasnovo odpira prostor in čas za poglobljeno delo, razpiranje različnih tem, preizkušanje idej, vpoglede v različne ustvarjalne procese, (med)mrežne prostore ter načine uprizarjanja, gledanja in participacije.
Dogajanja bodo potekala v dveh delih:
med 20. junijem in 1. julijem bo potekala prva faza brezOdra na več zunanjih lokacijah in notranjih prizoriščih (MKC – Kulturni inkubator, Studio Lutkovnega gledališča, GT22) in v virtualnem (med)prostoru, s katero želimo odpreti prostor in čas za poglobljeno delo in razpiranje različnih tem ter zamisli skozi procese povabljenih ustvarjalcev. To fazo bo spremljalo tudi zapisovanje / beleženje (novega) besedišča Slovarja v nastajanju ter razmislek o (med)mrežnih strukturah onkraj enega odra / prostora / prizorišča / centra ali (enega) žanra. Prvi del raziskave brezOdra postavlja v fokus potenciale ustvarjalnih procesov, ki jih bodo v različnih formatih in prostorih sodelujoči ustvarjalci odpirali tudi za občinstvo. V tokratni ediciji bo Nagib podprl lokalne ustvarjalce in ustvarjalke, ki s svojo prakso presegajo konkretni odrski žanr in klasične odrske uprizoritve.
Kolekcija prostorskih in (med)mrežnih ustvarjalnih intervencij, srečevanj in dokumentarnega gradiva, ki bo nastala v dvanajstih dneh ustvarjalnega procesa, bo v petek 1. julija javno predstavljena v zaključnem izkustvenem dogodku na različnih mariborskih prizoriščih. Sklepno dejanje ustvarjalnih procesov je zamišljeno kot praktični preizkus uprizoritvenega formata / zgodbe, ki presega klasično odrsko udejstvovanje.
Med 2. julijem in 2. avgustom 2022 bo potekal drugi del brezOdra z enomesečno prostorsko umestitvijo nastalih del v razstavišče Kulturni inkubator, kot eno izmed potencialnih uprizoritvenih (med)mrežnih prizorišč. BrezOdra razpira potrebo po novih oblikah delovanja, ustvarjanja in povezovanja, potrebo po novih komunikacijskih geslih, besedišču, kuratorsko-produkcijskih procesih ter mrežnih strukturah / centrih kot modelih interdisciplinarnega sodelovanja (mestnih) institucij in akterjev. Vse našteto želi razpirati, razkrivati, beležiti, modulirati in ustvarjati.
Kolofon:
Produkcija: Društvo Nagib
Kuratorski proces: Petra Hazabent
Vizualna podoba in naziv brezOdra: Toni Soprano Meneglejte
Zasnova in izvedba Slovarja v nastajanju: Petra Hazabent in Miha Horvat
Svetovanje in teksti: Andreja Kopač
Odnosi z javnostmi in teksti: Sabina Potočki
Pomoč pri promociji in organizaciji: Eneja Urnaut
Fotografije in video dokumentacija: Ramaida Osim
Tehnična pomoč: Rob Canning in Marko Lük
Koprodukcijsko sodelovanje: MKC – Kulturni inkubator + konS, Fundacija Sonda
Partnerji: Lutkovno gledališče Maribor, GT22, Narodni dom Maribor
Finančna podpora: Mestna občina Maribor, Ministrstvo za kulturo RS
Posebna zahvala Jerneju Osimu in Centru plesa Maribor